کد خبر : ۵۳۱۵۶۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
کنفرانس «مولانا و شاه عبدالطیف بهتایی» در حیدرآباد سند برگزار می‌شود

مقیم/کنفرانس «مولانا و شاه عبدالطیف بهتایی»، هشتم دی‌ماه جاری به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد سند برگزار می‌شود.

 

به گزارش مقیم، احمد عبدالله‌پور، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در حیدرآباد با اعلام این خبر، گفت: کنفرانس «مولانا و شاه عبدالطیف بهتایی»، هشتم دی‌ماه جاری به میزبانی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد سند و با مشارکت جمعی از اندیشمندان و نویسندگان ایالت سند از جمله اسحاق سمیجو، شاعر و رییس مرکز سند شناسی، احسان دانش محقق، شاعر و نویسنده، جامی چاندیو، اندیشمند بزرگ ایالت سند و خانم‌ها فائزه میرزا، استاد دانشگاه و محقق، سحر گل، استاد دانشگاه و پژوهشگر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این کنفرانس طی روز شنبه، هشتم دی‌ماه جاری برگزار و اندیشمندان و نویسندگان حاضر در مراسم در خصوص مولانا و شاه عبدالطیف بهتایی، به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

گفتنی است؛ شاه عبدالطیف بهتایی، شاعر و صوفی بزرگ قرن یازده هجری، خود را مرید مولانا دانسته و این ادعا در روح اشعار وی مشهود است. همچنین این شاعر و صوفی مشهور ایالت سند، با خلق دیوان شعر خود، گنجینه‌ای از لغایت سندی را جمع آوردی کرده است و برخی از پژوهشگران بر این باور هستند که شاه عبدالطیف بهتایی همچون فردوسی در ایران که با خلق شاهنامه ضامن بقای زبان فارسی بود، او نیز با خلق دیوان رساله شاه، ضامن پایداری و ماندگاری زبان سندی شده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شاه لطیف     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi