کد خبر : ۵۲۹۵۴۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
میراث سمی آمریکا در ویتنام ، همچنان قربانی می گیرد

مقیم/جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا درحالی امروز از مرکز سابق هوایی این کشور در هوشی مین دیدار کرد که این مرکز به عنوان میراث سمی واشنگتن در جنگ ویتنام دستکم سه میلیون نفر در ویتنام را کشته و یا به سوی بیماری های صعب مانند سرطان و معلولیت ها سوق داده است.

به گزارش  مقیم به نقل از ایرنا، جیمز متیس امروز از پایگاه هوایی 'بین هوئا' در خارج از شهر هوشی مین به عنوان یکی از مقرهای اصلی آمریکا در جنگ ویتنام برای ذخیره و استفاده از گازهای سمی دیدن کرد.
سموم موجود دراین مرکز حتی پس از سال ها از طریق آب های زیرزمینی سلامتی میلیون ها نفر از مردم این شهر را به خطر انداخته است.
کارشناسان زیست محیطی هشدار دادند که احتمالا سموم ناشی از این مرکز وارد آب های زیرزمینی ، رودخانه ها و زنجیره تولید مواد غذایی در این منطقه شده است.
آمریکا از این پایگاه در جریان جنگ ویتنام به عنوان مرکز نگهداری گاز سمی نارنجی استفاده می کرد و از این گاز علیه مردم در جنگ توسط نظامیان آمریکایی علیه ویتنامی ها استفاده شده است.
آمریکا از گاز نارنجی که یک گاز خطرناک و سمی است به عنوان سلاح جنگی علیه بیش از میلیون ها نفر نفر از مردم ویتنام در دوران جنگ ویتنام استفاده کرد که تاکنون عامل بروز ایجاد بیماری های خطرناک مانند سرطان شده است.
به رغم گذشت سال ها ازجنک هنوز در مناطقی که آمریکا از این گاز سمی استفاده کرده ، نوزادان با معلولیت های ذهنی و جسمی مختلف به دنیا می آیند.
طبق گزارش رسانه های ویتنامی قرار است سال آینده عملیات پاکسازی این پایگاه هوایی با همکاری مشترک آمریکا و ویتنام آغاز شود.
هوشی مین یا سایگون مرکز ویتنام جنوبی (حکومت تحت حمایت آمریکا) در دوران جنگ ویتنام بود.
باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به ویتنامی ها وعده پاکسازی این پایگاه هوایی را داده بود.
طبق گزارش های رسانه ای هزینه پاکسازی این منطقه مسموم به گاز خطرناک نارنجی دستکم 390 میلیون دلار برآورد شده است.
نظامیان آمریکا در سال های 1962 تا 1971 افزون بر 80 میلیون لیترگاز نارنجی علیه ویت کنگ ها در سراسر ویتنام جنوبی به کار بردند تا درختان این منطقه را که پوششی برای این چریک ها بودند از بین ببرند.
علاوه براین از این گاز علیه مزارع ویتنامی ها نیز استفاده شد تا ویت کنگ ها بدون غذا و پشتیبانی مواد غذایی بمانند.
ارتش آمریکا در عملیات 'پیسر آی وی' در سال 1972 اقدام به ذخیره منابع باقی مانده گاز نارنجی در پایگاه هوایی بین هوئا و خارج کردن آن از ویتنام کردند.
هانوی می گوید دستکم سه میلیون نفر از ویتنامی ها در اثر استنشاق گاز نارنجی در جریان جنگ ویتنام مسموم شدند و اکنون نیز یک میلیون نفر از ویتنامی از بیماری های برجای مانده از آن دوران رنج می برند.
طبق گزارش منابع رسانه ای در ویتنام این کشور اکنون با مشکل 150 هزار نوزاد دارای معلولیت ذهنی و جسمی ناشی از تاثیرگاز نارنجی بر والدین آنها روبه روست.
اگرچه تاکنون آمریکا رسما آماری از میزان تلفات خود در جنگ ویتنام ارائه نکرده اما برخی آمارها حاکی از آن است که جنگ ویتنام حدود دومیلیون غیرنظامی از دو طرف جنگ (ویتنام شمالی و جنوبی) برجای گذاشت و برآوردها ،حاکی از کشته شدن بین 200 تا 250 هزار نفر از نظامیان آمریکا دراین جنگ است.
دومین سفر متیس به ویتنام در سال جاری از روز گذشته در آستانه پنجاهمین سالگرد حمله هوایی گسترده آمریکا به جنوب ویتنام آغاز شده است.
سفر وزیر دفاع آمریکا به ویتنام در حالی انجام می شود که هنوز بسیاری از مردم ویتنام جنگ ظالمانه و خونین نظامیان آمریکا علیه کشور خود را فراموش نکرده و هرساله در سالگرد این جنگ ،تظاهرات گسترده ای علیه آمریکا برگزار می کنند.
علاوه براین بسیاری از شهرهای ویتنام با نام قهرمانان ملی این کشور در جریان مبارزات ضد استعماری و جنگ ویتنام نامگذاری شده که بیانگر روحیه مردمی ضد استعماری در این کشور است.
شهر هوشی مین محل بازدید متیس که پیشتر ' سایگون' شناخته می شد اما نام آن به هوشی مین یکی از رهبران ملی این کشور در جریان جنگ با استعمارگران فرانسوی تغییر یافت.
رسانه های غربی سفر متیس را ارسال پیام به چین برای آمادگی این کشور در مقابله با نفوذ آسیایی این کشور اعلام کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جیمز متیس     |     جنگ ویتنام     |     مواد سمی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi