کد خبر : ۵۳۱۵۴۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
قطعنامه سنای آمریکا آینده بن سلمان را تاریک کرد

مقیم/ دیپلمات پیشین آمریکا در عربستان می گوید رای سناتورهای آمریکایی علیه جنگ یمن، تاثیر خاصی بر روابط با ریاض و این جنگ نخواهد داشت اما آینده سیاسی محمد بن سلمان را تاریک کرد.

 

به گزارش مقیم،«مایکل اسپرینگمن» روز شنبه درباره تصویب قعطنامه روز پنج شنبه سنای آمریکا و معرفی ولیعهد سعودی به عنوان مسئول قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، افزود: تنها راه برای بن سلمان به منظور اصلاح شهرتش، این است که از خیر سلطنت بگذرد. 
وی ادامه داد: به اعتقاد من، شرایط به گونه ای شده است که دیگر اعضای ارشد خانواده سلطنتی می توانند از به قدرت رسیدن او جلوگیری یا اینکه حداقل او را محدود کنند.

** ورود نیروهای آمریکا در جنگ یمن غیرقانونی است
مدیر سابق امور روادید در کنسولگری آمریکا در جده، درباره اینکه آیا رای کنگره بر روند جنگ یمن تاثیر خواهد داشت؟ گفت: تنها زمانی بر جنگ یمن تاثیر خواهد داشت که فروش اسلحه، ارائه اطلاعات و اطلاعات هدف گیری به سعودی پایان یابد.
اسپرینگمن افزود: در حال حاضر، با وجود اینکه رای از سوی اکثریت نمایندگان علیه عربستان داده شد، نمی توان گفت در عمل سودمند و موثر است. این رای سنا به طور اساسی یک مانور سیاسی بود. 
وی ادامه داد: اگر مجلس نمایندگان و مجلس سنا یک قطعنامه مشترک برای پایان دادن به کمک نظامی به عربستان در جنگ یمن تصویب می کردند، به یک لایحه تبدیل می شد. در نتیجه، ترامپ مجبور می شد که یا آن را امضا کرده یا وتو کند. اگر دو مجلس کنگره رای کافی داشته باشد، در آن صورت می تواند وتو را لغو کرده و قطعنامه مشترک خود را تبدیل به قانون کند.
این دیپلمات پیشین آمریکا با اشاره به اینکه صلاحیت قانونی کنگره آمریکا از سوی نهاد اجرایی در امور جنگ زیر پا گذاشته شده است، خاطر نشان کرد: اقدام سنا ممکن است نخستین گام به سوی استفاده از قانون توان های جنگ (the War Powers Act) باشد. ترامپ نیروهای ایالات متحده را به جنگی وارد کرده که کنگره آن را تایید نکرده و این نقض قانون است.
اسپرینگمن با اشاره به اکثریت جمهوریخواهان سنا گفت: اگر سناتورها همچون رئیس کمیته ها و رهبران درجه بالای حزب دمکرات، فروش جنگ افزار به عربستان را تعلیق کنند، دیگر سناتورها توان نقض آن را خواهند داشت.

** اعتراف تنها راه نجات بن سلمان
وی در پاسخ به اینکه سمت و سوی روابط با ریاض را پس از قطعنامه سنا چگونه پیش بینی می کند، گفت: در حال حاضر، رابطه ایالات متحده و سعودی بدون تغییر مانده است و احتمالا نیز تغییر نخواهد کرد. مگر زمانی که کنگره به قطع پشتیبانی برای جنگ یمن و توقف فروش اسلحه و سایر اشکال همکاری نظامی با سعودی ها دست بزند. 
این دیپلمات پیشین آمریکا در عربستان افزود: سعودی از نظر دولت ترامپ، هنوز به عنوان یک متحد است که ثبات را در منطقه فراهم می کند، هرچند این توصیف درباره نقش عربستان واقعیت ندارد. 
اسپرینگمن ادامه داد: به نظر من فقط در یک حالت بن سلمان ممکن است بتواند آسیب به شهرت خود را بازسازی کند، آن هم اینکه او به همه آنچه که انجام داده است، اعتراف کند و نقش خود را در قتل، ناپدید شدن، زندانی کردن یا ربودن مخالفانش به روشنی توضیح دهد. 
وی اضافه کرد: در غیر این صورت، او مجبور خواهد بود که حق سکوت داده و دیگران را به جای خود قربانی و مجازات کند. 
این تحلیلگر مسایل بین الملل تاکید کرد: او همچنین باید به سمت برقراری یک نظام آزاد واقعی در کشورش یعنی به سمت سلطنت مشروطه و ایجاد نهادهای انتخاباتی برود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قطعنامه سنا     |     ایالات متحده آمریکا     |     عربستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi