کد خبر : ۵۲۹۱۰۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
«خوان خلمن» شاعری از تبار آرژانتین

مقیم/ شبکه هیسپان تی وی به تازگی پخش برنامه «بر بال سخن» با موضوع ادبیات و زندگی مشاهیر ادبی کشورهای آمریکای لاتین را به روی آنتن برده است که این هفته به زندگی «خوان خلمن» پرداخته است.

 

به گزارش مقیم، برنامه «بر بال سخن» با موضوع ادبی فرهنگی، هر قسمت به معرفی زندگی یکی از مشاهیر فرهنگ، ادبیات و هنر، از کشورهای آمریکای لاتین می پردازد. 
«بر بال سخن» این هفته زندگی «خوان خلمن»، زبان شناس، شاعر و نویسنده بزرگ آرژانتینی را به قاب تصویر درآورده است. 
خوان خلمن در سال ۱۹۳۰ در بوئنوس آیرس به دنیا آمد. پدرش، خوزه خلمن، انقلابی سوسیالیستی بود که در انقلاب سال ۱۹۰۵ روسیه شرکت داشت و پس از آن به آرژانتین مهاجرت کرد. خوان در جوانی در بسیاری از جنبش‌های ادبی زمان خود مشارکت داشت و به عنوان مترجم در سازمان ملل کار می‌کرد. پس از کودتای سال ۱۹۷۶ آرژانتین، خوان خلمن برای دوازده سال مجبور به ترک آرژانتین می شود. وی در سال ۱۹۹۷ جایزه ملی شعر آرژانتین را به دست آورد و در سال ۲۰۰۷ مهمترین جایزه ادبی جهان اسپانیایی، جایزه سروانتس را به خود اختصاص داد. خوان خلمن در سال 2014 و در سن 84 سالگی درگذشت. بسیاری او را برجسته‌ترین چهره روشنفکری معاصر آرژانتین می‌دانند. 
برنامه ادبی فرهنگی «بر بال سخن» بامداد یکشنبه ساعت 3:45 به وقت تهران از شبکه هیسپان تی وی به مدت 10 دقیقه پخش و بازپخش آن سه شنبه ساعت 5:45 و چهارشنبه ساعت 9:45 خواهد بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مشاهیر فرهنگ     |     هیسپان تی وی     |     مهاجرت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi