کد خبر : ۵۳۱۱۲۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷
دیپلماسی هوشمندانه ایران، اسرائیل و آمریکا را منزوی کرده است

مقیم/ کارشناس مسایل ایران و آمریکا، انزوای واشنگتن، ریاض و تل آویو را ناشی از دیپلماسی هوشمندانه سیاست خارجی ایران دانست و گفت: درون انگاری مشکلات سیاست خارجی اشتباه است.

 

به گزارش مقیم ،کاوه افراسیابی درباره عملکرد دستگاه دیپلماسی ایران در دولت تدبیر و امید، افزود: ارزیابی من در مجموع مثبت است چرا که دکتر ظریف یک دیپلمات ورزیده و هوشمند بوده که با دیپلماسی بین المللی آشنایی عمیق دارد. 
وی ادامه داد:با توجه به پیشینه وسابقه کاری ظریف درسازمان ملل و سایر مسئولیت هایش در دستگاه دیپلماسی، تجربه فراوانی را برای پیشبرد کارشان داشته اند.درچند سال اخیرهم نمونه های متعدداین ورزیدگی دیپلماسی را شاهد بوده ایم و به یاد دارم که در زمان شروع کار وی به عنوان وزیر خارجه، در مجله تایمز آسیا نوشتم که ظریف دیپلماسی ایران را «توربو شارژ» می کند.
این تحلیلگر مسایل ایران اضافه کرد: سیاست خارجی ایران در این چند سال با شرایط روز افزون بغرنج و پیچیدگی های جدی مواجه بوده و در یک نبرد تاریخی با آمریکا قرار داریم که فصل نهایی آن هنوز نوشته نشده است.
افراسیابی یادآور شد:این مساله مرا به یاد یک سیاستمدار اروپایی می اندازد که فراز و نشیب های زیادی در زندگی سیاسی داشت و در مقاطعی بر آن علامت ضربدر زدند اما تاریخ نشان داد که او در کار خود موفق بوده است.
وی با بیان اینکه نتیجه گیری درباره کار یک دیپلمات نمی تواند به صورت آنی باشد بلکه باید در بستر تاریخ و یک روند قرار گیرد، اظهار کرد: تاریخ قضاوت می کند که نوع کار و مقاومت وی در برابر مشکلات خارجی و بحران های ساختگی و بازیگران متعدد منطقه ای و فرا منطقه ای چگونه بوده است.
نویسنده کتابی درباره مسایل هسته ای ایران تاکید کرد: مطمئنا در صدر این مسایل، موضوع هسته ای و قرارداد برجام است. اگر برجام قرارداد بدی بود، مطمئنا آمریکا یک جانبه آن را فسخ نمی کرد. این نشان می دهد که برجام امتیازات متعددی برای ایران داشته و برای همین است که امروز آمریکا در سطح جهانی در این ارتباط تنها است و نه ایران.
افراسیابی تصریح کرد:یکی ازعوامل آن، استراتژی های دیپلماسی هوشمند به ریاست ظریف بوده است واین مبارزه هنوزادامه دارد. یکی از نگرانی های من درباره مخالفت های درونی با ظریف این است که در این دوره خاص و بسیار حساس، موانع داخلی برای ایشان ایجاد شود و ما واقعا به چنین مساله ای نیاز نداریم، باید دست وی باز باشد و نگرانی در این باره وجود نداشته باشد تا دیپلماسی به سطح اعلا به کار خود ادامه دهد.
وی خاطرنشان کرد: فکر می کنم که در آینده، تاریخ نویسان با روی خوش و مثبت به آقای ظریف و دستاوردهای وی در این چند سال نگاه و نتیجه گیری کنند. با این حال واقعیت امر این است که مشکلات خارجی که بر ایران وارد می آید دلایل و ریشه های خارجی دارد و نباید درون انگاری کنیم که یک اشتباه محض است. 

**خشم آمریکا ناشی از پیروزی دیپلماسی ایران است
تحلیلگر مسایل ایران و آمریکا با بیان اینکه ایران ستیزی که از طرف آمریکا و متحدان وی در منطقه به چشم می خورد به خاطر پیروزی های ایران در عرصه خارجی است نه به خاطر بی عملی در سیاست خارجی، گفت: ایران توانسته است بر رقبای منطقه ای خود دست بالا داشته باشد و آن ها از این جریان بسیار خشمگین هستند.دراین فشارهایی که شاهد هستیم عربستان، اسرائیل و آمریکا دنبال می کنند، ناشی از پیروزی های ایران در عرصه دیپلماسی منطقه ای است.
وی افزود: تمام تلاش خود را به کار بردند که ایران و عراق را جدا کنند، شانتاژهایی هم در لبنان ایجاد کردند که راه به جایی نبرد. در آخر هم ما با پدیده ای به نام ترامپ روبرو هستیم که می خواهد ایران را به زانو درآورد و دستاورد دیپلماسی ایران در چند سال گذشته را منتفی کند که انشا الله موفق نخواهد داشت.
نویسنده کتاب «ترامپ و ایران»، خاطرنشان کرد: می توانم به صراحت بگویم که داخلی دیدن بعضی نگرانی هایی که درباره سیاست خارجی ایران وجود دارد، اشتباه است. این به خاطر فشار خارجی است که به مقاومت نیاز دارد و دیپلماسی مقاومت ایران هم هوشیارانه در مقابل آن ایستاده است.
افراسیابی درپاسخ این سوال که برخی انتقاد می کنند که نگاه سیاست خارجی معطوف به غرب بوده وبه شرق توجه نشده است، گفت: من قبول ندارم، ما به نقش روسیه و چین در این مذاکرات باید نگاه کنیم و ببینیم که شرق هم دراین مذاکرات دخیل بود. این انتخاب بین شرق و غرب نبود. 
وی افزود: همه قدرت ها در مذاکرات دخیل بودند و بعد از ماراتون مذاکرات، به برجام رسیدیم که وقتی به مضمون و پیوست های آن نگاه می کنیم، می بینیم اگر همه به آن پایبند می بودند، یک محتوای برد-برد را داشت که البته متاسفانه آمریکا دیگر نیست.

**اگر برجام نبود، ائتلاف آمریکایی ادامه داشت
نویسنده کتابی درباره مسایل هسته ای ایران اضافه کرد: اما اگر برجام نبود به معنای ادامه انزوای ایران در عرصه بین المللی بود، تهدیدهای متعدد وجود می داشت و ائتلاف بین المللی که به سرگردگی آمریکا به وجود آمده بود، حفظ می شد.
افراسیابی خاطرنشان کرد: اما اکنون آن ائتلاف شکسته شده، پاره ای از سد تحریم ها هم فروریخته، شکاف ترانس اتلانتیک در این مورد به چشم می خورد و نیازمند دیپلماسی صبورانه هستیم.
وی با بیان اینکه مذاکرات هسته ای پیچیدگی های بسیار زیادی داشت، گفت:فراموش نکنیم تحریم نفتی همه جانبه ای را علیه ایران وضع کرده بودند،وفاق عمومی نزد دولتمردان ایران وجودداشت که وزارت خارجه به عنوان دستگاه اجرایی، تصمیم دولت درباره مسایل هسته ای را پیگیری کند. 
کارشناس مسایل ایران مبنای مذاکرات حتی مذاکرات آمریکا با شوروی و روسیه را بده-بستان دانست و افزود: برجام هم مستثنی نیست. اگر روند فعلی حفظ شود مطمئنا به ضرر آمریکا خواهد بود و ایران سرافراز بیرون خواهد آمد اما در این شرایط به یک اراده ملی، وحدت و حمایت از دستگاه دیپلماسی نیاز داریم.

**چالش های پارلمانی بخشی از حیات سیاسی کشور است
افراسیابی درباره تاثیر استیضاح بر پیگیری های پسا برجامی هم گفت: این جریان مرا به یاد موضوع برگزیت در انگلستان می اندازد، ترزا می تحت فشار مشابهی قرار داشته است. آیا خانم می در مذاکرات با اروپا به خاطر این جریانات تضعیف شده است؟ بعید می دانم.
وی خاطرنشان کرد: استیضاح که استعفا نیست، فشار پارلمانی بر یک وزیر کلیدی دولت در یک حکومت دمکراتیک طبیعی است. به هرحال ایران هم با یک ساختار جمهوری و حضور احزاب سیاسی با این مضامین دمکراتیک روبرو است و این نوع چالش های پارلمانی پاره ای از حیات سیاسی کشور هستند.
این کارشناس مسایل سیاسی مقیم آمریکا تاکید کرد: من مساله غیرطبیعی نمی بینم اما مهم این است که بعضی از تعصبات سیاسی یا ایدئولوژیکی پا را از حیطه خود فراتر نگذارند و شرایطی ایجاد نشود که ضربات جبران ناپذیری به دیپلماسی ایران که الان باید به جلب حمایت جهانیان برای برجام و مخالفت با سیاست های یکجانبه آمریکا معطوف شود، به وجود آید.
افراسیابی اظهار کرد: برای همین به شخصه فکر نمی کنم این مساله خیلی ریشه دار شود.
به دنبال اظهار نظر وزیر امور خارجه ایران درباره وجود برخی موارد پولشویی در کشور، نمایندگان یک جریان خاص سیاسی طرح استیضاح او را کلید زدند. این موضوع اکنون در کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی در حال پیگیری است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کاوه افراسیابی     |     استیضاح     |     دیپلماسی     |     محمد جواد ظریف     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi