کد خبر : ۵۰۵۱۱۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷
خروج از برجام باعث بدنامی آمریکا شده است

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت: اقدام یکجانبه آمریکا در نقض برجام از یک سو بر دستاوردهای بین المللی این توافقنامه تاثیر منفی گذاشته است و از سوی دیگر باعث بدنامی آمریکا در جهان نیز شده است.

 به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،"مهدی هنردوست" در مقاله ای در روزنامه پرتیراژ اردو زبان"نوای وقت" پاکستان، با بیان اینکه باید از تاریخ درس گرفت و اشتباهات گذشته را تکرار نکرد، گفت: جهان امروز ضمن درس گرفتن از تاریخ گذشته ملت ها در پی حل اختلاف ها و مناقشات از طریق گفت و گو و رایزنی است، ولی می بینیم که برخی قدرت های جهانی همچنان می خواهند حرف خود را با زورگویی و اقدام یکجانبه بر کرسی بنشانند.
هنردوست با تاکید بر اتحاد اقوام عالم در برابر قدرتهای انحصارطلب در جهان گفت: کسانی که به نوعی قربانی جنگ شده اند و بر گفت و گو و تعامل برای حل اختلافات عقیده دارند، باید برابر طرح های خصمانه قدرت های زورگو هوشیار باشند.
هنردوست با اشاره به اهمیت معاهده بین المللی برجام گفت: جامعه بین المللی چهاردهم 14 ژوئیه سال 2015 را باید به خاطر بسپارد زیرا که در چنین روزی پس از سال ها گفت و گوهای طاقت فرسا و پیچیده بین جمهوری اسلامی ایران و قدرت های مطرح جهان از جمله اتحادیه اروپا چین روسیه و آمریکا توافقنامه برجام به امضاء طرفین رسید.
این توافقنامه همچنین در شورای امنیت سازمان ملل نیز به صورت قطعنامه 2231 به تصویب رسید تا ضمن برچیده شدن تحریم های ظالمانه علیه ایران طرفهای امضاء کننده نتوانند آن را نقض کند.
سفیر کشورمان در این مقاله نوشت: برجام پس از آن به یک الگو برای همه کشورها تبدیل شد و همه آن را ستودند، زیرا که ثابت شد پیچیده ترین مناقشات بین المللی از طریق گفت و گو و رایزنی قابل حل است و از این طریق می توانیم امنیت و ثابت را در منطقه و جهان بیمه کنیم.
پس از امضاء برجام آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت بر فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران را آغاز کرد و تاکنون این آژانس در همه گزارشهای خود بر اجرای کامل مفاد برجام از سوی ایران مهر تاکید زده است . 
در این مقاله آمده است: ایران در خلال امضاء معاهده برجام به عنوان ملتی بزرگ و قدرتی مطرح در منطقه ظهور کرد و جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد که به دیپلماسی معتقد است و آماده است تا مناسبات خود را با سایر کشورها بر اساس احترام متقابل حل و فصل کند.
اما پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری وضعیت را به گونه ای نامناسب تغییر داد و ایران بار دیگر در تیر رئیس اقدامات توسعه طلبانه و زورگویانه آمریکا قرار گرفت. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه مقاله خود نوشت: ترامپ با اقدامات یکجانبه و نسنجیده ثابت کرد که تنها منافع گروه کوچک در آمریکا را تامین می کند.
رئیس جمهور آمریکا نه تنها برجام را پایمال کرد بلکه از بسیاری معاهدات بین المللی از جمله معاهده تغییرات اقلیمی پاریس ومعاهده پیمان تجاری اقیانوس آرام نیز خارج شد.
ترامپ حتی یکجانبه و با وجود اعتراضات جهانی سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس اشغالی انتقال داد و با این کار صلح را برای همیشه در منطقه ریشه کن کرد .
در ادامه این مقاله آمده است: کشورهایی که به صلح اعتقاد دارند باید جلوی سیاست های توسعه طلبانه و زورگویانه حاکمان آمریکا را در جهان بگیرند، زیرا که آمریکا می خواهد در راستای اهداف خود دنیا را به آشوب بکشاند تا از این طریق بتواند همچنان قدرت خود را در جهان حفظ کند . 
وی در این مقاله با اشاره به علت اقدام آمریکا در اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران نوشت: جمهوری اسلامی ایران زیر بار سیاست های زورگویانه و توسعه طلبانه کاخ سفید نرفته و نخواهد رفت به همین دلیل دولت غیر دمکراتیک در واشنگتن به سرپرستی دونالد ترامپ اقدامات ضد ایرانی را آغاز کرده است.
مهدی هنردوست در این مقاله به رهنمودهای مقام معظم رهبری در قبال برجام اشاره کرد و گفت: دولت و ملت ایران با رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای با ادامه سیاست مقاومت اقتصادی جلوی قدرت طلبی های آمریکا می ایستند.
ایران هشت سال در برابر جنگ نابرابر و تحمیلی ایستادگی و مقاومت کرد و پس از آن به سازندگی و آبادانی کشور پرداخت و توانست در تمامی زمینه های علمی به پیشرفت قابل توجهی دست یابد. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از مقاله خود در روزنامه نوای وقت نوشت : پس از اینکه آمریکا برجام را نقض کرد و از آن خارج شد جمهوری اسلامی ایران برای نجات این معاهده به همکاری با اتحادیه اروپا روسیه و چین ادامه می دهد و تا زمانی که منافع ملی اقتضا کند و فواید آن حاصل ملت ایران شود دولت ایران از این توافق حمایت می کند.
در پایان این مقاله آمده است: اقدام یکجانبه آمریکا در نقض برجام از یک سو بر دستاوردهای بین المللی این توافقنامه تاثیر منفی گذاشته است و از سوی دیگر باعث بدنامی آمریکا در جهان نیز شده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمایت از برجام     |     برجام     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi