کد خبر : ۵۰۵۰۹۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷
مؤسسه CAP خواستار از گنجینه کتاب‌های کتابخانه خانه فرهنگ ايران شد

مقیم/ وابسته فرهنگي و مسئول خانه فرهنگ كشورمان در کراچی با جمعی از برخی از شخصیت های فرهنگ پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش مقیم،  يك هیأت سه نفره از مؤسسه فرهنگی تاریخی آرشيو پاكستان (CAP) شامل محمدتقی علوی، سردبیر روزنامه انگلیسی‌زبان «پیام» (The Messenger) و معاون شورای بازرگانی و دوستی پاکستان و ایران، زین شیخ‌زاده و رمان اسلام، از مسئولان اين مؤسسه، با حضور در خانه فرهنگ ايران در كراچي با محمدرضا باقری، وابسته فرهنگي و مسئول خانه فرهنگ كشورمان در کراچی دیدار و گفت‌وگو کردند.

اعضاي مؤسسه CAP در ابتداي اين ديدار خواستار استفاده از گنجینه کتاب‌های کتابخانه خانه فرهنگ ايران شدند و در ادامه محمدتقي علوی، سردبیر روزنامه انگلیسی‌زبان «پیام» و معاون شورای بازرگانی و دوستی پاکستان و ایران، گفت: یکی از اهداف و مأموریت‌های اين مؤسسه، تلاش براي اهداف مشترک فرهنگی پاکستان با همسایگان و تحکیم روابط دوستانه در راستای تکمیل پروژه‌های تحقیقی تاریخی ـ فرهنگی است؛ بر اين اساس مؤسسه خواستار دريافت کمک و همکاری از سوي خانه فرهنگ ایران است.

رمان اسلام، از مسئولان مؤسسه CAP نيز با بيان اينكه از اهداف اصلی اين مؤسسه توسعه آگاهی و آشنایی نسل جوان پاکستان با تاریخ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پاکستان و به طور عمومی تاریخ مسلمانان شبه قاره است، گفت: دوازده سال قبل اين مؤسسه توسط تعدادی از جوانان علاقمند در کراچی تاسیس شد.

وي افزود: مؤسسه به طور کامل غیردولتی است و به تدریج و با تشویق و همکاری تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی و افراد خیّر گسترش یافت. هم‌اکنون در لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان هم حضور پیدا کرده و دارای دفتر رسمی هستيم.

رمان اسلام ادامه داد: مؤسسه از نهادهای غیرانتفاعی و غیردولتی محسوب می‌شود و در جهت حفظ و نشر تاریخ پاکستان، به طرق گوناگون مانند رسانه‌های نوشتاری مانند کتاب، نشریه و روزنامه و هم از طریق شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و رسانه‌های ارتباطات جمعی از قبیل رادیو و تلویزیون فعال بوده و اهداف خویش را دنبال مي‌كند.

وي افزود: از دیگر از اهداف اساسی این مؤسسه، حفظ و شناسایی میراث فرهنگی و تمدنی پاکستان است. همچنين از پروژه‌های مهم این مؤسسه تهیه و تنظیم آرشیو شفاهی است که از طریق مصاحبه‌ها با شخصیت‌های فرهنگی اجتماعی كهنسال جمع‌آوری و مرتب شده است.

در ادامه زين شیخ‌زاده، ريیس بخش تاریخ شفاهی مؤسسه CAP توضیحاتی راجع به پروژه‌های اين مؤسسه ارایه داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مقیم     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi