کد خبر : ۵۰۵۰۴۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷
ارتقای همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه زبان‌شناسي بلاروس

مقیم/ رايزن فرهنگي ايران در بلاروس با مدير گروه زبان‌هاي شرقي دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک (اینیاز)، دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش  مقیم، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس از مرکز ایران‌شناسی دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک بازدید و طي آن با پاول پتروویچ گلازکو، مدیر گروه زبان‌های شرقی آن دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار طرفین زمینه‌های همکاری و ارتقای سطح روابط علمی و فرهنگی را بررسي كردند.

پاول پتروویچ گلازکو، مدیر گروه زبان‌های شرقی دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک در ابتداي اين ديدار گفت: این مرکز در سال 2008 میلادی تأسیس شد و هم‌اکنون در گروه زبان‌های شرقی به غیر از اتاق ایران، اتاق‌های مربوط به زبان‌های ترکی، ژاپنی، کره‌ای و عربی موجود است. همچنین زبان چینی به لحاظ سطح فعالیت و کثرت مخاطبان، در سال تحصیلی جاری از گروه زبان‌های شرقی جدا شده و دانشکده زبان چینی در این دانشگاه تأسیس شده است.

وي افزود: در ترم گذشته سه گروه زبان فارسی در این مرکز تشکیل شد و در مجموع 14 نفر دانشجو در این گروه‌ها به فراگیری زبان فارسی پرداختند. همچنین برگزاری بزرگداشت مشاهیر فرهنگ و ادب ایران‌زمین از برنامه‌هایی است که در این مرکز به اجرا درمی‌آید.

در ادامه ابوالقاسم مختاریان، رايزن فرهنگي كشورمان در بلاروس با بيان سخناني اظهار كرد: دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک (اینیاز) از نظر ساختاری بسیار شبیه دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در تهران و تا حدی همانند دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است؛ بر اين اساس زمینه برای تبادلات علمی و دانشگاهی دانشگاه بلاروسي با همتايان ايراني بسیار هموار است.

وي افزود: رایزنی فرهنگی ایران در تعامل با مراکز و مؤسسات علمی و فرهنگی در بلاروس، دو نوع فعالیت را در برنامه خود دارد: همکاری‌های علمی و فرهنگی در داخل كشور بلاروس نظیر برگزاری جشن‌ها، برنامه‌ها، سمینارها، تولید آثار مشترک فرهنگی و ... و نيز فعالیت‌های علمی و فرهنگی در داخل ايران نظیر تبادل استادان، اعزام مدیران مراکز علمی و دانشگاهی برای آشنایی با ظرفیت‌های ایران، فرستادن دانشجویان به دوره‌های آموزشی به ایران مانند دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، اعطاي فرصت‌های مطالعاتی.

مختاريان همچنين تشکیل انجمن دوستداران زبان و ادبیات فارسی، تشکیل انجمن سینمایی ایران و بلاروس، برگزاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی و مسابقه ایران‌شناسی و برگزاری سمینارهايي با موضوع معرفی فرهنگ ایران، را به طرف بلاورسي اين ديدار پيشنهاد داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بلاروس     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi