کد خبر : ۵۳۱۵۴۱ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
هموطنان مقیم در خارج از کشور می توانند از پوشش تامین اجتماعی برخوردار شوند

مقیم/مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان گفت: ایرانیان خارج از کشور با انعقاد قرارداد مشاغل آزاد از تعهدات تامین اجتماعی برخوردار می گردند.

 

به گزارش  مقیم، جمیل حق پرست مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با اعلام این خبر افزود : توسعه و گسترش پوششهای بیمه ای برای تمامی هم وطنان در گروههای مختلف از جمله اهداف همیشگی سازمان بمنظور بسط و ترویج در آجاد جامعه میباشد که در یک دهه اخیر بصورت ویژه در دستور کار تامین اجتماعی بوده است .

وی با اشاره به اقشاری همچون رانندگان ، خادمین مساجد ، قالیبافان ، کارگران ساختمانی ، مددجویان کمیته امداد ، زنان خانه دار و … که در اشکال مختلف بیمه ای تحت پوشش قرار دارند اظهار داشت : بیمه اتباع خارجی و همچنین ایرانیان خارج از کشور ازجمله دیگر تمهیداتی بوده که در این راستا صورت گرفته است .

مدیرکل تامین اجتماعی افزود : تمامی هموطنان مقیم خارج از کشور که تمایل به برخورداری از پوشش تامین اجتماعی داشته باشند میتوانند با انتخاب یکی از نرخهای ١٦ درصد ( بازنشستگی و فوت ) یا ٢٠ درصد ( بازنشستگی ، فوت و ازکارافتادگی ) در قالب مشاغل آزاد نسبت به انعقاد قرار داد با شعب تامین اجتماعی اقدام نمایند . شایان ذکر است براساس قانون ٢ درصد از قرارداد مذکور برعهده دولت میباشد .

جمیل حق پرست پیگیری امور قانونی از طرف وکیل و انجام فرایندهای دریافت فیش و واریز از طریق اینترنت را نیز از بسترهای تمهیداتی برای این گروه از هموطنان برشمرد .

براین اساس تمامی افراد شاغل و غیرشاغل در خارج از کشور که فاقد پوشش توسط نظام بیمه ای میباشند در صورت داشتن شرط سنی بین ١٨ تا ٥٠ سال میتوانند از این خدمت بهره مند گردند .

وی افزود: افرادی که دارای بیش از ١٠ سال سابقه بیمه ای نزد سازمان تامین اجتماعی باشند از شرط سنی معاف میباشند .

وی ادامه داد:همچنین درصورتی که فرد به ازای هر سال افزایش نسبت به ٥٠ سال سن ، دارای سابقه بیمه نزد تامین اجتماعی باشد امکان برخورداری و انعقاد قرارداد فراهم میباشد .

حق پرست گفت: متقاضیان میبایست از طریق وکالت نامه قانونی که به تایید کنسولگریها یا نماینده وابسته کار جمهوری اسلامی ایران رسیده نسبت به ثبت درخواست خود درشعب تامین اجتماعی اقدام نمایند .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جمیل حق پرست     |     سازمان تامین اجتماعی     |     ایرانیان خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi