کد خبر : ۵۳۰۴۹۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
بازدید هیأت دانشگاهی سوئدی از رایزنی فرهنگی ايران در کنیا

مقیم/گروه چهار نفره‌ از دانشجویان رشته مطالعات و فلسفه ادیان سوئدی به همراه حسن کنینیوا، استاد دانشگاه نایروبی، از رايزني فرهنگي ايران در كنيا ديدن و با محمود مجلسين، رايزن فرهنگي كشورمان ديدار و گفت‌وگو كردند.

به گزارش مقیم، اين دانشجویان سوئدی که در کشور خود اشتغال به تحصیل دارند و سال‌های پایانی آموزشی خود را می‌گذرانند، برای یک فرصت مطالعاتی شش‌ماهه و به منظور پژوهش و انجام تحقیقات میدانی، میهمان دانشگاه نایروبی هستند.

حسن کنینیوا، استاد دانشگاه نايروبي (دانشگاه ميزبان اين گروه از دانشجويان) به منظور پاسخ به سؤالات دانشجویان و البته استاد راهنمای آنها در خصوص مذهب شیعه در ایران، آنها را به رایزنی فرهنگی ايران آورد.

محمود مجلسين، رایزن فرهنگی ایران در كنيا، در ابتداي اين ديدار توضیحاتی از فعالیت‌های فرهنگی و همکاری‌های آموزشی و فرهنگی اين رايزني با دانشگاه‌های کنیایی بیان كرد و در ادامه گزارشی از وضعیت علمی و آموزشی و کمیَت و ظرفیت دانشگاه‌های ایران و سطح استقبال جامعه جهانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران ارايه داد.

وی گفت: لازم است بدانید که به اندازه نصف جمعیت کل کشور سوئد، دانشجوی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های ایران مشغول فراگیری علم است. درصد دانشجویان دختر نسبت به پسرها بیشتر است. همچنين جمهوری اسلامی ایران از بیش از 85 کشور جهان، دانشجوی میهمان اعم از بورسیه و یا با هزینه شخصی دارد.

در ادامه سؤالاتی از سوي دانشجويان سوئدي در خصوص تفاوت بین مذاهب شیعه و سنی سؤال شد كه مجلسين در پاسخ به آن گفت: در مذاهب شيعه و سني در اصول دین و اعتقاد به پیامبر(ص) و کتاب واحد که همان حضرت محمد(ص) و قرآن مجید باشد اشتراک وجود دارد و اختلافی نیست؛ با اين حال در بعضی از فروعات و عمل به احکام وجوه افتراقی هست که آن هم سبب منازعه و تنش نخواهد بود.

مجلسين در پاسخ به اين سؤال كه؛ پس ادعاهای گروه‌هایی مانند داعش و درگیری‌ها و بحران‌هایی که به وسیله آنها به وجود آمده چیست؟ گفت: اساس نزاع‌های مذهبی ریشه سیاسی و دولتی به منظور ایجاد جدایی و تفرقه و تضعیف جوامع اعم از اسلامی و غیراسلامی دارد. عوامل پیدا و پنهانی در اینگونه بحران‌سازی‌ها هستند تا در پشت چهره مقدسات مذهبی اهداف شوم دنیوی و مادی خود را که ریشه در فزونی قدرت و توسعه اهداف امپریالیستی دارد، عملی سازند.

رايزن فرهنگي كشورمان ادامه داد: البته گاهي نیز دیده می‌شود که فهم ناقص از دین و مذهب بحرا‌ن‌هایی را به وجود می‌آورد.

وي در ادامه متذکر و یادآور شد که دانشجويان سوئدي مي‌توانند از كتابخانه رايزني فرهنگي ايران براي انجام تحقیقات موضوعات دانشگاهی خود استفاده كنند.

دانشجويان سوئدي در اين ديدار با کتاب‌های مصور با موضوع فرهنگ و آثار تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی ایران آشنا شدند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دانشجو     |     کنیا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi