کد خبر : ۵۳۰۰۵۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
نقش سید علی بن عثمان هجویری در احیای تصوف اسلامی

مقیم/همایش بین‌المللی «نقش سید علی بن عثمان هجویری در احیای تصوف اسلامی» در لاهور پاکستان برگزار شد

به گزارش مقیم، به مناسبت نهصدوهفتادوپنجمین سالروز تولد سید علی بن عثمان هجویری معروف به داتا گنج بخش، همایش بین‌المللی با عنوان «نقش سید علی بن عثمان هجویری در احیای تصوف اسلامی» (7 آبان‌ماه) به همت بنیاد سید هجویری و سازمان اوقاف لاهور با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، سیاسی، دانشگاهی، دینی و مذهبی از کشورهایی چون پاکستان، ایران، تونس، عربستان سعودی، عراق، انگلیس، آمریکا و افغانستان در مزار این شخصیت بزرگ، برگزار شد.

پیش از آغاز این کنفرانس، تمامی مدعوین از مزار سید علی بن عثمان هجویری زیارت کردند و در ادامه، سلیم مظهر، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی و رییس دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور گفت: اگر امروزه به درستی بتوانیم تعلیمات و آموزه های این بزرگوار را برای مردم بیان کنیم، ممکن است که در وضعیت و بحرانی که مسلمان امروزی از آن دچار هستند همانند چراغی در تاریکی عمل کند.

شیخ مفتی عبدالرحمن قمر از آمریکا هم در سخنانی در این مراسم، گفت: خداوند انسان را آفرید و به وی لقب اشرف مخلوقات داد. سپس در بین آنها قرآن کریم و حضرت رسول اکرم (ص) را قرار داد که بزرگترین منبع تعلیمات انسانی هستند.

احمد حسن قاضی، از دانشگاه طیبه شهر مدینه در سخنرانی خود با ذکر کرامات و تعلیمات سید علی بن عثمان هجویری، عمل بر تعلیمات وی را یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت انسان دانست.

شیخ فضل بن محمد القیروانی التونسی، نیز ضمن تقدیر و تشکر از دعوت به این کنفرانس، شخصیت سید علی بن عثمان هجویری را نمونه‌ای بارز از رهبران علم تصوف و روحانیت بیان کرد.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور نیز در سخنانی، گفت: جای بسی افتخار است که سید علی بن عثمان هجویری به سرزمین ایران تعلق داشته و هم‌اکنون در سرزمین دیگری مزارش محل رفت و آمد عاشقان و عارفان است.

وی به برگزاری کنفرانس بین‌المللی سید علی بن عثمان هجویری با مشارکت دانشگاه گریسون در محل این دانشگاه اشاره و اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک روابط فی مابین دو کشور بیش از گذشته توسعه یابد.

طاهر رضا بخاری، رییس سازمان اوقاف لاهور با اشاره به شخصیت سید علی بن عثمان هجویری، گفت: تعلیمات و آموزه‌های این بزرگ مرد از عناصری هستند که تا ابد شاهکاری تغییر ناپذیر هستند. سید علی بن عثمان هجویری و کشف المحجوب از هزار سال پیش چنان مقام و منزلتی دارند که سقوطی ندارد.

سخنران بعدی این مراسم، ذوالفقار احمد گمن، دبیرکل سازمان اوقاف پنجاب بود که بر ضرورت گسترش و ترویج دین مبین اسلام تأکید کرد.

پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب هم در سخنانی، گفت: تألیف حضرت داتا گنج بخش کشف المحجوب گنجینه گرانقدر مسائل شریعت و طریقت و معرفت حق است و اولین کتاب فارسی است که اولیای خدا و بزرگان دین از آن استفاده کرده و منبع خود قرار داده‌اند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سید علی بن عثمان هجویری     |     لاهور     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi