کد خبر : ۵۳۱۸۳۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷
جشن شبي با ايرانيان در توکیو برگزار شد

مقیم/رايزني فرهنگي ايران در ژاپن، مراسم شبي با ايرانيان را با هدف نكوداشت آيين و فرهنگ‌ كشورمان در توكيو برگزار كرد.

 

به گزارش مقیم، ویژه‌برنامه شبي با ايرانيان با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، همکاران سفارت كشورمان، ایرانیان و دانشجویان مقیم، علاقمندان ژاپنی  و همچنین میهمانان برخي از دیگر کشورها، از سوی رایزنی فرهنگی و با همکاری سفارت كشورمان برگزار شد.

این مراسم که بیش از سیصد نفر از میهمانان در آن شرکت داشتند، با قرائت قرآن عون عباس، کودک 6 ساله پاکستانی و حافظ بیش از 10 جزء قرآن کریم، آغاز شد.

در ادامه حسين دیوسالار، رایزن فرهنگی كشورمان در ژاپن با بيان سخنان کوتاهی گفت: اميدواريم برگزاري اين مراسم از سوي رايزني فرهنگي ايران عامل مؤثری برای ارتباطات و شناخت بیشتر از یک سو و همچنین آشنایی مردم فرهنگ‌دوست ژاپن با فرهنگ ایرانی باشد.

در ادامه گروه موسیقی سنتی ایرانی «هزار و یک شب» (گروه موسيقي ایرانی ـ ژاپنی) موسیقی سنتی ایرانی را اجرا كرد مه با تشويق میهمانان مواجه شد.

سپس رحماني‌موحد، سفیر ایران در ژاپن در سخنراني خود بيان كرد: این جشن فرصت بسیار ارزشمندی است برای این که انس و الفت بیشتری در میان هموطنان و دوستداران فرهنگ و هنر ایران زمین فراهم شود.

رحمانی‌موحد سپس به تشریح تأثیرگذاری رسوم كشورمان در ارتباط و تعامل ایرانیان با یکدیگر و تأثیر آن در دیگر فرهنگ‌ها پرداخت و با خواندن شعری از سعدی شیرازی «شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد / تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد» گفت: امیدوارم که این جشن و برنامه‌های مشابه باعث ارتباط، آشنایی و ارتقاي دوستی بیشتر هموطنان عزیز و همچنین شناخت بهتر مردم فرهنگ‌دوست ژاپنی با آداب و سنن ایرانی باشد و سرافرازی ایران عزیز، سلامت و سربلندی هموطنان و موفقیت مردم بزرگ و ایران‌دوست ژاپن را آرزومندم.

بخش دیگر این برنامه اختصاص داشت به اهداي جوائز مسابقه مفاهیم قرانی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن که چندی پيش برگزار شده بود و طي آن به پنج نفر از برندگان این برنامه و همچنین قاری خردسال پاكستاني برنامه، جوايزی اهدا شد.

در ادامه این مراسم  خانم فوجیه، از عکاسان فعال و مطرح ژاپنی، گزارشی از سفرهای متعدد خود به ایران و یافته‌ها و عکس‌های خود از ایران را ارايه داد.

رایزنی فرهنگی كشورمان همچنین با تدارک و آماده‌سازی فرم زیبایی از شبكه اجتماعي اینستاگرام رایزنی فرهنگی ايران در ژاپن، مسابقه عکاسی در فضای مجازی را اعلام کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و ژاپن     |     مرتضی رحمانی موحد     |     رایزنی فرهنگی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi