کد خبر : ۵۳۱۴۱۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روابط فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و بلغارستان در تاریخ دو ملت ریشه دارد

مقیم/بوئیل بانوف در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه گفت: روابط فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و بلغارستان در تاریخ دو ملت ریشه دارد.

 

به گزارش مقیم، سیدمحمدجواد رسولی، سفیر و حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صوفیه با بوئیل بانوف، وزیر فرهنگ جمهوری بلغارستان دیدار کردند.

در این دیدار که در محل وزارت فرهنگ این کشور برگزار شد، پتر ملادینوف، رییس امور بین‌الملل و جمعی دیگر از مدیران این وزارتخانه نیز حضور داشتند.

رسولی، سفیر کشورمان با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور که هر دو دارای قدمتی چند هزار ساله است، به وجود بیش از یک میلیون سایت تاریخی در ایران اشاره کرد و یادآور شد: بلغارستان نیز دارای وضعیت مشابهی از لحاظ قدمت تاریخی و تمدنی است.

وی با استناد به سخنان بسیاری از مقامات عالی‌رتبه حکومتی در بلغارستان در خصوص ایرانی بودن منشأ قوم بلغار، بر محسوس بودن شباهت‌ها و اشتراکات میان دو ملت تأکید کرد.

رسولی در ادامه سه محور برگزاری موزه‌های مشترک دو کشور، نمایشگاه صنایع دستی، لباس و آداب و رسوم و هفته فیلم ایران در بلغارستان را برای همکاری مشترک بین دو کشور پیشنهاد کرد.

سفیر کشورمان بر اهمیت ارتباطات فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و بلغارستان و ضرورت آشنایی بیشتر میان اقوام مختلف تأکید کرد و افزود: روابط فرهنگی برخلاف روابط اقتصادی و سیاسی، هیچگاه دچار فراز و نشیب نبوده و همواره به صورت پیوسته تعمیق بخش دوستی میان ملت‌ها بوده است.

وجود ریشه‌های مشترک بین دو کشور

پس از آن، بوئیل بانوف، وزیر فرهنگ جمهوری بلغارستان گفت: مسیر مثبت ایران در بلغارستان در چند سال اخیر مایه خرسندی است. وی افزود: ممکن است دیدگاه‌های مختلفی در زمینه‌های فرهنگی وجود داشته باشد، اما ریشه‌های مشترکی میان دو کشور وجود دارد.

بانوف با اشاره به روابط ملت‌های ایران و بلغارستان اظهار کرد: ایران برای ما کشوری بسیار جذاب است و این جذابیت هم به دلیل ریشه‌های مشترک و دلایل دیگر همچون حضور ایران در عرصه‌های هنری و فرهنگی مختلف مانند کتاب، ادبیات و فیلم‌سازی است.

وی گفت: در حوزه موزه‌ها این آمادگی وجود دارد تا ما از مسئولین موزه‌های ایران دعوت کنیم تا به بلغارستان بیایند و با همتایان خود توافقنامه‌هایی به امضاء برسانند تا راه برای اجرایی کردن تفافقات هموار شود.

وی افزود: سیاست ما در این زمینه باز کردن درهای کشورمان به سوی گنجینه‌های تاریخی جهان از یک سو و عرضه داشته‌های خود در این عرصه از سوی دیگر است.

بانوف در خصوص برگزاری هفته فیلم و نمایشگاه صنایع دستی، لباس و آداب و رسوم، آمادگی وزارت فرهنگ بلغارستان را اعلام کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بوئیل بانوف     |     حمیدرضا آزادی     |     ایران و بلغارستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi