کد خبر : ۵۳۰۱۰۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷
فعاليت‌هاي فرهنگي مشترك ايران با دانشكده پونا در هند

مقیم/دانشکده پونا و خانه فرهنگ ايران در بمبئي هند، فعالیت‌های فرهنگی مشترک انجام مي‌دهند.

 

به گزارش مقیم، مهدي زارع‌بي‌عيب، ريیس خانه فرهنگ ایران در بمبئي با وسنت شانته، رییس دانشکده پونا ديدار و با وي درباره همکارهای آینده فرهنگی دوجانبه گفت‌وگو کرد.

رييس دانشكده پونا در ابتدای این دیدار گفت: پیوستگی‌های فراوان میان زبان، باورها و اساطیر دو فرهنگ هند و ايران حکایت از آن دارد که اقوام هندی و ایرانی با همه استقلالی که دارند از بنیان‌های فرهنگی مشترک و کهنی برخوردارند، اگرچه گذشت زمان و درآمیختن با فرهنگ بومی به آنها رنگ تازه‌ای بخشیده است، اما در ورای آنها مشابهات و وجوه مشترک فرهنگی فراوانی مشهود است.

شانته همچنين با اشاره به سفرهای متعدد خود به نقاط باستانی ایران گفت: بدون شک با پژوهش‌های به دست آمده از اين مناطق باستاني می‌توان دریافت که دو فرهنگ دارای ریشه‌های یکسانی هستند و تعاملات فرهنگ میان دو جامعه به زمان‌های بسیار کهن باز می‌گردد.

وی در ادامه به فارغ‌التحصیلان ایرانی دانشکده پونا اشاره و بيان کرد: این دانشکده به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشکده در هند محسوب می‌شود که هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی در شبه قاره مطرح است و بسیاری از دانشجویان ایرانی از دیرباز در این دانشکده مشغول به فعالیت‌های علمی بوده‌اند و پس از اتمام دوره و کسب مدرک فارغ‌التحصیلی و بازگشت به وطن خود توانسته‌اند به عنوان محققان و پژوهشگرانی موفق و ارزنده در زمینه باستان‌شناسی مطرح شوند. امید است در آینده نیز شاهد حضور هرچه بیشتر دانشجویان ایرانی در این دانشکده باشیم.

در ادامه زارع‌بي‌عيب وابسته فرهنگی ایران در بمبئي بیان كرد: هند کشور فرهنگ‌ها، اقلیت‌ها و تنوع فرهنگی و دینی و دارای اشتراکات فرهنگی فراوانی با تمدن ایران است. بسیاری از واژگان و رسومات مشترك در جامعه هند و ایران نمود عینی اشتراکات فرهنگی هستند و اين مشترکات بستری مناسب برای گسترش و بسط فرهنگی دوجانبه را به وجود آورده است.

وي در ادامه با اشاره به اکتشافات باستان‌شناسی در ايران گفت: تمدن با شکوه ایران‌زمین و اکتشافاتی که بسیاری از پژوهشگران در مناطق مختلف همچون جیرفت، زابل، تخت جمشید و ... به دست می‌آید گواهی بر این امر است.

وابسته فرهنگی كشورمان در ادامه گفت: فعالیت‌های فرهنگی مناسبی از دیرباز با دانشکده پونا همچون برگزاری سمینارها با موضوعات مختلف، نمایشگاه صنایع دستی و خطاطی، جشنواره فیلم و ... انجام گرفته است و خانه فرهنگ ایران در بمبئي اظهار تمایل خود را برای برگزاری هرچه بیشتر فعالیت‌های مشترک اعلام می‌كند.

در پايان اين ديدار رییس دانشکده پونا از فعالیت‌های فرهنگی مشترک با خانه فرهنگ ايران در بمبئي استقبال كرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دانشکده پونا     |     مهدي زارع‌بي‌عيب     |     ایرانیان خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi