کد خبر : ۵۳۱۱۴۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷
هفته فرهنگي ژاپن در ايران در حال برگزاري است

مقیم/هفته فرهنگی ژاپن در تهران از روز دوشنبه پنجم آذرماه در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.

 

به گزارش مقیم، عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی اين سازمان در برنامه «هفته فرهنگی سفارت ژاپن در تهران» در محل اقامتگاه سفیر آن کشور در تهران، شرکت كرد. در این مراسم حدود یکصدوپنجاه نفر از جمله تعدادی از اعضاي انجمن دوستی ایران و ژاپن، برخی از دیپلمات‌های مقیم تهران و نيز علاقمندان به فعالیت‌های فرهنگی دو کشور حضور داشتند.

این مراسم با خوش‌آمدگویی رسمي ميزبانان ژاپني آغاز و با سخنرانی عباس خامه‌یار و نيز میتسوگو سایتو، سفیر ژاپن در تهران ادامه یافت.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سخنرانی خود را با سلام و تشکر به زبان ژاپنی آغاز کرد و در ادامه ضمن اشاره به سوابق درخشان روابط دو کشور، برگزاری مراسم فرهنگی را نمونه‌ای از عوامل مؤثر در گسترش تعاملات و روابط فرهنگی دانست.

وی همچنين جامعه ژاپن را نظیر جامعه ایران در اهمیت به خانواده و رسوم تاريخي، اجرای رسومات و آیین‌های کهن مذهبی و خانوادگی، احترام به درگذشتگان، تکریم والدین و بزرگ‌ترها، رعایت ادب و نظایر آن دانست و به جذابيت و شكوه تاريخ و تمدن ايران نزد ژاپني‌ها، علاقمندي زياد ژاپني‌ها به نقاشي، مينياتور، شعر، داستان به خصوص داستان‌های كودكان، موسيقي سنتي، فيلم‌هاي خانوادگي و احساسي ایران، اشاره کرد.

خامه‌يار در ادامه گفت: ملت ایران که مردمی فرهنگظدوست و دارای تمدنی تاریخی در طول قرون و اعصار هستند، همواره نسبت به فرهنگ، تمدن و مردم ژاپن علاقمند بوده‌اند. نمونه‌ای از این علاقمندی را می‌توان در میان تعداد زیادی از ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان ژاپنی نظیر خانم ساکورایی، متخصص اقتصاد اسلامی، آقای کومانو، حافظ شناس، پروفسور تاکه شیتا، اسلام‌شناس، پروفسور موریموتو، متخصص در شناخت امام خمینی(ره)، پروفسور اوکادا، ایران‌شناس، خانم ساساکی، عطارشناس و وجود ژاپن‌شناسان ایرانی نظیر هاشم رجب‌زاده، نویسنده کتاب «ایران‌شناسی در ژاپن» که نشان افتخار از امپراطور ژاپن را دریافت کرده است و فربود شکوهی، نویسنده کتاب‌های «اتوبوس ژاپنی» و کتاب «پیوندهای فرهنگی ایران و ژاپن» و همچنین محمد نقی‌زاده که نشان افتخار از امپراطور ژاپن دریافت کرده است مشاهده کرد.

خامه‌یار ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای توسعه همکاری‌های فرهنگی خود با ژاپن، با تأسیس و تقویت رایزنی فرهنگی ایران در کشور ژاپن، فعالیت‌های ارزشمندی را به انجام رسانیده و یقین دارم در ادامه این مسیر در دو کشور شاهد تحولات چشمگیری در افزایش سطح فعالیت ها و تعاملات فی‌مابین خواهیم بود.

وي افزود: در آستانه سال 1398 قرار گرفته‌ایم که نقطه عطف بسیار مهمی در همکاری‌های دو کشور محسوب شده و شاهد تجربه نودمین سال آغاز روابط رسمی ایران و ژاپن خواهیم بود. هر چند این روابط فرهنگی و تاریخی، سابقه‌ای هزار و چهارصد ساله را تجربه می‌کند و خود نشانه‌ای از سطح همکاری‌ها، تعاملات، ارتباطات صمیمانه و دوستانه مردم بزرگ ایران و ژاپن دارد.

میتسوگو سایتو، سفیر ژاپن در تهران هم در اين مراسم به ايراد سخنراني پرداخت. وي پيش از سخنرانی خود با نوعی شعبده‌بازی سه دستمال سبز، سفید و قرمز را به صورت جداگانه داخل کیسه‌ای قرار داد، سپس پرچم یکپارچه جمهوري اسلامي ایران را از آن خارج کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

سايتو به علاقه طرفین در گسترش روابط، اشاره کرد و گفت: نودمین سالگرد تأسیس روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن را در سال آینده (1398) جشن خواهیم گرفت و سفارت ژاپن در حال آماده‌سازی رویدادهای مختلفی به مناسبت این سالگرد است.

سفیر ژاپن در تهران در پايان از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شرکت جی‌تی‌آی ایران، انجمن دوستی ایران و ژاپن و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای همکاری‌های گسترده براي برگزاری هفته فرهنگی ژاپن قدرداني كرد.

پس از آن، کنسرت شامیسن (سه تار ژاپنی) و وادایکو (طبل ژاپنی) توسط دو نوازنده ژاپني اجرا شد. در بین اجراهای این دو هنرمند آهنگ «ای ایران» نیز نواخته شد.

گفتنی است؛ میتسوگو سایتو و عباس خامه‌یار در خلال این مراسم در خصوص گسترش و تعمیق روابط فرهنگی ـ هنری، علمی و دانشگاهی دو كشور ابراز تمایل کردند.

از دیگر برنامه‌های هفته فرهنگی ژاپن در تهران می‌توان به برپایی نمایشگاه عکس، قطعات منتخب و چاپ شده از آثار هنرهای سنتی ژاپنی، برگزاری روز فرهنگ ژاپن، نمایش گل‌آرایی، نمایش انیمیشن ژاپنی اوریگامی، زبان و خوشنویسی ژاپنی، اشاره کرد. همچنین در ادامه اين هفته فرهنگي، برنامه‌های اجرای هنر گل‌آرایی و سخنرانی در خصوص فرهنگ ژاپن و روابط دیپلماتیک بین ژاپن و ایران، در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

.

 

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : عباس خامه یار     |     هفته فرهنگي     |     ایران و ژاپن     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi