کد خبر : ۵۲۸۳۶۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
مقاله پژوهشی دانشجوی فیزیک ایرانی در ساینس ریپورت منتشر شد

مقیم/یافته های برآمده از رساله دکتری دانشجوی گروه فیزیک دانشگاه رازی کرمانشاه در قالب مقاله ای با عنوان «فازهای ابررسانائی در گرافین تک لایه پوشیده از لیتیم»- Superconducting Phases in Lithium Decorated Graphene در مجله بین‌المللی ' ساینس ریپورت- نیچر' منتشر شد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، تحقیقات و فناوری، رستم مرادیان از اعضای هیأت علمی گروه فیزیک این دانشگاه و استاد راهنمای این پایان نامه با اشاره به اهمیت بحث نانو در علم و تکنولوژی گفت: گرافین از مواد بسیار پراهمیّت از نظر علمی و تکنولوژیکی است که لایه‌های گرافینی تک لایه روی هم چیده شده و خواص منحصر به فردی دارد.
وی افزود: از جمله خواص گرافین تک لایه این است که رسانندگی بسیار زیادی دارد و رسانندگی آن گرما تولید نمی‌کند و سرعت الکترون ها نیز قابل قیاس با سرعت نور است که از نظر تکنولوژی برای انتقال انرژی، اطلاعات و الکترون بسیار مورد توجه است.
مرادیان در اهمیت نتایج این تحقیق گفت: اگر گرافین به ابررسانا تبدیل شود، از نظر الکترونی و صنایع کامپیوتر تغییرات اساسی در تکنولوژی بوجود می‌آید، این ماده در تمام صنایع به ویژه در حوزه نظامی کاربرد فوق العاده‌ای دارد.
عضو هیأت علمی گروه فیزیک دانشگاه رازی افزود: گرافین در حالت عادی ابررسانا نمی‌شود اما می‌توان با قرار دادن اتم های خاصی در لابه لای صفحات، آن را به ابررسانا تبدیل کرد.
مقاله «فازهای ابررسانائی در گرافین تک لایه پوشیده از لیتیم» حاصل تحقیقات پایان نامه دکترروح الله غلامی است که تحقیقات وی برای انجام این تحقیق از سال 2015 شروع و برای اجرای آن یک دوره فرصت مطالعاتی را در یکی از دانشگاههای خارج از کشور طی کرده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ساینس ریپورت     |     دانشگاه رازی کرمانشاه     |     انتشار مقاله     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi