کد خبر : ۵۰۴۲۹۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
بزرگداشت چهار دهه فعالیت نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان

مقیم/ با حضور جمعی از سردبیران سابق، اعضای هیأت تحریریه، سردبیری جدید و ایران‌پژوهان آلمانی آیین بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه علمی و پژوهشی اشپکتروم ایران برگزار شد.

به گزارش مقیم، دبیران، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان در برنامه مشترک نشست ایران‎‌شناسان همزمان با سی امین سالگرد فعالیت مجله علمی ـ پژوهشی اشپکتروم گفت: امروز جشن بزرگداشت سی امین سالگرد نشریه‌ای را برگزار می‎‌کنیم که توانسته است در طول فعالیت علمی خود یک پنجره تازه را در زبان و ادبیات آلمانی به سوی فرهنگ اسلامی، ایرانی و تشیع بگشاید.

وی افزود: اشپکتروم ایران قریب به 500 مقاله علمی و پژوهشی را طی سی سال گذشته منتشر کرده است و برای ما به عنوان نمایندگان مردم ایران مایه مباهات و افتخار کامل است که این نشریه در تمام سه دهه گذشته به رغم شرایط متفاوت توانسته با نظم و ترتیب انتشار خود را حفظ کند و برای محققان و پژوهشگران حوزه آلمانی زبان به عنوان یک منبع تازه بیانگر نشاط علمی و پویایی فرهنگی محیط ایران‌‌شناسی، اسلام‌شناسی و شیعه‌پژوهی باشد.

دبیران در ادامه سخنان خود به مسأله ایران‌شناسی در آلمان اشاره کرد و گفت: ابتکار برگزاری اتاقی برای اندیشیدن و افزایش سطح دانش جمعی محققان ایران‌‌شناس، اسلام‌شناس و شیعه‌پژوه پدیده تازه‌ای است که در 2 سال اخیر مورد توجه بخش فرهنگی این سفارت واقع شده و از این جهت زمینه ارتباط و تبادل و تعامل افزون‌تر با حوزه‌های درگیر در رابطه با شناخت و معرفی ایران، جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، هنر، تمدن، جامعه، زبان، ادیان و مذاهب و اقوامش را فراهم خواهد آورد.

برت فراگنر در سخنانی در نشست آغاز چهارمین دهه فعالیت نشریه اشپکتروم گفت: تولید اندیشه و تطابق علوم و خلق مفهوم در ایران صورت می‌گیرد؛ اگر این مهم در نشریه اشپکتروم معرفی شود، مخاطب به دنبال تحقیق و پژوهش می‌رود و اگر چنین کند، مطالعات ایرانشناسی قوت می‌گیرد.

وی افزود: انتشار تحقیقات خوب ایرانیان که وجه کاربردی داشته باشد و نه گفتمان رایج میان ایرانیان باشد، این خلاء را پُر می‌کند.

فراگنر با اشاره به ویژگی‌های نشریه اشپکتروم تأکید کرد: هر چه ارتباط با فرهنگ‌ها بیشتر باشد و بهتر همدیگر را بشناسیم، مطلوب تر خواهد بود زیرا به یک شناخت کلی بشری دست می‌یابیم.

در ادامه، دو گزارش توسط سید علی موجانی، رایزن فرهنگی کشورمان و فیروزآبادی، معاون سردبیر مطرح و سپس به ترتیب خانم گلاره مرادی گزارش ارزیابی تحلیلی عملکرد 30 ساله نشریه را ارائه کرد.

پس از آن، خواجه‌زاده و پیچ هر یک به بیان خاطرات و نقطه‌نظرات خود درباره تاریخچه و فعالیت‌های این نشریه مبادرت ورزیدند.

آشنایی با مجله اشپکتروم ایران

این مجله به صاحب امتیازی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان از سال 1988 میلادی تاکنون انتشار یافته و از شماره اول رتبه علمی ـ پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران را دریافت داشته است. براساس منابع موجود 98 شماره از این مجله منتشر شده است.

هدف‌ از انتشار اين‌ فصلنامه‌ معرفی‌ عناصر اصيل‌ فرهنگی‌ ايران‌ اسلامی‌ به‌ انديشمندان‌ كشورهايی آلمانی‌ زبان‌ و نیز، تعمیق تعاملات فرهنگی میان دو ملت آلمان و ایران است‌. لذا این‌ فصلنامه‌ يكی‌ از‌ منابع‌ تحقيقاتی‌ ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان آلمانی زبان‌ به‌ شمار می‌آيد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ايران و آلمان     |     آلمان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi