کد خبر : ۵۳۱۲۵۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷
ضرورت توجه به ابعاد نرم صنعت نفت/نقش دانشگاه‌ها در پیش‌بینی‌های مربوط به آینده و دیپلماسی انرژی

مقیم/معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در پیش‌بینی‌های مربوط به آینده و دیپلماسی انرژی، ضرورت توجه به بعد نرم صنعت نفت را یادآور شد و تأکید کرد: نفت پیشران اقتصاد کشور است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، امیرحسین زمانی‌نیا امروز در افتتاحیه نخستین جشنواره و نمایشگاه انرژی و مواد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه انرژی علاوه بر مهندسی، مسائل استراتژیک، بانکی، مالی، ژئواستراتژیک و… نیز مطرح هست، گفت: طی ۲ الی ‌۳ سال گذشته، اتلاف وقت زیادی صورت گرفته و زمانی صرف "تمرین دموکراسی" در کشورمان شده است. 

وی تصریح کرد: به جای آن که در دوران پایبندی به برجام با شرکت‌های بین‌المللی مذاکره کنیم، وقتمان را با بحث کردن هدر دادیم؛ تا زمانی که برخی معاهدات برجام بر هم خورد. 

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه فرصت بستن ۱۵ قرارداد با شرکت‌های اروپایی را در دوران برجام از دست داده‌ایم، اظهار کرد: چنان‌چه تفاهم‌نامه‌ها را به موافقت‌نامه تبدیل کرده بودیم، در حال حاضر وضعیت متفاوتی داشتیم. 

زمانی‌نیا نفت را پیشران اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: طی ۲ سال گذشته حجم قراردادهای مالی که میان صنعت نفت و دانشگاه و در راستای تجاری‌سازی فناوری، حمایت از ساخت داخل کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت منعقد شده، مبلغ ۴.۳ هزار میلیارد ریال بعلاوه ۵۹۷ میلیون یورو بوده است. 

وی در همین زمینه به حمایت از ساخت داخل ۱۰ قلم کالاهای پرمصرف در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، راه‌اندازی سامانه الکترونیک واحد وزارت نفت، ارتباط و تعامل سازنده با سازندگان داخل به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت از راه‌اندازی فنی و صدور گواهینامه کیفیت کالا و خدمات و ایجاد ساز و کار خرید اقلام با کاربری دوگانه که از سوی این وزارت‌خانه انجام گرفته، اشاره کرد.

معاون وزیر نفت همچنین انعقاد قراردادهای پژوهشی در حوزه طرح‌های کلان اکتشافی با دانشگاه‌های فردوسی، صنعتی شاهرود، شهیدبهشتی، شهید چمران اهواز و خوارزمی را یادآور شد و افزود: در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت پژوهشی وزارت نفت با جهاد دانشگاهی در راستای انتقال فناوری، مشارکت در شناسایی نیازها و تعریف پروژه‌های مورد نیاز منعقد شده است. 

زمانی‌نیا همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با فرصت‌های مالی و نیز در راستای حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا خبر داد. 

وی در پایان ازدیاد برداشت را یکی از چالش‌های مهم صنعت نفت عنوان و تأکید کرد: ۱۱۰ سال، صنعت نفت داریم که باید در قالب دیپلماسی انرژی، به فکر بعد نرم این صنعت نیز باشیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi