کد خبر : ۵۳۱۴۲۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
منتظر توضیح دولت تفلیس در قبال برخورد با اتباع ایرانی هستیم/ برخورد گرجستان با هموطنانمان جای شگفتی دارد

مقیم/سخنگوی وزارت امور خارجه از ایرانیان خواست تا ارائه ضمانت دولت گرجستان از سفرهای غیرضروری به این کشور خودداری کنند.

به گزارش مقیم،بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی در رابطه با تجمع تعدادی از معترضین مقابل سفارت گرجستان در تهران گفت: من این خبر را الان از برخی خبرنگاران همکار شما شنیدم و خودم در جریان جزئیات آن نیستم. به من گفته شد آنها افرادی هستند که در سفر به گرجستان مورد بی مهری مرزبانی این کشور قرار گرفته و از ورودشان به گرجستان ممانعت به عمل آمده است. در هفته‌های اخیر شنیده‌ها و گزارشات دریافتی مبنی بر این موضوع داشتیم که تعدادی از اتباع کشورمان که عازم آن کشور بوده اند از مرز‌های زمینی و هوایی گرجستان دیپورت شده‌اند و با وجود اینکه بین تهران_تفلیس لغو روادید وجود دارد موفق به ورود به گرجستان نشده اند و نیرو‌های امنیتی از ورود ان‌ها به خاک آن کشور جلوگیری کردند.

وی با بیان اینکه از کم و کیف تجمع کنندگان اطلاع دقیقی ندارم گفت:  احتمالا معترضین در مقابل سفارت گرجستان تعداد محدودی از افرادی هستند که بدون روشن بودن و اعلام دلایل متقن از گرجستان بازگردانده شده‌اند و طبق گزارش یکی از خبرنگاران معترضین با نماینده یا دیپلماتی از سفارت این کشور در تهران صحبت کرده اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه در هفته‌های اخیر در تهران و همچنین برخی از نمایندگی‌ها از جمله تفلیس گزارش‌هایی مبنی بر ممانعت از ورود اتباع کشورمان به گرجستان و همچنین وقوع برخی رفتار‌های نامطلوب و غیرقابل انتظار در مبادی ورودی این کشور به دستمان رسیده است، گفت: وزارت امور خارجه در حال بررسی موضوع است و زمانی که ارزیابی‌ها در رابطه با رفتار‌های انجام شده با اتباع کشورمان به نتیجه برسد در رابطه با آن اطلاع رسانی خواهیم کرد، اما در حال حاضربه زمان نیاز داریم.

قاسمی با اشاره به فراخوانده شدن سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه در اواخر هفته گذشته خاطرنشان کرد:‌در صحبت‌هایی که با سفیر گرجستان داشتیم نگرانی‌های جمهوری اسلامی ایران از برخورد‌های انجام شده با اتباع کشورمان را اعلام کردیم و سفیر گرجستان هم اظهار کرد که مراتب نگرانی ایران را به مقامات کشور متبوعش منعکس خواهد کرد. در تفلیس هم مقامات آن کشور پس از دریافت اطلاعاتی از سفارت ایران شدیدا اظهار تاسف و نگرانی داشته و قول بررسی و پیگیری در این این زمینه را داده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: البته سفارت ایران در تفلیس ماموریت ویژه‌ای برای بررسی این ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌ها دریافت و در حال پی گیری موضوع هستند.

سیاست دولت ایران و وزارت خارجه مبتنی بر احقاق حقوق تمام شهروندان ایرانی در هر کجا که هستند بوده و تاکید می‌کنم که علت دیپورت اتباع کشورمان هر چه که بوده دلیل بر انجام رفتار‌های غیرمعمول و نا متعارف نمی‌شود و اتباع دیپورت شده کشورمان مورد حمایت دولت ایران هستند و برای احقاق حقوق آن‌ها در حال مذاکره با دولت گرجستان هستیم.

قاسمی ادامه داد: اصولا روابط خوبی میان تهران و تفلیس برقرار بوده و تعاملات خوبی با گرجستان داریم و روابط دو کشور در امور کنسولی به جایی رسیده بود که دو کشور به تفاهمی در مورد لغو روادید برای شهروندان دو کشور دست یافتند، تعجب ما از این است که چر ابا وجود داشتن چنین روابط مثبتی شاهد برخی رفتار‌های عجیب و غیر معمول در مبادی ورودی گرجستان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه نسبت به برخورد نامناسب با اتباع کشورمان و دیپورت افراد از گرجستان با جدیت پیگیر هستیم گفت: اتباع کشورمان که اجازه ورود به گرجستان پیدا نکرده‌اند متحمل خسارات و ضرر و فشار‌هایی شده‌اند که با همه آن‌ها همدردی می‌کنیم همچنین امیدواریم دولت گرجستان ظرف چند روز آینده دلایل چنین رفتار‌هایی را ارائه کند که البته در انتهای برسی‌ها و دریافت گزارشات طرف گرجی قضاوت نهایی انجام خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اگر فردی حتی مجرم تلقی شود باز هم آنها اجازه برخورد‌های نامطلوب و برخلاف قانون با وی را ندارند. در هر حال به ایرانیانی که با مشکلاتی مواجه شده اند اطمینان می‌دهیم که این موضوع با جدیت پیگیری می‌شود.

قاسمی تاکید کرد: ایرانیان در سال‌های گذشته چه به صورت توریست و چه در قامت سرمایه‌گذار منابع مفید و ارزنده‌ای برای اقتصاد گرجستان بوده اند و آن طور که گزارش‌ها حکایت می‌کند ایرانیان نسبت به اتباع سایر کشور‌ها مشکلات کمتری رابرای این دولت داشته اند، در نتیجه این رفتار با هموطنانمان در گرجستان شگفت‌انگیزاست.

وی با بیان اینکه اجازه بدهید منتظر اظهارات دولت گرجستان در روز‌های آینده بمانیم، گفت: البته تا زمانی که این موضوع به صورت کامل روشن نشده و دولت گرجستان ضمانت‌های لازم را برای ممانعت از برخورد‌های خلاف اصول اولیه در روابط کنسولی با اتباع ایرانی نداده است از هموطنمان درخواست می‌کنیم حتی الامکان از سفر‌های غیرضروری به گرجستان خود داری کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بهرام قاسمی     |     گرجستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi