کد خبر : ۵۳۰۵۸۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
برگزاری کنفرانس «اقبال و بلوچستان» در پاکستان

مقیم/با همکاری خانه فرهنگ ایران در کویته، کنفرانس «اقبال و بلوچستان» در دانشگاه بلوچستان پاکستان برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، به مناسبت سالروز تولد علامه اقبال لاهوری، کنفرانس «اقبال و بلوچستان» 21 آبان‌ماه به همت شعبه اردو و فارسی دانشگاه بلوچستان و با همکاری خانه فرهنگ ایران در محل این دانشگاه برگزار شد.

جاوید اقبال، رییس دانشگاه بلوچستان به بررسی ابعاد گوناگون افکار و اندیشه‌های علامه اقبال پرداخت.

خانم فاریه سعید خان، رییس بخش زبان و ادب دانشگاه بلوچستان در سخنانی، اظهار کرد: اقبال یکی از اندیشمندان و شاعران معاصر بوده که با سرودن شعر، نظرات و عقاید فرسوده را نفی می‌کند و اندیشه‌های ایشان چراغ راهی برای پیشرفت و خودباوری نسل جدید است.

خالد ختک، رییس بخش اردو دانشگاه بلوچستان در سخنان خود، گفت: امیدوارم برگزاری این همایش‌ها گامی برای نگاهی عمیق به افکار و اندیشه‌های علامه اقبال باشد تا بتوانیم از آن برای رشد و تعالی خود بهره‌براداری مناسب کرده و آن را به نسل جدید انتقال دهیم.

کوروش عقدائی، مسئول خانه فرهنگ ایران در کویته اظهار کرد: اقبال شاعر جهانی بوده و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در توصیف عظمت و جایگاه رفیع اقبال از او به عنوان «ستاره بلند شرق» یاد می‌کنند.

ضیاء الرحمن، استاد کالج دخترانه سردار بهادرخان کویته گفت: فکر و اندیشه‌های اقبال در اعماق وجود انسان‌ها رسوخ کرده و عامل بازدارنده‌ای در مقابل او نمی‌توان یافت.

این مراسم با ارایه مقاله رمضان بامری، معاون شعبه فارسی دانشگاه کراچی و اهدای گواهی شرکت در کنفرانس، لوح تقدیر و کتاب کلیات اقبال از سوی خانه فرهنگ کشورمان در کویته پایان یافت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi