کد خبر : ۵۲۹۴۲۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
سرنوشت جمال خاشقجی؛ نمود دیگری از دیکتاتوری و فساد آل سعود

مقیم/دو محقق و کارشناس سیاسی ترکیه مطرح کردند: عدم انتقاد پذیری آل سعود، عامل خفقان روزنامه نگاران و خبرنگاران عربستانی است.

 

به گزارش  مقیم  ـ نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی اهل ترکیه کشته شدن نویسنده منتقد رژیم سعودی را یک رسوایی بزرگ برای رژیم سعودی عنوان کرد.

«مهدی تانری کولر» نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی ترکیه و مخاطب رادیو ترکی استانبولی ضمن اشاره به اینکه «جمال خاشقچی» به عنوان یکی از منتقدان سیاست های آل سعود شناخته شده بود و کشته شدن وی حمله به حقوق رسانه ها و خبرنگاران و نویسندگان محسوب می شود، گفت: در همین راستا لازم است که این اقدام غیر بشری سعودی ها را محکوم کنیم. جمال خاشقچی بعد از مراجعه ای که به سفارت عربستان سعودی در استانبول داشت ناپدید و این قضیه تبدیل به خبر داغ رسانه های ترکیه و جهان شد. حال اگر بخواهیم ارزیابی کلی از این موضوع داشته باشیم باید عدم انتقاد پذیری آل سعود را تحلیل کنیم. رژیمی که همچنان تشنه قدرت است و سیاست های سخت گیرانه خود را اجرا می کند. هر شخصی که نظر مخالف و یا انتقادی از سیاست های این رژیم داشته باشد به شدت مورد خشم و غضب آل سعود قرار خواهد گرفت.

این کارشناس مسائل سیاسی ترکیه تصریح کرد: هدف از این اقدام می تواند در راستای برهم زدن و به چالش کشاندن روابط ترکیه و عربستان سعودی باشد. چرا که این اتفاق در اصل دارای اهمیت بین المللی است و از همین رو می تواند در سطح بین المللی نیز مشکل ایجاد کند. در عین حال این اتفاق می تواند منجر به ایجاد بحران موقت در روابط دو کشور شود.

مهدی تانری در ادامه افزود: این گونه رژیم های دیکتاتور که دوست ندارند اشکالات و ایراداتشان عیان شود، همواره قشر خبرنگاران و روزنامه نگاران را تحت فشار قرار می دهند تا مبادا با انتشار واقعیات مردم را بر ضد آنها بشورانند. در کل بر کسی پوشیده نیست که رژیم آل سعود با حاکمیت شکننده خود همواره حقوق مردم خود و منطقه را پایمال کرده و با انبوهی از اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی پرونده سیاهی را برای خود فراهم ساخته است.

«مراد نازلی»، محقق و کارشناس مسائل سیاسی اهل ترکیه نیز در این باره چنین گفت: در اینکه جمال خاشقچی ربوده و ناپدید شده است، شکی نیست اما هنوز خبری از جنازه وی نیست تا بتوان با قطعیت خبر کشته شدن وی را تائید کرد. برخی از کارشناسان این قضیه را ریشه در تصفیه حساب های سیاسی بین دو کشور ترکیه و عربستان سعودی می دانند. طبق نظر چنین افرادی ترکیه به دنبال گرفتن امتیازاتی از عربستان سعودی است که این قضیه می تواند بهانه مناسبی برای بازارگرمی باشد. از طرفی هم وقتی به زندگی شخص خاشقچی توجه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که این شخص هم جزئی از سیستم حکومت غیر قانونی سعودی ها بود که بعدها به دلیل عدم پیروی از برخی سیاست های بن سلمان مجبور به ترک عربستان شد و بیشتر وقت خود را صرف انتقاد از اقدامات و سیاست های محمد بن سلمان کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی ترکیه با بیان اینکه  تمامی سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورها، در جای جای جهان به دوربین های مداربسته  مجهز هستند، افزود: حال عربستان سعودی با انکار این قضیه سعی دارد دروغ به این روشنی را به افکار عمومی خود و مقامات ترکیه بقبولاند. این مسئله فقط به اینجا ختم نمی شود. اینکه جمال خاشقچی با دانستن خطرات احتمالی حضور خود در سفارت عربستان چگونه دست به چنین اقدامی زده است هم جای سوال دارد.

مراد نازلی در ادامه تصریح کرد: این مسئله چالشی برای حزب حاکم در ترکیه محسوب می شود و برای مدتی حزب حاکم را مشغول خود خواهد کرد. چرا که مسئله ای که دارای ابعاد سیاسی اینچنینی است، نمی تواند از طرف حزب حاکم نادیده گرفته شود. اینکه آیا جمال خاشقچی ربوده شده است و یا اینکه به قتل رسیده است باید مشخص شود. برخی از کارشناسان هم این مسئله را توطئه ای در راستای بدتر کردن هرچه بیشتر روابط بین ترکیه و عربستان سعودی می دانند.

وی در پایان با یادآوری این نکته که ترکیه و عربستان سعودی به عنوان دو متحد منطقه ای آمریکا روابط نزدیکی با یکدیگر داشته اند، گفت: البته در دوره اخیر روابط دو کشور همچون گذشته خوب و سازنده نبوده است. آمریکا هم به این دو کشور به چشم متحد استراتژیک خود در خاورمیانه می نگرد. هر چند رابطه آمریکایی ها بر سر بحران سوریه با ترکیه در ظاهر تیره شده است ولی به نظر من رابطه استراتژیک دو طرف همچنان ادامه دارد و بعید است آمریکایی ها بخواهند رابطه دو متحد استراتژیک خود در منطقه را برهم بزنند چرا که این اتفاق در نهایت کار آمریکا برای گردهم آوردن متحدانش در منطقه را سخت تر خواهد کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جمال خاشقجی     |     ترکیه     |     عربستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi