کد خبر : ۵۰۴۷۸۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷
ترامپ گورباچف غرب – بهروز وفاداری

مقیم/ ولادیمیر پوتین زمانی به عنوان مامور کا.گ.ب در سال ۱۹۹۱بنابر طرح 'گِلاسنوست' 'میخائیل گورباچف' شاهد فروپاشی اتحادجماهیر شوروی بود، اکنون در کسوت رئیس جمهور فدراسیون روسیه شاهد تزلزل در اردوگاه غرب آن هم با حضور فردهنجارشکنی به نام دونالدترامپ در کانون هدایت این اردوگاه است.

ترامپ که به گفته بسیاری از کارشناسان نه تنها تلاش می کند تا خود را مخالف تمامی اقدامات باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا معرفی کند، بلکه اکنون نشان داده که با بسیاری از اصول و موازینی که غرب بر روی آن بنا شده است هم سر مخالفت دارد.
'مایکل هیدن' رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در24 اردیبهشت ماه در ویژه برنامه 'جی.پی.اس' سی ان ان و در ارتباط با خروج آمریکا از برجام به صراحت گفته بود: بزرگترین مشخصه رفتاری دونالد ترامپ و علت خروج او از این توافق، ضدیت وی با اوباما است.
اکنون پس از اتفاقاتی که در چهل و چهارمین نشست سران گروه7 در کانادا درمورخ 8 تا 9 ماه ژوئن برابر با 18 تا 19 خردادماه بین ترامپ و متحدان دیرینه آمریکا افتاد، رهبران کشورهای اروپایی و متحدان واشنگتن نگران نشست سران آتی ناتو در بروکسل در مورخ 11 تا 12 جولای برابر با 20 تا 21 تیرماه هستند، چرا که چند روز پس از این نشست قرار است وی با ولادیمیر پوتین در روز 25 تیر ماه در هلسینیکی فنلاند دیدار کند.
اتفاقی که درگروه7 در کانادا و بخصوص واکنشی که ترامپ به نخست وزیر کانادا و اشتیاقی که وی برای دیدار با رهبر کره شمالی داشت، بسیاری آن را پایان یافتن این اتحاد غربی دانستند.
'کارل برنشتین' (Carl Bernstein) روزنامه نگار کهنه کار آمریکایی که ماجرای واترگیت را به همراه دیگر همکار خود در دهه هفتاد میلادی برملا کرده بود درمورد نشست رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا در مورخ 22خردادماه به سی ان ان گفته بود: آنچه که در کانادا (نشست گروه7) رخ داد اقدامی کاملا تحقیر کننده و اهانت آمیز به متحدان غربی با قدمت دوستی و اتحادی 75ساله از سوی رئیس جمهوری آمریکا بود، بزرگترین متحدان آمریکا در عصر نوین که دنیای مدرن امروز را به اتفاق یکدیگر ساختند و حال ترامپ می خواهد که آنها را از هم بپاشد و از سوی دیگر او را می بینیم که خواهان ایجاد رابطه با دیکتاتورها، خواهان ایجاد رابطه با پوتین، خواهان ایجاد رابطه با کره شمالی است.
اکنون نشست سران ناتو پیمانی که نزدیک به هفت دهه از قدمت آن می گذرد و آمریکا به عنوان ستون این خیمه به شمار می رود درسایه تصمیم های ترامپ و دیداری که بلافاصله پس از آن با رئیس جمهوری روسیه دارد، قرارگرفته است؛ ناتو، پیمان نظامی که به عنوان یک مانع نظامی در برابر اتحاد جماهیر شوروی سابق طرح ریزی شده بود.
رئیس جمهوری آمریکا از هم اکنون درباره خروج 35 هزار نظامی آمریکایی از آلمان خبر می دهد، موضوعی که برای اردوگاه غرب و بخصوص متحدان اروپایی واشنگتن بسیار نگران کننده است.
بسیاری از کارشناسان دونالد ترامپ را برای ملاقات هلسینکی آماده نمی دانند و به صراحت گفته اند که رئیس جمهوری آمریکا از لحاظ ذهنی نظر مثبتی با رهبرانی که مخالف با اصول دمکراسی هستند، دارد.
'جیمز کلپر' رئیس سابق اطلاعات ملی آمریکا درمصاحبه با فرانس24 درمورخ نهم تیرماه درباره دیدار آتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته بود: بیم آن می رود که اتفاق مشابه ملاقات با رهبر کره شمالی در سنگاپور در هلسینکی هم تکرار شود و خواسته یا ناخواسته این نوع طرز ملاقات ترامپ، به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز تعمیم داده شود؛ رئیس جمهوری ترامپ نشان داده که ذهنیت مثبتی به داشتن روابط با افراد مستبد دارد.
کاخ سفید اکنون منزلگاه فردی است که بطور یکجانبه نه تنها از تمامی پیمان های مهم بین المللی و تعهداتی که بر دوش واشنگتن گذارده شده به راحتی خود را خارج می کند، بلکه از متحدان سنتی غربی خود دور شده و تمایل به یافتن دوستان جدیدی است که با معیار و ارزش های ادعای غرب در تضاد هستند.
اقدامات سکان دار کنونی کاخ سفید نه تنها در عرصه بین الملل شکاف در اردوگاه غرب انداخته بلکه در عرصه داخلی نیز آمریکا را بعنوان ابرقدرتی که زمانی در برابر اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، به هرج و مرج و تلاطم انداخته است.
اجرای سیاست 'بدون ارفاق' (Zero Tolerance) دولت ترامپ که به موجب آن کودکان را از والدین پناهجوی آنان جدا می کند، با انتقادهای شدید در داخل و خارج از آمریکا مواجه ساخته و آنرا مغایر با ارزش های انسانی و اصول دمکراسی می دانند.
تونی بلر نخست وزیر یک دهه انگلیس (1997تا 2007میلادی) درمورخ نهم تیرماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان این اقدام دولت ترامپ را غیر انسانی و به مخاطره افتادن دمکراسی و ارزش های غربی دانست.
'مایکل هیدن'رئیس اسبق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در تحلیلی از سیاست های داخلی مهاجرتی دونالد ترامپ و جداکردن به اجبار کودکان از والدین شان به سی ان ان گفته بود: نمی گویم که ترامپ هیتلر است و یا دولت او به نوعی یک دولت (حزب) نازی است، اما آنچه که می گویم این است که اتفاقات زیادی دراین کشور درحال رخ دادن است که دقیقا مرا به یاد اردوگاه آشویتز 'بیرکنائو' در مرز با لهستان که کودکان را از والدینشان جدا می کرد، نمی اندازد بلکه مرا به یاد'برلین' 1933 می اندازد.
هرچند دیدار 25 تیرماه دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی فنلاند را نمی توان مشابه نشست 'ریکیاویک' (Reykjavík)1986 رونالد ریگان با میخائیل گورباچف دانست چرا که نخستین دیدار این دو نیست، اما این بار گویا تاریخ به گونه ای دیگر نوشته می شود و شواهد دلالت بر ایفای نقشی همچون گورباچف از سوی ترامپ در برهم زدن اردوگاه غرب دارد، ساختارهایی که دراین اردوگاه، وی در کمال ناباوری متحدان دیرینه واشنگتن، به صراحت آنها را منسوخ شده می داند.
****کارشناس رسانه 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : یادداشت روز     |     یادداشت     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi