کد خبر : ۵۳۰۶۹۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
اهدای کتاب‌هاي آموزشي به مدارس استان بلخ افغانستان

مقیم/همزمان با گرامیداشت هفته وحدت، ۵۰ هزار جلد کتاب در موضوعات علوم پایه از سوی وابستگي فرهنگی ایران در مزارشريف، به مدارس دولتی و خصوصی استان بلخ افغانستان اهدا شد.

 

به گزارش مقیم، مراسم اهداي اين كتاب‌ها در محل کتابخانه فردوسی مزارظريف و با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی استان بلخ برگزار شد.

هادي موافق، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ايران در مزارشریف با بيان سخناني در اين مراسم گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران با تمام توان خود برای ظرفیت‌سازی و توانمندسازی دولت و ملت افغانستان به خصوص در بعد آموزشی تلاش كرده است و در این راستا اقدامات فراوانی تاکنون برای مهاجرین افغانستان در ایران و پشتیبانی‌های علمی و فرهنگی در افغانستان انجام شده است.

وی در ادامه اظهار كرد: امروز ۵۰ هزار جلد کتاب در رشته علوم پایه با موضوعات فیزیک، شیمی، ریاضی، هندسه، زمین‌شناسی و کامپیوتر به ۱۶۰ مدرسه دولتی و خصوصی استان بلخ اهدا می‌شود و امید است به مانند سه دوره گذشته اهداي كتاب به مدارس استان بلخ، کتاب‌های اهدایی اين دوره هم مورد بهره‌برداری لازم قرار بگیرد.

موافق در پایان سخنانش تأکید کرد: افغانستان تنها همسایه ایران نیست؛ بلکه کشور دوست و برادر ایران است.

مرتضوی، ريیس اتحادیه مدارس خصوصی مزارشریف هم در سخناني در اين مراسم با قدرداني از اهتمام  نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اهدای کتاب‌های کمک‌آموزشی به مدارس استان بلخ اظهار كرد: از جمهوری اسلامی ایران براي تلاش‌های آموزشی و فرهنگی و اقدامات انجام شده در خصوص ارتقای سطح تحصیلی کودکان و نوجوانان مدارس استان بلخ تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی در ادامه گزارشی از عملکرد اتحادیه مدارس خصوصی و همکاری‌های مشترک انجام شده با خانه فرهنگ ايران را بیان كرد.

در ادامه این مراسم ملکه حیدری، به نمایندگی از اداره معارف استان بلخ، گفت: کتاب در رشد و حيات اجتماعي انسان‌ها تأثير بسزايي دارد. روح يک جامعه در پرتو اين امر مهم بارور مي‌شود و به همين دليل ميراث فرهنگي و تمدن اسلامي هميشه مملو از آثار بزرگاني اســت که افتخار جامعه بشري بوده‌اند.

در پایان این مراسم دو تن از مدیران مدارس دولتی و خصوصی با بیان نظرات خود در خصوص اهتمام به امر کتاب و ضرورت استمرار اهدای کتب کمک آموزشی به مدارس استان بلخ، از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در اين باره قدردانی کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کتابخانه فردوسی     |     کتاب فارسی     |     رایزنی فرهنگی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi