کد خبر : ۵۲۹۸۷۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷
نخستين اجلاس فرهنگی ایران و آفریقا

مقیم/اولین اجلاس منطقه‌ای گفت‌وگوی فرهنگی ایران و آفریقا (جنوبی) در ساختمان این مرکز در شهر پرتوریا برگزار شد.


به گزارش مقیم، این اجلاس با حضور ووسومی امکیزه، مدیرکل وزارت هنر و فرهنگ آفریقای جنوبی، موحدی قمی، سفیر و شهروز فلاحت‌پیشه، رایزن فرهنگی ايران رد آفريقاي جنوبي، ربانی، ريیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کریین سویدن، ريیس شورای تحقیقات علوم انسانی آفریقای جنوبی، شری هندریکز، ريیس مؤسسه آفریقا در مرکز علوم انسانی آفریقای جنوبی و دیگر مدیران این مرکز، اساتید دانشگاهی از آفریقای جنوبی و دیگر کشورهای قاره آفریقا از جمله بوتسوانا، تانزانیا، زیمبابوه و کنیا، برخی نمایندگان سفارت‌خانه‌های كشورهاي محتلف و نمایندگانی از وزارت امور خارجه آفريقاي جنوبي برگزار شد.

در این اجلاس بیش از 45 نفر از اندیشمندان، متخصصان و اساتید دانشگاهی حضور داشتند و به ارايه نظرات خود در خصوص گفت‌وگوي فرهنگي ايران و آفريقا پرداختند.

در بخش افتتاحیه اين اجلاس به مدیرت اولگا بیالوستوکا، عضو شورای تحقیقات علوم انسانی آفريقاي جنوبي، ابتدا 5 سخنرانی از جانب سفیر کشورمان، ريیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مدیرکل وزارت فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی، ريیس مرکز HSRC  و ريیس مؤسسه آفریقای مرکز HSRC ایراد شد و در ادامه 12 مقاله و سخنرانی علمی در خصوص مشترکات و زمینه‌های فرهنگی ایران و آفریقا به ویژه آفریقای جنوبی توسط مدعوین با موضوع‌های مرتبط به مسائل روز ارايه شد.

بر اساس برنامه تنظیم شده پس از مراسم افتتاحیه سخنرانی‌های علمی در 3 بخش مجزاي «آفریقای جنوبی و ایران ـ دیدگاه جهانی»، «تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی میان آفریقای جنوبی و ایران» و «روابط جنوب  -  جنوب» انجام پذیرفت.

پس از پایان بخش ارايه مقالات، بیانیه مشترک اجلاس که به تأیید مقامات دو مرکز تحقیقات علوم انسانی آفریقای جنوبی و مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی رسید، قرائت شد.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «سخنرانان با تأیید ضرورت گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی، تصریح کردند که گفت‌وگو بهترین و مؤثرترین پاسخ با چالش‌های جهانی علیه توسعه اجتماعی، اقتصادی، صلح و امنیت است و با توجه به ظرفیت‌های نهادهای علمی و فرهنگی ایران و آفریقا، تعاملات دانشگاهی بسیار مهم و راه‌گشاست.»

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اجلاس فرهنگی ایران و آفریقا     |     آفریقا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi