کد خبر : ۵۳۱۴۸۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
جلیقه زردها این بار در اردن ظاهر شدند

مقیم/درحالی که اردن در ماه های گذشته صحنه اعتراضات مردمی به گرانی ها و افزایش مالیات ها است، این بار معترضان با جلیقه های زرد به خیابان ها آمدند.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، معترضان اردنی درحالی که به تأسی از اعتراضات فرانسه جلیقه های زرد به تن داشتند به خیابان آمدند.
فعالان فضای مجازی در اردن تصاویری از این معترضان را در شهر اربد در شمال اردن منتشر کردند.
طبق این گزارش، اعتراض کنندها خواستار کاهش قیمت ها بوده و به سیاست های اقتصادی و مالیاتی دولت این کشور اعتراض کردند.
منابع محلی و امنیتی اردن گزارش دادند که معترضین جلیقه زرد در یکی از خیابان های شهر اربد تجمع کرده و لاستیک های خودرو آتش زدند و سنگ پرتاب می کردند.
رای الیوم گزارش داد که درخواست ها در اردن برای شکل گیری دور جدیدی از اعتراض ها که خواهان ساقط کردن نظام این کشور هستند و تنها به قانون مالیاتی جدید معترض نیستند،افزایش یافته است.
مردم اردن از ماه مه گذشته (اردیبهشت/خرداد) مخالف تصویب قانون مالیات بر درآمد بودند، که افزایش دامنه اعتراض باعث شد تا کابینه سابق به ریاست 'هانی الملقی' کنار برود، اما با روی کار آمدن دولت 'عمر الرزاز' این قانون با مختصر اصلاحاتی یکشنبه گذشته تصویب شد و قرار است از ابتدای سال جدید میلادی در اردن اجرا شود با این وجود اردنی ها باردیگر به این قانون جدید نیز معترضند.
پیش از این انتشار عکسی از یک وکیل مصری که در اعلام همبستگی با معترضان فرانسوی جلیقه زرد به تن کرده، دولت مصر را از احتمال تقلید مخالفان مصری از این شیوه اعتراضی به تکاپو واداشت.
از تاریخ 17 نوامبر (26 آبان) هزاران فرانسوی با پوشیدن جلیقه های زرد در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی و برنامه دولت امانوئل مکرون برای بالا بردن مالیات بر سوخت، در پاریس و دیگر شهرهای بزرگ فرانسه تظاهرات کردند.
تظاهرکنندگان که عمدتا به دلیل بالا بودن اجاره بها در شهر، در روستاها زندگی می کنند؛ از مکرون می خواهند تا از مالیات سوخت بکاهد و مشکلات اقتصادی آنان را رفع کند.
این سبک از اعتراض در فاصله کوتاهی در کشورهایی چون بلژیک، هلند و حتی مونته نگرو نیز به کارگرفته شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جلیقه زردها     |     اعتراضات مردمی     |     اردن     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi