کد خبر : ۵۳۲۰۳۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
مسئولان فرهنگي ايران و تركيه تعاملات خود را افزايش دهند

مقیم/اردال آتالای در ديدار رايزن فرهنگي كشورمان، بر ضرورت تعاملات بیشتر میان مسئولین فرهنگی و دینی دو کشور ايران و تركيه تأکید کرد.

 

به گزارش مقیم، محمود صدقي‌زاده، رایزن فرهنگی ایران در آنکارا با اردال آتالای، مدیرکل روابط بین‌الملل سازمان دیانت ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

مدیرکل روابط بین‌الملل سازمان دیانت ترکیه در اين ديدار ضمن تشکر از تلاش رایزني فرهنگی ايران براي هماهنگی و ایجاد زمینه سفر هیأت عالیرتبه سازمان دیانت به تهران، این سفر را موفقیت‌آمیز خواند و گفت: دیدارهای انجام شده با مسئولین جمهوری اسلامی ایران، گامی مهم براي ارتقاي همکاری‌های علمی میان اندیشمندان دو کشور است.

وی سفر علي ارباش، ريیس سازمان دیانت تركيه به تهران را گامی مؤثر در پیشبرد و تقویت روابط دینی و فرهنگی دو کشور برشمرد و افزود: ملاقات‌های انجام شده و گفت‌وگوهای صورت گرفته منجر به همکاری‌های متنوع در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی و دینی خواهد شد.

آتالای در ادامه با تأکید بر ضرورت گردهمایی علمای دینی گفت: بسیاری از مشکلات جهان اسلام با همفکری علمای دینی قابل برطرف شدن است.

وی سپس با تأکید بر نقش دو کشور ايران و تركيه در جهان اسلام گفت: ایران و ترکیه در گذشته‌ای نه چندان دور، هم‌اندیشی علمای دینی را آغاز کردند. هرچند که با اتفاقاتی نظیر تلاش براي کودتا در تركيه، انتخابات ریاست جمهوری و تغییرات کابینه، این گردهمایی به تعویق افتاد؛ ولي باید با عزمی جدی زمینه برگزاری آن را فراهم كنيم.

مدیر‌کل روابط بین‌الملل سازمان دیانت در بخش ديگري از سخنانش گفت: هم‌اکنون زمان آن است که بدون در نظر گرفتن رسانه‌ها و آنچه از ترکیه به ایران و از ایران به ترکیه به اشتباه نقل می‌کنند، راه خود را ادامه داده و با تأکید بر مشترکات دینی و فرهنگی، روابط دو کشور را گسترش دهیم.

اردال آتالای در پايان بر ضرورت تعاملات بیشتر میان مسئولین فرهنگی و دینی دو کشور ايران و تركيه تأکید کرد.

 

محمود صدقی‌زاده، رایزن فرهنگی كشورمان نیز سفر هیأت عالیرتبه از مقامات دینی ترکیه به ایران را اقدام عملی در راستای تقویت همکاری‌های علمی میان اندیشمندان دینی دو کشور برشمرد و افزود: تقویت انسجام و وحدت دنیای اسلام به خصوص میان دو کشور ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و تأثیرگذار در جهان اسلام می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در جهان کنونی باشد.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: نقش دین در جوامع اسلامی مهم‌ترین عنصر است و این عنصر در ترکیه همواره از برجستگی زیادی برخوردار بوده است.

صدقي‌زاده همچنين با تأکید بر افزایش شناخت دو ملت از یکدیگر، این وظیفه خطیر را بر عهده سازمان‌های دینی و فرهنگی دانست و افزود: این مراودات و سفر علما و کارشناسان دینی و فرهنگی میان دو کشور در گسترش هر چه بیشتر این شناخت مؤثر خواهد بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رایزنی فرهنگی     |     ترکیه     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi