کد خبر : ۵۲۴۳۲۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
زمزمه 'سلاح اتمی' در آلمان بلندتر می شود - حسین ضیایی

مقیم/ دایره تحولات جهانی ناشی از تبعات و 'پدیده ترامپیسم' هر روز گسترده تر از روز قبل می شود و اخبار جدیدی از مسیر تحولات استراتژیک در صف بندی های جهانی وهمچنین نگرانی های نوین نسبت به موضوع امنیت ملی کشورها درسطح بین المللی به منصه ظهور می رسد.

در حقیقت ترامپیسم موجب یک سلسله تغییرات شگرف در سطح جغرافیای سیاسی در جهان شده است. 
اخیرا پس از مواضع محکم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، هایکو ماس وزیر امور خارجه و «أوزولا فون در لاین» وزیر دفاع این کشور در برابر تهاجمات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به آلمان و تاکید بر استقلال همه جانبه برلین از واشنگتن، بویژه در زمینه نظامی، دکتر «کریستیان هاکه» استاد برجسته علوم سیاسی در ارتش آلمان در هامبورگ رسما خواستار تسلیح آلمان به سلاح اتمی شده است. 
وی درمصاحبه ای که روز یکشنبه در روزنامه آلمانی 'ولت ام زونتاگ' منتشر شد، افزود : آلمان از سال ١٩٤٩ (بعد از جنگ دوم جهانی) تاکنون بدین صورت با فقدان حمایت آمریکا روبرو نشده است. 
ظاهرا تداوم حملات مکرر و سازمان یافته ترامپ به همه نهادهای سیاسی و اقتصادی و حتی امنیت ملی (تشویق نژادپرستی) در آلمان با هدف فروپاشی دولت مرکل از یکسو و از سوی دیگر اصرار بر برداشتن چتر حمایت نظامی از این کشور توسط آمریکا و رها سازی آلمان بدون امنیت در جامعه جهانی، موجب بروز دیدگاههای بسیار جدی و نگران کننده پیرامون امنیت ملی برلین در بین همه رهبران امنیتی و نظامی این کشور شده است. 
اخیرا وزیر دفاع آلمان نیز در مصاحبه با مجله اشپیگل با ابراز نگرانی نسبت به دیدار اخیر رهبران آمریکا وروسیه درهلسینکی گفته بود: مشکل دیدار هلسینکی این است که هیچکس نمی داند این دو مقام درباره چه چیزی صحبت و توافق کرده اند. 
این در حالیست که برغم بروز برخی اعتراضات به دیدگاه 'هاکه' جهت دستیابی به سلاح اتمی بسیاری از سران سیاسی و نظامی در آلمان بر بازگشت آلمان به دوران اقتدار نظامی به عنوان یک ضرورت امنیت ملی توافق دارند. 
در شماره اول ماه جاری اشپیگل «رودریک کیزه وتر» و «الکساندرگراف لامپزدورف» معاونین فراکسیون های دفاعی احزاب دمکرات مسیحی و حزب لیبرال دمکرات در مجلس آلمان، افزایش بودجه نظامی به سطح ٤ درصد و تقویت قدرت دفاعی آلمان را یک ضرورت انکار ناپذیر خوانده اند. 
البته نباید همواره این نکته را از نظر دور داشت که'میل استراتژیک و راهبردی آلمان' به سمت تجدید دوران ابرقدرتی، ورود به کلوپ ابرقدرتی و کسب سهم خود در رهبری جهانی یک میل عمومی ، قدرتمندانه وبنیادین است. 
هم اینک آلمان با برخورداری از
١- جایگاه قدرت اولی در اقتصاد اروپا ومقام نخست صادرات در جهان
٢- رهبری ومحوریت سیاسی بر اتحادیه اروپا 
٣- آمادگی جهانی برای اعطاء کرسی دائم در شورای امنیت به آلمان
عملا برای تکمیل 'مدار ابرقدرتی ' خود به یک ارتش نیرومند وکارامد با شعاع عمل جهانی نیاز دارد. 
کارشناس اروپا

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مقیم     |     یادداشت     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi