کد خبر : ۵۳۰۷۰۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
« پول» تحکیم کننده روابط ترامپ و بن سلمان

مقیم/« دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای برای نجات « محمد بن سلمان» ولیعهد رژیم سعودی و آمر قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه باردیگر نشان داد که « پول با چاشنی منافع شخصی» روابط او با شاهزاده مستبد و ماجراجوی سعودی تحکیم ساخته است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله روز سه شنبه خود نوشت: ' ترامپ'؛ یک مستبد جنایتکار را بخشید و جهان را ناامن تر از همیشه کرد و به خودکامگان و مستبدان جهان رخصت داد تا همچنان زنده بمانند و بر اریکه ظلم و استبداد تکیه بزنند.
این روزنامه آمریکایی افزود: 'ترامپ' روز سه شنبه با صدور بیانیه ای در حقیقت، محور اهداف خود در جهان را ترسیم کرد: 'پول' و 'کمی هم منفعت طلبی شخصی' .
با این حساب؛ تمام آن تصاویر کاریکاتور زننده ای که از آمریکا در ذهن تمام منتقدان شکاک آمریکا می چرخد، به واقعیت بدل شد.
کاخ سفید روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای گیج کننده؛ نظر ترامپ را در ارتباط با ماجرای قتل 'جمال خاشقچی' اعلام کرد.
ترامپ در این بیانیه، نه اصلا وقعی به کشفیات سازمان 'سیا' در این پرونده گذاشت. نه اصلا بیان می کند که آیا قتل یک خبرنگار کار درستی بوده است یا نه. نه اصلا به این نکته اشاره می کند که پس مسئولیت قتل با کیست.
ترامپ در این بیانیه، فقط بر یک اصل صراحت دارد اینکه؛ او مقابل رژیم سعودی نخواهد ایستاد. هرگز این خزانه تامین'پول' ، ' نفت' و 'دست یاری' در خاورمیانه را به خطر نخواهد انداخت. 'محمد بن سلمان' را پاسخگوی این قتل نخواهد کرد.
ترامپ فقط به یک نکته اشاره می کند و با گماردن یک علامت تعجب '!' در پایان عبارت تاکید می کند :'این امکان وجود دارد که ولیعهد از این حادثه فجیع اطلاع داشته است. شاید کار او بوده. شاید هم نبوده است'.
بااین حساب؛ با تبرئه عامل قتل یک روزنامه نگار؛ هیچ تضمینی نیست که از این پس همه خبرنگاران و یا اصلا همه آمریکایی هایی که در خارج از کشور زندگی می کنند؛ جانشان در امان باشد. 
خاشقچی در 'ویرجینیا' زندگی می کرد اما تبعه آمریکا نبود.
ولیعهد 33ساله عربستان؛ یک متحد آمریکا در نظر گرفته می شود و رابطه صمیمانه همچون یک خویشاوند با ترامپ و دامادش ' جرد کوشنر' دارد.
جالب است.
ترامپ بیانیه اش را با این عبارت آغاز می کند که؛ ' دنیا؛ جای بسیار خطرناکی است'.
اما، ترامپ خودش شخصا با تبرئه یک جنایتکار، جهان را خطرناکتر هم می کند. او به مستبدان و خودکامگان در عربستان و در گوشه گوشه دنیا این رخصت را می دهد تا با خاطری آسوده و معاف از هرگونه مجازات، همچنان زنده بمانند و همچنان بر اریکه ظلم و جنایت تکیه بزنند.
نوار صوتی که در اختیار ترکیه است؛ پرده از راز این قتل فجیع و بیرحمانه بر می دارد. اما حاکمان سعودی پشت سرهم دروغ می بافند و حقیقت را منکرمی شوند.حاکمان رژیم سعودی آنقدر خودرای و متکبرند که دیگر شرم و حیا و وجدان و اخلاقیات برایشان بی معناست. ترامپ آنها را بخشید، و در واقع آنها را تایید کرد.
در مجموع آنکه؛ این بیانیه به وضوح اشعار می کند که؛ نوع رابطه واشنگتن - ریاض؛ یک 'رابطه قراردادی' است. 
در این جنس رابطه؛ نباید دنبال اصول و ارزشهایی همچون 'حقوق بشر' گشت. همه چیز فدای منافع ملی آمریکا می شود. در این رابطه آنچه در اولویت است، 'اول؛ آمریکا'ست. 
ترامپ خودش در بیانیه می گوید:'ممکن است ما همه حقایق پیرامون قتل جمال خاشقچی را ندانیم. اما درهر صورت؛ رابطه ما با پادشاهی عربستان پابرجاست'.
موضوع این است که ترامپ، مسبب الاسباب همه وقایع شوم درخاورمیانه را فقط 'جمهوری اسلامی' می شناسد و کاری به عربستان سعودی ندارد.
او مقصر اصلی جنگ یمن را، جمهوری اسلامی می داند و می گوید که اگر ایران از یمن بیرون برود؛ عربستان هم با 'مسرت خاطر' آنجا را ترک خواهد کرد و خودش کمکهای بشر دوستانه را به یمن ارسال خواهد کرد. 
تمام فریبندگی سعودی ها برای ترامپ، قراردادهای دهها میلیارد دلاری فروش سلاح است و سرمایه گذاریهایی است که ترامپ مدعی است آن را به زور از سعودی ها اخذ کرده است. اما اینها همه اغراق گویی است.
ترامپ در جایی قتل خاشقچی را 'یک قتل هولناک' می خواند اما در همین بیانیه بارها افترای سعودی ها را در مورد خاشقچی تکرار می کند و این روزنامه نگار را'یک دشمن حکومت'و'اسلامگرا' می خواند و فریبکارانه می گوید که این تعابیر درمورد خاشقچی تاثیری برذهنیت او باقی نمی گذارد. 
این اولین دفعه نیست که ترامپ مطرح می کند شخصی که مورد ظلم واقع شده، فردی نیست که ارزش آن را داشته باشد که بیاییم و منافع ملی آمریکا را قربانی او کنیم.
ترامپ رهبری شایسته در مدیریت این معما را از خود سلب کرد.
حالا این مهم بر دوش کنگره است تا دست به کار شود و اجازه ندهد جایگاه معتبر آمریکا در 'دفاع از اصول و ارزشهای اخلاقی' در جهان خدشه دار شود.
ترامپ خوب می داند که با این نوع نگرش، حسابی با کنگره گلاویز خواهد شد. بیانیه او؛ منتهی به یک چالش با اعضائی از کنگره خواهد شد که بنا به دلائل سیاسی و یا هر دلیل دیگر، دوست دارند راهی متفاوت از دولت را بروند.
پس جلو بروید و سعی تان را بکنید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تبرئه     |     جمال خاشقچی     |     دونالد ترامپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi