کد خبر : ۵۳۰۳۹۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
قوانین مرتبط با بیمه اتباع خارجی نیاز به باز نگری دارد

مقیم/مدیرکل اتباع تأمین اجتماعی گفت:قوانین مرتبط با بیمه اتباع خارجی در راستای تأمین حقوق انسانی اتباع مقیم ایران نیاز به بازنگری دارد.

به گزارش مقیم به نقل از روابط عمومی اداره کل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی دکتر احمدرضا خزاعی مدیرکل اتباع سازمان تأمین اجتماعی  در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان جنوبی اظهار کرد: بر اساس قوانین مربوطه اتباع خارجی که به صورت قانونی و مجاز اشتغال به کار دارند می توانند مشمول بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند.
مدیر کل اتباع تأمین اجتماعی بیان کرد: در حال حاضر ۴۲ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور بیمه هستند و به طور کلی ۸۲ هزار بیمه شده اصلی و تبعی از اتباع خارجی داریم.
خزاعی با اشاره به اینکه بیمه ایرانیان خارج از کشور نیز از جمله پیگیری های بخش اتباع سازمان تأمین اجتماعی است، ادامه داد: از سه میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی مقیم در خارج از کشور ۳۰ هزار بیمه پرداز اصلی داریم که همراه با خانواده هایشان ۷۰ هزار نفر هستند.
وی افزود: همچنین ۸۲ هزار ایرانی مستمری بگیر در خارج از کشور داریم و به طور کلی ۳۱۰ هزار ایرانی مستمری بگیر و بیمه پرداز در خارج از کشور داریم.
مدیر کل اتباع تأمین اجتماعی با بیان اینکه به طور کلی در بحث اتباع، تأمین اجتماعی به ۳۹۰ هزار نفر خدمت ارائه می دهد، گفت: در خراسان جنوبی ۱۹۲ نفر بیمه پرداز اصلی از اتباع خارجی وجود دارد.
خزاعی با اشاره به اینکه اتباع خارجی شامل دو گروه پناهندگان  و کسانی که با ویزای کار و پروانه کار تخصصی وارد ایران شده اند، تقسیم می شوند، اظهار کرد: بر اساس قوانین پناهندگان تنها در برخی از مشاغل سخت چون جمع آوری زباله، سنگ بری می توانند اشتغال به کار داشته باشند.
وی بیان کرد: در حال حاضر حدود ۸۳۴ هزار پناهنده در کشور وجود دارد برخی از آنان به ویژه در بین اتباع کشور افغانستان تحصیلات بالایی دارند و از این جهت شایسته نیست تنها در مشاغل خاص و سخت بتوانند کار کنند و از این جهت این دسته از قوانین نیاز به بازنگری دارد.
مدیر کل اتباع تأمین اجتماعی در پاسخ به سؤال خبرنگار  گفت: بر اساس قوانین اگر کارفرمایی به صورت غیر قانونی اتباع خارجی را به کارگیری کند برای بار اول برای هر روز معادل پنج برابر حدأقل دستمزد روزانه جریمه می شود.
خزاعی اظهار کرد: اگر این به کارگیری غیر قانونی ادامه یابد برای بار دوم معادل ۱۰ برابر حدأقل دستمزد روزانه جریمه شده و برای بار سوم برای او طبق قانون حبس تعزیری در نظر گرفته می شود.
وی بیان کرد: از طرف دیگر اگر یک نفر از اتباع خارجی به صورت قانونی مشغول به کار شود ولی کارفرما از بیمه او امتناع کند، می تواند طبق روال قانونی از کارفرما شکایت و حقوق خود را پیگیر شود.
مدیر کل اتباع تأمین اجتماعی ادامه داد: در کشور بیش از یک میلیون اتباع خارجی زندگی می کنند ولی ۵۰ هزار نفر آنان پروانه کار دریافت کرده اند.
خزاعی یادآور شد: عدم اطلاع رسانی، نداشتن برخورد مناسب و انسانی با اتباع خارجی در جامعه در برخی موارد  از دلایلی است که می توان به عنوان بیمه نبودن اتباع خارجی در کشور به آن اشاره کرد و از طرف دیگر وجود برخی از قوانین که نیاز به اصلاح دارد نیز این شرایط را به وجود آورده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi