کد خبر : ۵۳۱۴۲۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
افتتاح جشنواره شاه عبدالطیف بهتایی در پاكستان

مقیم/آيین افتتاحیه جشنواره شاه عبدالطیف بهتایی، شاعر و صوفی معروف ایالت سند پاكستان با حضور احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی ایران در حیدرآباد پاكستان، در موزه سند برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، شاه عبدالطیف بتهایی از شعرا و صوفیان به نام قرن یازدهم هجری است که نزد مردم سند از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است و به همین سبب آيين افتتاحيه اين جشنواره با حضور شخصیت‌های برجسته ایالت سند، نویسندگان و شعرای به نام سندی برگزار شد.

در بخش اول اين جشنواره به زندگی و دوران جوانی شاه عبداللطیف پرداخته شد. سخنرانان این بخش آمر آزاد، عطا چانیهو، پاراس نواز، سنگر بهاتو و آمنه جارور بودند.

در بخش دوم تاج جویو، به موضوع «زنان دهقان در اشعار بتهایی» پرداخت و آن را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

سخنرانان بخش سوم همایش سحر گل، شبنم گل، نورالهدی ‌شاه، حمیده گنج‌رو، فهیمده حسین،  انیس ممان و آزاد بورفت بودند که به جامعه‌شناسی آثار شاه عبداللطیف پرداختند.

در بخش چهارم جشنواره هم به جایگاه شاه عبداللطیف بهتایی در دوران معاصر پرداخته شد. سخنرانان این بخش عبارتند بودند از: نیاز نادم، جام چاندیو، اسحاق سمیع جو، انعام شیخ، ناز ساهیتو و آکاش انصاری.

همچنین در حاشيه برگزاري اين جشنواره نمایشگاهی از آثار انتشارات «روشنی» در زمينه ادبيات عرفاني و همچنين صنایع و هنرهای دستی ایالت سند، برپا شده بود.

گفتنی است‌‌‌؛ شاه عبداللطیف در یک خانواده صوفی در سال ۱۱۰۱ هجری در دهکده هالا، از توابع حیدرآباد پاكستان  زاده شد. او به زبان‌هاي عربی و فارسی تسلط داشت و اشعاري با مضامین و معانی عرفاني سرود كه پژوهش‌گران اشعار او را با سروده‌های مولانا مقایسه مي‌كنند.

شعر بهتایی را می‌توان یک نوع ادامه سنت عارفانه شعر فارسی تلقی کرد که از مضامین ادبیات بومی و منطقه‌ای برخوردار است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شاه عبدالطیف     |     آیین افتتاحیه     |     جشنواره     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi