کد خبر : ۵۳۰۳۵۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
ایران، بزرگ ترین قربانی بمب های شیمیایی

مقیم/«ایران امروز» (Iran Today) این هفته ضمن مروری بر فاجعه بمباران شیمیایی سردشت به بررسی آمار و وضعیت قربانیان سلاح های شیمیایی در ایران می پردازد.

به گزارش مقیم، این برنامه ضمن مرور حادثه بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط هواپیماهای بمب افکن عراقی در تیر ماه 1366 به بررسی آمار قربانیان این حادثه که بیش از 8 هزار نفر از جمعیت 12 هزار نفری این شهر را شامل می شود، پرداخته است. 

این برنامه در ادامه با اشاره به تعداد 107 هزار نفری قربانیان سلاح های شیمیایی در ایران و وجود 45 هزار نفر جانباز شیمیایی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، عوامل شیمیایی استفاده شده علیه ایران از جمله گاز وی ایکس، سارین، خردل و آثار حاصل از آنها شامل کوری، انواع سرطان، ناباروری و نقص عضوهای پیش از تولد را مورد بحث و گفت و گو قرار می دهد.
در این برنامه همچنین ضمن گفت و گو با چند نفر از قربانیان حمله شیمیایی به ایران پیرامون کشورهای دخیل در حمله شیمیایی علیه ایران، اسناد سازمان سیا از اطلاع آمریکا در مورد برخورداری صدام از سلاح های شیمیایی و بی اثر شدن قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراق در سال 1365 با وتوی آمریکا مورد نقد و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
ذخایر بزرگ سلاح های شیمیایی در اسراییل و استفاده از گازهای شیمیایی توسط اسراییل علیه نیروهای مصری در سال 1948، علیه فلسطینی های در دهه شصت، علیه لبنانی ها در دهه هشتاد و بر ضد نیروهای انتفاضه فلسطینی در دهه هشتاد و اوایل دهه 90 از دیگر موضوعات مورد بررسی در این برنامه است.
محمدرضا صدیقی مقدم مدیرکل مرکز مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران، علیرضا رحیمی نماینده مجلس شورای اسلامی و کمال موسوی جانباز شیمیایی 70 درصد مهمانان برنامه این هفته «ایران امروز» هستند.
«ایران امروز» به تهیه کنندگی یوسف پور انوری و اجرای لیلا فرامرزی، ساعت 00:03 بامداد چهارشنبه 23 آبان از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه چهارشنبه ساعت 06:00 و 19:00 ، پنجشنبه ساعت 08:00 و شنبه ساعت 11:00 پخش خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمله شیمیایی     |     سلاح شیمیایی     |     پرس تی وی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi