کد خبر : ۵۲۹۱۵۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
لزوم حفظ و احیای نسخ خطی بی‌شمار فارسی در هند

مقیم/ کاردار سفارت و وابسته فرهنگی ايران در دهلي‌نو با مدیرکل شورای روابط فرهنگی هند، دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش مقیم، مسعود رضوانیان، کاردار موقت سفارت و حجت‌اله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو با ریوا گانگولی داس، مدیرکل اجرایی شورای روابط فرهنگی هند، دیدار و گفت‌وگو کردند.

رضوانیان در این دیدار پیشنهاداتی را در زمینه نحوه توسعه فعالیت‌های علمی دانشگاهی دوجانبه به ویژه در زمینه اعطای بورس تحصیلی به ایرانیان ارايه داد و همچنین علاقه فیلمسازان ایرانی را برای تولیدات مشترک سینمایی، به طرف هندی اعلام كرد.

وی همچنین بر لزوم حفظ و احیای نسخ خطی بی‌شمار فارسی در هند به عنوان یک میراث مشترک تأکید کرد.

گانگولی داس هم در اين ديدار از اعطای بیش از 2 هزار بورس تحصیلی به اتباع خارجی از سوی شوراي روابط فرهنگي هند در سال گذشته میلادی خبر داد و از سیاست‌های اين شورا برای توسعه این امر به ويژه اختصاص سهم بیشتر به خانم‌ها نسبت به قبل سخن گفت.

حجت‌اله عابدی هم با اشاره به مفاد تفاهمنامه فرهنگی بین آن شورا  و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی بین دولتین که هر دو در بهار 1395 در جریان سفر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به ایران به امضا رسیده، گفت: رایزنی فرهنگی ايران در هند مایل است همچون دو برنامه پیشین «اولین دور گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره» و همچنین «اولین دور گفت‌وگوی دینی بین اسلام و هندوئیسم» که در سطح عالی با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی و مذهبی از طرفین و با مشارکت طرف‌های هندی در هند برگزار شد، دیگر بندها نیز عملی شود.

عابدی سپس با اشاره به بند 7 تفاهمنامه منعقده با موضوع «همكاري متقابل در زمينه حفظ ميراث مكتوب و نسخ خطي» و همچنین برنامه اجرایی گفت: تبادل کارشناسان آموزش و احیای نسخ خطی همواره در دستور کار رایزنی فرهنگي ايران بوده که آخرین کارگاه آن نیز با حضور احسان‌الله شکرالهی، مدیركل وقت نسخ خطی نادر کتابخانه ملی ایران در محل گروه فارسی دانشگاه دهلی در اوایل سال میلادی 2016 برپا شد.

وابسته فرهنگي كشورمان همچنین گفت: در صورتی که اعطای بورس تحصیلی به ایرانی‌ها با هماهنگی و از طریق مجاری رسمی ایرانی صورت بگیرد، افراد شایسته‌تری را می‌توان معرفی کرد که در توسعه روابط نیز نقش مؤثرتری در آینده ایفا كنند.

وي همچنین از برنامه هفته فرهنگی ایران در هند به عنوان بند دیگر تفاهمنامه یاد کرد و گفت: اين برنامه با وجود آنكه جزو برنامه‌ها و در دستور کار رایزنی فرهنگي ايران بوده؛ اما در دو سال گذشته بنا به دلایلی اجرایی نشده که امید است در سال آینده زمینه‌های برگزاری آن به ویژه با حمایت و پشتیبانی طرف هندی مهیا شود.

گفتني است؛ اين ديدار در ضیافت شامی که به افتخار محمدرضا نصیری، دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی در هتل شانگریلا در دهلی‌نو (پايتخت) برپا شده بود، انجام پذيرفت. محمدرضا نصیری به مدت یک هفته میهمان رسمی شورای روابط فرهنگی هند بود.

شورای روابط فرهنگی هند، همتای هندی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمهوری اسلامی ایران است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مقیم     |     هند     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi