کد خبر : ۵۳۰۵۵۵ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
مناطق مرزی ما شرایط مطلوبی از نظر توسعه یافتگی ندارند

مقیم/وزیر کشور با بیان اینکه مناطق مرزی ما شرایط مطلوب و خوبی از نظر توسعه یافتگی ندارند، گفت: برای ما قابل قبول نیست که عده‌ای، خاک کشور همسایه را پایگاهی برای اقدامات تروریستی کنند.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز(شنبه) در اولین کنفرانس بین المللی امنیت، پیشرفت و توسعه پایدار مناطق مرزی، سرزمینی و کلانشهرها اظهار داشت: در شرق و غرب کشور با همسایگانی مواجه هستیم که در تامین امنیت خود و مرزهایشان دچار اشکال هستند اما به لطف خدا و تلاش نیروهایمان شاهد وضعیت مطلوبی در مناطق مرزی کشورمان هستیم.

وی افزود: مناطق مرزی ما شرایط مطلوب و خوبی از نظر توسعه یافتگی ندارند و در این مناطق با عدم تعادل و توازن مواجه هستیم که در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، شهری و روستایی باز این عدم توازن به دوش مسائل امنیتی خواهد آمد.

وزیر کشور ادامه داد: عدم توازن در پهنه جغرافیایی ایران ناشی از عدم برنامه ریزی و بودجه ریزی مطلوب، فقدان نظام اداری کارآمد و در نهایت توزیع نا متوازن فعالیت ها و جمعیت است.

رحمانی فضلی با اشاره به معضلات عدم توازن در توزیع جمعیت خاطرنشان کرد: منابع و اعتباراتی که دولت در مناطق پرجمعیت توزیع می کند بیشتر از سایر مناطق است که باعث می شود در دور باطلی بیفتیم و متاسفانه در حوزه توزیع منابع نتوانستیم این کار را انجام بدهیم.

وی گفت: نظام برنامه ریزی بخشی و متمرکز، نظام بودجه ریزی مبتنی بر جمعیت، نظام اداری متمرکز و نظام بانکی که پول را در کانون ها جمع می کند، از عوامل این دور باطل است.

وزیر کشور تاکید کرد: امروز از نظر امنیت در وضعیف بسیار خوبی هستیم که این وضعیت به نسبت تهدیدات و شرایط کشورهای مقابل ماست. در شرق و غرب کشور همه قدرت های معاند درصدد تجهیز و انگیزه دادن به گروهک ها برای ایجاد نا امنی هستند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه بهترین روش حتما پدافند غیرعامل خواهد بود، تاکید کرد: اگر بتوانیم جمعیت را در مناطق مرزی مستقر و تشویق کنیم تا در این مناطق سکونت داشته باشند، بی نیاز از استقرار یک لشکر یا دو لشکر در آن منطقه خواهیم داشت. امنیت پایدار به معنای امنیت با مکانیزم های داخلی مانند اقتصاد و سیاست و نظامی است.

وی بیان داشت: همه سعی دستگاه های امنیتی این است که با کمترین هزینه بیشترین امنیت را در مناطق مرزی ایجاد کنند. در شورای امنیت تلاش کردیم برخی اختیارات را به خود مناطق واگذار کنیم و شورای توسعه شرق و غرب کشور نیز که شامل دستگاه متعددی است تلاش می کند تا مولفه های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی را در این مناطق تقویت کند.

وزیر کشور با اشاره به اقدامات گروهک های تروریستی در مرزهای کشور، عنوان کرد: تروریست‌ها در گذشته با گروه‌های ٢-٣ نفره و سلاح های قدیمی و سبک اقدام به عملیات تروریستی می‌کردند، امروز در گروه های ٣٠-٤٠ نفره و با تسلیحات و تجهیزات و خودروهای کاملا نو اقدام به عملیات می کنند. با همه این‌ها نیروهای ما اقدام به موقع را انجام می دهند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: حتما همسایگان باید تعهداتشان را در خصوص مرزها انجام دهند. در موضوع گروگانگیری اخیر در شرق کشور همواره به مسئولان کشور مقابل گفته ایم که از اعمال حاکمیت بر مرزها و ورود به بخشی از خاک شما که حاشیه امنیت ماست، ناتوان نیستیم اما به همسایگی و وعده و تعهد شما وفاداریم و آمادگی داریم عملیات مشترک و یا با نظارت شما انجام دهیم.

وزیر کشور گفت: برای ما قابل قبول نیست که عده ای، خاک کشور همسایه را پایگاهی برای اقدامات تروریستی کنند. ما با کشورهای همسایه کار اقتصادی و سیاسی می کنیم که باید در جلب نگاه کشورهای همسایه، وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه ها بیشتر تلاش کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کنفرانس بین المللی     |     مناطق مرزی     |     عبد الرضا رحمانی فضلی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi