کد خبر : ۵۲۸۱۳۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
خط ریلی پاکستان به ایران وصل می شود

مقیم/وزیر راه آهن پاکستان از اتصال خط ریلی این کشور به خط ریلی ایران خبر داد .

به گزارش مقیم به نقل از پارس تودی، شیخ رشید احمد اعلام کرد، خط ریلی کویته – تفتان بزودی بر اساس استاندارهای جهانی ساخته می شود و شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان را به شهر تفتان در مرز با ایران متصل می کند.

این خط ریلی  325 کیلومتر طول دارد. در این محور 23 ایستگاه نیز ساخته می شود.ارتباطات ترانزیتی همواره یکی از مناسبترین و مهمترین راهکارهای توسعه و تعمیق روابط میان کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان بوده است.

دو کشور از راههای زمینی و هوایی برای ترانزیت کالا و جابجایی مسافر استفاده می کنند اما راه ریلی در مقایسه  با راههای دیگر هم کم هزینه تر و هم از ظرفیت زیادی برای حمل کالا و مسافر برخوردار است.

بنابراین اتصال خط ریلی میان پاکستان و ایران نه تنها به تقویت همکاری  دو کشور در بخش اقتصادی و تجاری کمک می کند بلکه روابط دو ملت در بخش گردشگری را نیز تسهیل و تقویت می کند.

به رغم روابط دیرینه میان ایران و پاکستان مناسبات تجاری و گردشگری دو کشور در حد مطلوبی نیست و بدون تردید استفاده از راههای ترانزیتی و کم هزینه می تواند به تحقق اهداف تهران و اسلام اباد برای رساندن میزان مبادلات دو کشور تا 5 میلیارد دلار در سال کمک کند.

بسیاری از مردم پاکستان خواستار سفر به ایران و زیارت اماکن مذهبی هستند. اما با توجه به مشکلات سفر  جاده ای از جمله ناامنی ها در مرزپاکستان  راه اندازی قطار مسافربری می تواند گامی موثر در رفع این مشکلات باشد.

همچنین ایرانیان زیادی می توانند با سفر به پاکستان ضمن دیدن از اماکن گردشگری این کشور به سایر کشورهای منطقه نیز سفر کنند.

محمد حنیف گل مدیر کل راه آهن کویته پاکستان

«با توجه به اینکه دو کشور دوست و همسایه «ایران و پاکستان» در بسیاری زمینه ها از جمله فرهنگی، مذهبی و غیره با هم مشترکات فراوانی دارند اتصال خط اهن علاوه بر جابجایی بار موجب  تقویت رفت و آمد اتباع دو  کشور می شود»

جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با پاکستان در بخشهای  مختلف همچون اقتصادی ،گردشگری و انرژی گامهای بسیار مثبتی را برداشته است که از جمله ان می توان به احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان اشاره کرد اما در عمل این دولت پاکستان است که  تمایلی برای تکمیل این طرحها نداشته است. 

پیروزی تحریک انصاف پاکستان در انتخابات اخیر و انتخاب عمران خان به عنوان نخست وزیر این کشور امیدواری ها برای عملیاتی  شدن طرحهای توسعه روابط میان دو کشور را افزایش داده است .

'نوید احمد' معاون اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد پاکستان

«فعالان اقتصادی پاکستان علاقه فراوانی به توسعه تجارت با ایران دارند و در این خصوص برای گسترش روابط تجاری در همه بخش ها با ایران گفت و گو می کنند. توسعه تجارت بین دو کشور بدون تردید عامل موثر بهبود معیشت مرزنشینان  و عامل رفع بیکاری جوانان منطقه است».

در هر حال، اتصال خط ریلی پاکستان به ایران می تواند ادامه خط ریلی شبه قاره هند باشد که به توسعه همکاری های ترانزیتی میان تهران -اسلام آباد و دهلی نو کمک نماید.

علاوه بر مزایای  اقتصادی و گردشگری اتصال خط ریلی کویته به تفتان و سپس زاهدان، اجرای این طرح به تامین امنیت منطقه نیز بسیار کمک می کند. زیرا علاوه بر اشتغالزایی باعث می شود  دولت پاکستان برای امنیت خط ریلی  سرمایه گذاری کند که بدون تردید  به آبادانی منطقه بلوچستان این کشور نیز کمک می کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خط ریلی     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi