کد خبر : ۵۲۹۹۹۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷
ایران از مؤسسان اصلی انجمن آمبودزمان آسیایی است

مقیم/رئیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت: براساس مصوبه هیأت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی، آکادمی آمبودزمان آسیایی که به پیشنهاد این سازمان تأسیس شده و مقر آن در تهران و سازمان بازرسی کل کشور است بعنوان یکی از اجزای وابسته اصلی به این انجمن معرفی شد.

به گزارش مقیم،'ناصر سراج' که برای شرکت در بیست و یکمین اجلاس هیأت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی به باکو سفر کرده است ، به تشریح نتایج حضور در این اجلاس دو روزه پرداخت و اظهار داشت: این امر موفقیت بزرگی برای کشورمان است که آکادمی پیشنهادی این سازمان به عنوان یکی از اجزای اصلی این تشکل محسوب می شود. 
وی گفت: آکادمی آمبودزمان آسیایی در ایران تاسیس و همه تجهیزات نرم افزازی و سخت افزاری آن در کشورمان تهیه شده است. 
سراج افزود: گزارش جامعی در مورد این آکادمی به هیات مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی ارایه کردیم و مصوب شد یکی از اجزای آمبودزمان آسیایی ، آکادمی تهران باشد . 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ،در ادامه گفت: ایران یکی از فعال ترین اعضای انجمن آمبودزمان آسیایی و عضو هیات موسس وهیات مدیره این انجمن و خزانه دار کل آمبودزمان آسیایی است . 
سراج ،در مورد موضوعات مورد مذاکره در اجلاس انجمن آمبودزمان آسیایی در باکو ، اظهار داشت: در این اجلاس هیات مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی ، برای تعیین اعضای جدید هیات مدیره دور هم جمع شده بودند و 9 عضو هیات مدیره از 9 کشور حضور داشتند . 
**کشورهای اسلامی هم در کل جهان دارای تشکل واحد آمبودزمانی می شوند 
به گفته سراج ، اجلاس بعدی انجمن آمبودزمان آسیایی در سال 2019 در ترکیه برگزارمی شود و دستور اصلی این اجلاس انتخاب اعضای هیات مدیره انجمن آسیایی خواهد بود. 
وی با اشاره به شکل گیری انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی با حضور کشورهای اسلامی ، افزود: در سال 2019 میلادی آمبودزمان کشورهای اسلامی هم در ترکیه برگزار و اعضای هیات مدیره آن نیز تعیین خواهد شد. 

**گزارش عملکرد آمبودزمان ایران 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با وظایف آمبودزمانی این سازمان گفت: در این مورد گزارشی را در بیست و یکمین اجلاس هیأت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی ارایه کردیم . 
سراج افزود: سال گذشته بیش از 50 هزار تماس تلفنی ، ایمیلی ،مجازی و حقیقی از سوی مردم تحت عنوان شکایت و اعلام به سازمان بازرسی کل کشور رسیده بود که بر اساس قانون ظرف یک ماه به این شکایات و إعلامات رسیدگی کرده و پاسخ دادیم. 
وی تصریح کرد، سازمان بازرسی کل کشور علاوه بر وظیفه آمبودزمانی که رسیدگی به شکایات مردمی است ، وظیفه مبارزه با فساد و پیشگیری از فساد را نیز برعهده دارد . 
سراج، با اشاره به تحمیل یک جنگ ناجوانمردانه به کشورمان در اوایل انقلاب که هشت سال به طول کشید و اعمال تحریم های اقتصادی از سوی امریکا و کشورهای غربی و استمرار 40 سال جنگ نرم ، اظهار داشت : بخشی از فساد موجود در ایران به دلیل شرایط ناشی از تحریم‌های ظالمانه است . 
وی تاکید کرد ، با وجود ظلم هایی که به کشور ما شده است ، ایران از نظر امنیت در منطقه نمونه است و انشاالله از این جنگ نرم هم به سلامتی عبور خواهیم کرد. 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: فساد پدیده ای است که در همه کشورها وجود دارد و فقط سطح آن فرق می کند، ایران نیز از کشورهای دیگر جدا نیست . 
سراج افزود: براساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی ، وضعیت ایران از نظر فساد ، از بسیاری از برخی کشورهای منطقه بهتر است ، البته این وضعیت برای مسئولان نظام جمهوری اسلامی مطلوب نیست . 
وی افزود: اخیرا شاهد اتخاذ تصمیمات مهم از سوی روسای سه قوه برای مبارزه با فساد بودیم و روزهای شنبه هر هفته روسای سه قوه در این رابطه جلسه دارند که نشان دهنده عزم جدی برای مقابله با فساد در کشور است . 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطر نشان کرد : وقتی کشور در شرایط تحریم واقع می شود ، احتمال بروز فساد از سوی افراد فرصت طلب بالا می رود ، در این شرایط وظیفه نهادهای رسمی رساندن فساد به پایین ترین سطح است . 
وی با اشاره به تجربه کشور دانمارک ، گفت: دانمارک که اکنون یکی از پاک ترین کشورها از نظر فساد اداری و مالی است و در رده دوم جهان قرار دارد ، در زمان جنگ جهانی دوم به دلیل احساس ناامنی در میان مردم و دست اندازی به اموال عمومی ، میزان فساد بسیار بالا بوده است . 
وی ادامه داد: در کشور ما که تمرکز مسئولان بر روی رفع معضلات ناشی از تحریم ها است ،سودجویان فرصت بیشتری برای فساد پیدا می کنند. 

**امضای تفاهم نامه با بازرسی کل و سازمان مبارزه با فساد جمهوری آذربایجان 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: چندی قبل با بازرسی کل و سازمان مبارزه با ف
سادجمهوری آذربایجان تفاهم نامه ای امضا کردیم . 
قاضی سراج افزود: همچنین علاوه بر مذاکرات اصلی در خصوص تبادل تجربیات در امر نظارت و بازرسی و شیوه های مبارزه با فساد؛ بنا به پیشنهاد نمایندگی سیاسی کشورمان در باکو مذاکراتی نیز با کامران علی اف در رابطه با زندانیان ایرانی در جمهوری آذربایجان و تبادل این زندانیان داشتیم.
وی افزود: تاکید ما در این مذاکرات روی زندانیان زن و مسن بود که طرف آذربایجانی نیز از این موضوع استقبال کرد قول مساعد برای پیگیری دادند. 
سراج گفت: همچنین در این سفر دیداری با خانم المیرا سلیمان اوا ،رئیس آمبودزمان جمهوری آذربایجان داشتیم و در هفته های آینده با این نهاد نیز تفاهم نامه همکاری امضا کنیم . 
وی افزود: تاکنون با 12 کشور جهان از سه قاره تفاهم نامه امضا کردیم و با این کشورها علاوه بر موضوعات نظارت و بازرسی و مبارزه با فساد ،در رابطه با وظایف آمبودزمانی تبادل اطلاعات و تجربه داریم . 
بیست و یکمین اجلاس هیات مدیره انجمن آمبودزمان آسیا، با حضور 9کشور عضو هیأت مدیره این تشکل از جمله ایران، با هدف تبادل تجربه در حوزه مبارزه با فساد در سطح دستگاه ها ونهادهای دولتی و رسیدگی به شکایات مردمی ، طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در باکو برگزارش شد. 
واژه 'آمبودزمان'(Ombudsman) ریشه‌ای سوئدی(اسکاندیناوی) دارد و حدود ٢٠٠ سال است که در اروپا، آمریکا، آسیا و آفریقا برای بیان مفهوم «رسیدگی به شکایات مردمی از نهادهای دولتی و عمومی و مبارزه با فساد» استفاده می‌شود. معنی کلاسیک و اصلی این واژه، مراجع و نهادهایی هستند که به شکایات مردم از دستگاه‌های اداری رسیدگی غیرقضایی می‌کنند، ‌است. ویژگی این نوع رسیدگی غیرقضایی و آمبودزمانی، عدم تشریفات و افزایش سرعت‌العمل در به نتیجه رسیدن شکایات است. 
نهادی که در ایران وظایف آمبودزمانی و رسیدگی به شکایات مردمی را بر عهده دارد ، سازمان بازرسی کل کشور است . 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : انجمن آمبودزمان آسیایی     |     رئیس سازمان بازرسی کل کشور     |     ناصر سراج     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi