کد خبر : ۵۲۸۰۹۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
نبرد علیه گروه‌های تروریستی در ادلب بخشی از ماموریت برای اعاده ثبات در سوریه است

مقیم/ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بازگشت آوارگان به سوریه را در ایجاد ثبات و آرامش و شروع گفت‌وگو و مصالحه ملی ضروری برشمرد و گفت: برای این منظور سه کشور توافق کردند برگزاری یک نشست بین‌المللی در این زمینه را پیگیری کنند.

به گزارش  مقیم و به نقل از فارس،  غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که  در نشست ویژه شورای امنیت برای تشریح دستاوردهای اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه در تهران سخنرانی می‌کرد، گفت: پیام روشن رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه، تأکید بر ضرورت احترام جامعه جهانی به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه، ادامه مبارزه جدی با گروه‌های تروریستی در این کشور و کمک به روند گفت‌وگوهای سیاسی سوری ـ سوری بود.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور کشورمان در اجلاس تهران مبنی بر اینکه مبارزه با تروریسم نیازمند رویکردی جامع است، عنوان کرد: نبرد علیه گروه‌های تروریستی در ادلب بخشی از ماموریت برای اعاده صلح و ثبات در سوریه است که در این چارچوب بی تردید رعایت وضعیت غیرنظامیان مورد تاکید کشورهای ضامن روند آستانه است.

نماینده دائم ایران با هشدار نسبت به تلاش برخی کشورها برای متهم کردن دولت سوریه به کاربرد سلاح شیمیایی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی، هرگونه کاربرد این سلاح‌ها را توسط هر کسی و در هر جایی قویا محکوم می‌کند و در عین حال عقیده دارد در شرایطی که سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین‌المللی منهدم کرده است، جعل اخباری مبنی بر احتمال استفاده دولت این کشور از این سلاح‌ها، چیزی جز یک سناریوسازی برای توجیه حمله نظامی به این کشور نیست.

وی گفت‌وگو و حل سیاسی را تنها راه حل بحران سوریه خواند و افزود: در اجلاس تهران رؤسای جمهور بر پیشبرد فرآیند سیاسی سوری ـ سوری و حق انحصاری سوری‌ها در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.

خوشرو بازگشت آوارگان به سوریه را در ایجاد ثبات و آرامش و شروع گفت‌وگو و مصالحه ملی ضروری برشمرد و گفت: برای این منظور سه کشور توافق کردند برگزاری یک نشست بین‌المللی در این زمینه را پیگیری کنند.

نماینده دائم ایران همچنین در پاسخ به اظهارات نماینده دائم آمریکا خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه و برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارد؛ در حالی که حضور و عملیات نظامی آمریکا در سوریه غیرقانونی و نقض منشور سازمان ملل است و باید پایان یابد.

نشست دیروز شورای امنیت به درخواست روسیه برگزار شده بود.

نمایندگی‌های دائم جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در سازمان ملل دیروز (سه‌شنبه) در نیویورک طی نامه مشترکی به رئیس شورای امنیت، بیانیه پایانی اجلاس سران سه کشور ضامن روند آستانه در تهران درباره سوریه را برای اطلاع اعضای شورا ارسال کردند. 

سومین نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه (صلح سوریه) روز جمعه 16 شهریور ماه در تهران گردهم آمدند و در پایان این نشست بیانیه‌ای در 12 ماده به تصویب رسید.

سران سه کشور در این بیانیه تصریح کردند که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نمی‌تواند داشته باشد و تنها از راه طریق یک فرایند سیاسی مذاکراتی می‌توان به آن پایان داد.

روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه بر اراده خود به منظور استمرار تلاش‌های مشترک با هدف پیشبرد فرایند با راهبری سوری و مدیریت سوری به منظور دستیابی به حل و فصل سیاسی تصریح و بر تعهد خود در کمک به ایجاد و آغاز کار کمیته قانون اساسی تاکید کردند و نسبت به رایزنی‌های مفید بین مقامات ارشد خود و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه ابراز رضایت کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خوشرو     |     غلامعلی خوشرو     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi