کد خبر : ۵۳۰۶۹۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
افتتاح بخش شیعه در موزه تاریخ ادیان سنت‌پترزبورگ

مقیم/بخش شیعه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی سنایی، سفیر و قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در موزه تاریخ ادیان سنت‌پترزبورگ افتتاح شد.

 

به گزارش مقیم، مراسم افتتاحیه بخش شیعه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سنایی، سفیر و قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه، خانم موسنیکو، رییس موزه و کرگانف، معاون رییس بخش روابط بین‌المللی استانداری سنت پترزبورگ، کارکنان و کارشناسان موزه در موزه تاریخ ادیان سنت‌پترزبورگ برگزار شد.

خانم موسنیکو در سخنان خود به تاریخچه تأسیس این موزه اشاره کرد و گفت: مجموعه بسیار با ارزشی از آثار مربوط به دین‌های رایج در روسیه در این موزه نگهداری می‌شود. همچنین، ذخایر بسیار با ارزش موزه‌ای در مورد ادیان ابراهیمی در این مجموعه وجود دارد.

رییس موزه ادیان سنت‌پترزبورگ افزود: خوشحالیم که امروز با افتتاح بخش شیعی، موزه ما تکمیل‌تر شده است. این مهم با مساعدت سفارت و رایزنی فرهنگی ایران میسر شده که امکان سفر معاون موزه و یک تن از کارشناسان ارشد این بخش را به ایران فراهم آوردند.

وی با تأکید بر توسعه همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور بیان کرد: این بخش در قالب نمایشگاهی با عنوان «امام علی (ع) صاحب معجزات از مکه تا کربلا» افتتاح می‌شود که سرگذشت یکی از بزرگترین و شجاع ترین رهبران شخصیت‌های اسلام است که در دامن پیامبر (ص) پرورش یافته است.

صالحی نیز در این مراسم، گفت: موزه‌های ادیان کمک می‌کنند که انسان‌ها نگاهی شفاف‌تر و انسانی‌تر به هویت اجتماعی یکدیگر داشته باشند. اگر بخواهیم انسان‌ها زیست بهتر داشته باشند قسمتی از آن به این واسطه است که شناخت درستی از ادیان یکدیگر داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما می‌توانیم در موزه‌های ادیان به درکی مشترک از ادیان برسیم. در بین ادیان جهانی، ادیان ابراهیمی جایگاه خاصی دارند. اگر پیروان این ادیان درک درستی از یکدیگر پیدا کنند فرصتی برای صلح جهانی پدید می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: شروع موزه به نام امام علی (ع) برای ما شیعیان اهمیت بسیاری دارد؛ امیدوارم نهادهای ایرانی در بخش‌های مختلف همکاری گسترده‌ای در این امور داشته باشند.

سنایی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه هم در سخنان خود، افتتاح نمایشگاه را به نام امام علی (ع) بسیار مبارک دانست و گفت: سفارت ایران در فدراسیون روسیه از این نوع طرح‌های مهم و اثرگذار در آینده نیز پشتیبانی می‌کند.

سلیمانی، رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه این مراسم، اظهار امیدواری کرد در آینده این دست از برنامه‌های فرهنگی توسعه و تداوم یابد.

کاراگانف، معاون روابط خارجی استانداری سنت پترزبورگ نیز در سخنانی از حضور هیأت ایرانی در برنامه اجلاس سنت‌پترزبورگ تشکر کرد.

خانم‌ها یکاترینا، معاون موزه و ایرینا، عثمانوا کارشناس ارشد این مجموعه از تجربه‌های مثبت خود در ایران، برای سامان دادن به این بخش یاد کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سنایی     |     سیدعباس صالحی     |     رایزنی فرهنگی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi