کد خبر : ۵۳۱۱۲۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷
سیاست خارجی نباید دستخوش اختلافات داخلی قرار گیرد

مقیم/بنیانگذار موسسه صلح و دیپلماسی در کانادا، تضعیف وزیر خارجه در زمانی که مذاکرات سطح بالایی برای عبور از مشکلات اقتصادی ایران در جریان است را فاقد توجیه منطقی دانست و گفت: سیاست خارجی نباید دستخوش اختلاف سیاسی جناح های داخلی قرار گیرد.

 

به گزارش مقیم،«بیژن احمدی» درباره عملکرد دستگاه دیپلماسی ایران در دوره مسئولیتی محمد جواد ظریف افزود: یکی از اقدامات انجام شده، تغییرات اساسی در حوزه دیپلماسی عمومی ایران است. 
ظریف از طریق تماس با رسانه ها، حضور در اندیشکده ها و کنفرانس های مختلف، یا حضوری که در شبکه های اجتماعی دارد توانست یک تغییر اساسی را نسبت به گذشته در روند فعالیت وزارت خارجه ایران ایجاد کند.
وی ادامه داد: به یقین فعالیت های وی کمک می کند تا رهبران کشورهای مختلف از نظر سیاسی احساس کنند که افکار عمومی آنها این آمادگی را دارد که در کنار ایران قرار گیرند.
این فعال سیاسی مقیم کانادا اضافه کرد: امروز در اروپا با وجود اینکه آمریکا اصلی ترین متحد آنهاست و از برجام خارج شده و آن را نقض کرده است؛ اما رهبران اروپا علاوه بر مسایلی که به امنیت و استقلال آنها باز می گردد، از نظر افکار عمومی مردم خودشان هم فکر می کنند می توانند در کنار ایران قرار گیرند و از ایران نه از متحد خودشان آمریکا و در راس آن ترامپ، در موضوع برجام حمایت کنند.
احمدی با اشاره به برجام و عملکرد وزارت امور خارجه درباره آن، اظهار کرد: اگر به تاریخ پرونده هسته ای ایران نگاه کنیم، باید بگوییم که پرونده ایران در شورای امنیت مطرح شده بود و در آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت ویژه ای رسیدگی می شد، اما مهم ترین دستاورد ایران در برجام این بود که حق غنی سازی به رسمیت شناخته می شود و پس از دوره مشخصی به یک کشور عادی که امضا کننده معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) در می آمد.
وی با بیان اینکه ایران برای اعتماد سازی و اینکه این توافق را به سرانجام برساند، تعهداتی داده و بازرسی هایی را پذیرفته است، گفت: نباید فراموش کنیم که پیش از آن و در سال های گذشته آمریکا و اروپایی ها می گفتند ایران به هیچ وجه حق غنی سازی ندارد.
بنیانگذار موسسه صلح و دیپلماسی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها به صورت مستقیم به وزارت امور خارجه ایران و تیم ظریف ارتباط ندارد، گفت: کسی که این قرارداد و قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرد، به طور مشخص آمریکا و دولت ترامپ است.
وی ادامه داد: به دلیل نقض این قرارداد نمی توانیم بگوییم که مذاکرات درباره برجام اشتباه بوده است. امروز می بینیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی برای 13 یا 14 بار تایید کرده که ایران به این قرارداد پایبند است و در شورای امنیت هم شرایطی است که همه با سیاست ترامپ درباره برجام مخالف هستند.
این فعال سیاسی مقیم کانادا اضافه کرد: عملکرد سیاست خارجی ایران درباره برجام به شکلی بوده است که سایر کشورها و جامعه جهانی منهای آمریکا از نظر سیاسی از ایران حمایت می کنند و تلاش امروز وزارت خارجه ایران و تلاش اروپا، چین و روسیه این است که در برجام در کنار ایران قرار بگیرند و تاثیر تحریم های ایران را کمتر کنند.
احمدی با اشاره به سازوکار مالی ویژه اروپا یا مسایلی که روسیه و چین مطرح کرده اند، گفت: می بینیم که برجام توانسته است از نظر انسجام و روندی که طی شده این توانایی قوی را داشته است که همچنان بدون حضور قدرتمندترین امضا کننده قرارداد، در سیاست جهانی تاثیر گذاری می کند و حتی متحدان قدیمی را بر سر این مساله از هم دور کرده است.
وی خاطرنشان کرد: نمی خواهم بگویم که اقدامات اروپا تاثیر تحریم ها را خنثی می کند یا شرایط اقتصادی دشوار نیست اما اگر بخواهیم درباره عملکرد وزارت امور خارجه در زمان ظریف تمرکز کنیم، می بینیم آنجایی که به عملکرد آنها برگشته کارنامه مثبتی دارند.
این تحلیلگر مسایل سیاسی مقیم کانادا درباره استیضاح وزیر امور خارجه هم گفت: خبر استیضاح ظریف در مجلس ایران، به عنوان یک ایرانی که در خارج زندگی می کند باور نکردنی بود چون ایران در حال مذاکره با کشورهای مختلف برای کم کردن تاثیرهای فشار اقتصادی و رسانه ای که آمریکا علیه ایران است اما در زمانی که ایران درگیر چنین مذاکراتی است، در مجلس ایران بحث استیضاح مطرح می شود.
احمدی افزود: اگر این مساله را از بحث جناح های داخلی کنار بگذاریم، تضعیف وزیر خارجه در زمانی که کشور با چنین شرایطی روبرو است و در حال انجام مذاکرات در این سطح اهمیت، هیچ توجیه منطقی ندارد.
وی به مخالفت طیف گسترده ای از جناح های سیاسی داخلی ایران نسبت به استیضاح اشاره کرد و گفت: نکته ای که برای من مثبت بود و مساله مهمی است، وقتی که روزنامه های ایران را دنبال می کردم، دیدم طیف گسترده ای از جناح های سیاسی، مخالف این حرکت هستند و این مساله جا افتاده ای است که سیاست خارجی نباید دستخوش اختلاف سیاسی جناح های داخلی قرار گیرد.
بنیانگذار موسسه صلح و دیپلماسی در کانادا، با اشاره به اظهارات یک سناتور قدیمی آمریکا مبنی بر اینکه دعوای جناحی در سواحل این کشور به پایان می رسد، گفت: فکر می کنم سیاستمداران ایران و نمایندگان مجلس باید این مساله را در نظر بگیرند که باتوجه به شرایط حساس کنونی ؛ نباید اجازه دهند اختلافات و رقابت های سیاسی روی عملکرد وزارت امور خارجه تاثیر بگذارد.
احمدی تصریح کرد: اگر ظریف تضعیف شود، منافع کشور صدمه می بیند و وزارت خارجه نخواهد توانست آن گونه که باید، سیاست خارجی کشور را برای حفظ منافع ایران به پیش ببرد.
پس از اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره پولشویی، طیف خاصی از نمایندگان خواستار استیضاح وی شدند و این دستور کار، اکنون در کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی در حال پیگیری است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : احمدی     |     استیضاح     |     محمد جواد ظریف     |     ایرانیان خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi