کد خبر : ۵۳۱۸۵۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
گردهمايي ايرانيان مقيم مالزي با طعم سنت‌هاي آييني و حافظ‌خواني

مقیم/ایرانیان مقیم مالزي با حضور در رایزنی فرهنگی ایران در اين كشور، فرهنگي و سنت ايراني را گرامي داشتند. این مراسم با حضور گسترده هم‌وطنان مقيم و خانواده‌های آنها و نيز مرضیه افخم، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در آغاز این مراسم علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی طی سخنانی گفت: سنت‌هايي مانند شب یلدا و نوروز، با فرهنگ و تمدن ایران و تمام کشورهای فارسی‌زبان عجین است. تمامی کشورهایی که در حوزه فرهنگی ایران قرار می‌گیرند، اين سنت‌ها را به عنوان بخشی از فرهنگ خود با اهتمام ویژه برگزار می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران همچنین گفت: بسیاری از مناسبت‌ها و جشن‌های ایرانی عمدتاً با دو ویژگی همگامی با طبیعت و حضور پررنگ و تکریم از خانواده همراه است. براي نمونه؛ مناسبت نوروز با گردش فصول در طبیعت مرتبط است. شب یلدا هم با گردش زمین و طبیعت ارتباط دارد و آمیختگی فرهنگ با طبیعت را تداعی می‌کند.

وی افزود: ویژگی دوم عمده مناسبت‌های ایرانی، ارتباط مضامین فرهنگی آن با دور هم جمع شدن و تکریم خانواده و به ویژه احترام به بزرگ‌ترها همراه است.

سپس ناصر سارلی، استاد زبان فارسی دانشگاه پوترا مالزی طی سخنانی به تشريج ريشه برخي سنت‌هاي ايران از جمله شب یلدا، پرداخت و تأكيد كرد: شب یلدا با سنت اسلامی «صله رحم» نیز در هم آمیخته است و از این رو برای ایرانیان از جایگاه مهمی برخوردار است.

سارلی همچنین تأکید کرد: ایرانیانی که در خارج از ایران و «بافت فرهنگی دور از  فرهنگ مادری» زندگی می‌کنند، از آداب و رسوم دیرینه برای تقویت روابط و ارتباطات بیشتر با تاریخ و سنن فرهنگی خود بهره می‌برند.

در ادامه این برنامه، تک‌خوانی غزلیاتی از حافظ توسط علیرضا ناظم از ایرانیان مقیم مالزی اجرا شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان مقیم خارج از کشور     |     گردهمایی     |     مالزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi