کد خبر : ۵۳۰۲۹۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
بازدید رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه قاضی خسروبیگ بوسنی و هرزگوین

مقیم/امیرحسین نوری، رایزن فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین به منظور توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور، از کتابخانه قاضی خسروبیگ بازدید کرد.

به گزارش مقیم، رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی در جریان بازدید از این کتابخانه با عثمان لاویچ، رییس این کتابخانه قدیمی دیدار و در خصوص همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری بین ایران و بوسنی و هرزگوین گفت‌وگو کرد.

عثمان لاویچ ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های این کتابخانه گفت: نمایه‌هایی از نسخ خطی در این کتابخانه نگهداری شده که در این مجموعه، قدیمی‌ترین قرآن خطی، تصاویر مینیاتوری تذهیب شده ایرانی، نامه‌‎های حکومت عثمانی مبنی بر قانون‌گذاری‎‌ها، نامه‌های اداری و از این دست مکاتبات وجود دارد.

رییس کتابخانه قاضی خسروبیگ به سنگ‌های تاریخی و تابلوهای خوشنویسی اشاره کرد و گفت: این تابلوها آثار خطاطی و خوشنویسی هنرمندان بوسنیایی هستند که این خطاطی‌های اسلامی از آنها به ماندگار مانده‌اند.

لاویچ در ادامه در خصوص آزمایشگاه تخصصی مرمت و نگهداری نسخ خطی کتابخانه نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: یکی از مهمترین آثار نگهداری شده در این مکان نسخه خطی قرآن کریم با ترجمه فارسی است که قدمت این اثر به قرن هفدهم باز می‌گردد.

وی همچنین، آمادگی کتابخانه قاضی خسروبیگ را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران جهت اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و انتشار بروشور معرفی این کتابخانه به زبان فارسی اعلام کرد.

نوری، رایزن فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین هم در سخنانی، با تأکید بر گسترش روابط دوجانبه دو کشور گفت: ایران یکی از بزرگترین گنجینه‌های نسخ خطی در دنیا به حساب می‌آید. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی کامل دارد تا تجربیات گرانبهای خود در زمینه حفظ، مرمت و نگهداری نسخ خطی را با بوسنی به اشتراک بگذارد.

در ادامه این دیدار، مقرر شد تا تفاهمنامه همکاری دوجانبه‌ای با کتابخانه قاضی خسروبیگ و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به امضاء برسد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خسرو بیگ     |     امیر حسین نوری     |     رایزنی فرهنگی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi