کد خبر : ۵۲۸۳۴۱ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
روحانی در سازمان ملل سخنرانی می‌کند/دیدارم با کری اعلام شده بود

مقیم/وزیر امور خارجه با بیان اینکه روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کنند، گفت: سفر نیویورک فرصت بسیار خوبی برای دیپلماسی کشور در بالاترین سطح ریاست جمهوری است.

به گزارش  مقیم به نقل از مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه مراسم رونمایی از اسناد نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفر نیویورک فرصت بسیار خوبی برای دیپلماسی کشور در بالاترین سطح ریاست جمهوری است که دیدگاه های ایران را مطرح کنند.

وی گفت: آقای روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد و در جلسات دو جانبه و چند جانبه دیگر هم شرکت می‌کند و این یک فرصت منحصر به فردی است که همه کشورها از آن استفاده می‌کنند.

ظریف ادامه داد: اگر امسال به لیست حضور در مجمع عمومی نگاه کنید ۹۵ رئیس کشور در سطح رئیس جمهور و یا پادشاه و ۳۸ نخست وزیر که رئیس دولت هستند یعنی بیش از دو سوم کشورهای عضو ملل متحد در مجمع حضور پیدا می کنند.

وی افزود: در مورد شورای امنیت آنچه از مقالاتی که منتشر شده به نظر می رسد این است که آمریکایی ها در برنامه ریزی اولیه ای که داشتند تجدید نظر کرده اند، چون می‌دانستند اگر چنین کاری بخواهند انجام دهند و اگر جلسه ای در آن شورا در خصوص ایران بگذارند، علاوه بر اینکه این جلسه خلاف همه نُرم های بین المللی است، آن جلسه به جلسه محاکمه آمریکا تبدیل می شود به خاطر اینکه تنها قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران ۲۲۳۱ است و آمریکا نه تنها خودش این قطعنامه را نقض کرده بلکه سایر کشورها را هم مجبور می‌کند که آن را نقض کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همانطور که می بینید این سر و صداهایی که از آمریکا می آید به خاطر مقاومت دیگر کشورها است. مردم ما توجه داشته باشند شلوغ بازی این روزهای آمریکا و اینکه وزارت خارجه آمریکا هر روز این و آن را تهدید می‌کند و می گوید حواستان باشد اگر با ایران روابط داشته باشید چنین و چنان می‌کنیم، اینها نشانه قدرت آمریکا نیست بلکه نشانه ضعف آنهاست؛ به این دلیل که کسی به حرف آنها گوش نکرده و کشورها در برابر حرفشان مقاومت کرده اند.

ظریف تصریح کرد: درست است که برخی شرکت‌ها موقتا از ایران خارج شدند ولی این واقعیت وجود دارد که این تکرار مستمر تهدیدات توسط آمریکا به خاطر مشکلاتی است که در برابر جامعه بین الملل پیدا کردند و این مشکل را هم برای برگزاری جلسه شورای امنیت داشتند.

وی اظهارداشت: آنچه که من امروز در برخی نشریات خواندم این بود که آنها جلسه را تبدیل به جلسه ای محدود کردند و موضوع آن هم ایران نخواهد بود بلکه موضوعات دیگری را مطرح خواهند کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: البته آمریکایی‌ها از هر فرصتی برای حرف‌های نامربوط و اتهاماتی که فقط خودشان مستحق آن هستند علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کردند؛ از این جلسه هم استفاده خواهند کرد اما از خیال خامی که داشتند مجبور به عقب نشینی شدند.

ظریف در مورد ادعای جان کری درباره دیدارهایش با وی عنوان کرد: دیدارهای من با آقای کری غیرعلنی بوده و اعلام نشده نبوده، زمانی که من به نیویورک می روم از صدر تا ذیل می آیند دیدار می کنند.

وی گفت: از آقای کسینجر تا کری و نمایندگان دیدار می‌کنند و این یک واقعیت عادی است و نشان دهنده میزان تاثیرگذاری جمهوری اسلامی است. یک دعوای زرگری در آنجا درست شده که بیشتر اهداف انتخاباتی را دنبال می کنند.

ظریف درباره تصویب سه لایحه باقی مانده FATF گفت: سه لایحه ای که باقی مانده، برای منافع کشور و شفاف سازی و مقابله با ایران هراسی های دروغینی که در دنیا علیه ایران انجام می‌شود، مفید است. این لوایح در تمامی سطوح از جمله دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به طور جزئی بررسی شده و منافعش برای ایران قابل توجه است زیرا بهانه را از دشمنان ایران برای مقابله با ما در حوزه عملیات بانکی خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اینکه فکر کنیم با تصویب این لوایح همه مشکلات ما حل می شود تصور اشتباهی است. بدخواهی‌ها علیه ایران از سوی سلطه‌طلبان ادامه خواهد داشت اما یکی از بهانه های مهم از آنها گرفته می شود ضمن اینکه منافع کشور حفظ خواهد شد و از نگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که مسئول این کار است منافع کشور تقویت می شود.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری این موضوع را به مجلس واگذار کردند و امیدواریم مجلس با این اقدام مهم و اساسی یک بهانه بی دلیل را از آمریکا و کشورهایی که خودشان بزرگترین حامیان تروریسم هستند بگیرد. امروز رژیم صهیونیستی بیشترین حمایت را از گروه های تروریستی در سوریه کرده است، قبلا می گفتند فقط بیماران خود را به آنجا برای مداوا می برند اما امروز معلوم شده هم حمایت مالی و هم تسلیحاتی و لجستیکی داشته اند و حالا مدعی جمهوری اسلامی شدند که با شفافیت در مقابله با تروریسم عمل کند، آنها خودشان تروریست و حامیان بزرگ آن هستند و جمهوری اسلامی این بهانه را نیز از آنها خواهد گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سازمان ملل متحد     |     محمد جواد ظریف     |     دکتر حسن روحانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi