کد خبر : ۵۲۷۷۳۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷
وزیر بهداشت: قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی کند

مقیم/وزیر بهداشت در خصوص قیمت داروهای خارجی در شرایط کنونی کشور، گفت: قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی‌کند.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا،سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، اظهار داشت: داروهای تولید داخلی به دلیل وابستگی به مواد اولیه و محصولات حوزه‌هایی مانند صنعت چاپ و صنایع پتروشیمی، دچار نوسان قیمت شده‌اند و دولت مصوب کرده که قیمت دارو، 9 تا 12 درصد افزایش پیدا کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی اوقات دیده‌ام که علیرغم مصاحبه‌های ما، برخی رسانه ها، قیمت یک دارو که حاشیه سود بسیار پایینی داشته و باعث نابودی یا توقف تولید داخلی آن دارو شده را نشان می‌دهند و عنوان می کنند که 30 تا 40 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است. 

هاشمی یادآور شد: حدود 9 هزار قلم دارو در کشور وجود دارد که 1400 قلم از آن، تغییر قیمت داشته و اگر کل سبد دارویی کشور را در نظر بگیریم، قیمت دارو به طور متوسط 9 درصد افزایش پیدا کرده اما اگر منصف باشیم و بخواهیم با سایر خدمات که قیمت آنها افزایش قابل توجهی داشته، مقایسه کنیم در حوزه دارو، تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو، عملکرد مناسبی داشته‌اند و دولت نیز با وجود سختی‌های فراوان، کمک و تلاش کرده که ارز را با همان نرخ 4200 تومان برای حوزه دارو، تامین کند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت در حوزه تولید و واردات دارو هیچ ورود و دخالتی ندارد، گفت: 70 درصد از داروی مورد نیاز کشور برای یکسال آینده، خریداری شده و از بخش خصوصی حمایت شده و بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور برای تسریع بخشی به خرید دارو و کاهش مشکلات مردم و نظام سلامت، کمک‌های زیادی کردند. 

هاشمی با اشاره به افتتاح ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی بیرجند، گفت: این مرکز دندانپزشکی، بسیار شیک و مجهز با اساتید جوان به مردم خدمات دندانپزشکی ارائه می دهد و خوشبختانه تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی این دانشگاه، دو برابر افزایش پیدا کرده و برای مردم ایران، جالب است که در یکی از استان‌های مرزی شرق کشور، در جهت ارتقای دانش و مهارت برای مردم بومی این استان، تلاش  می‌شود.

وزیر بهداشت در خصوص نگرانی تامین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی کشور، گفت: خوشبختانه تاکنون مشکلی برای مراکز بهداشتی و درمانی کشور ایجاد نشده و ما هستیم و تلاش می‌کنیم که مشکلی به وجود نیاید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قیمت داروی خارجی     |     رشد قیمت دارو     |     وزیر بهداشت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi