کد خبر : ۵۰۴۲۲۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
ایران‌شناسی؛ از اصلی‌ترین حوزه‌های تحقیقاتی انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان

مقیم/ دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش مقیم،  حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (31 خردادماه) با گیورگی سانیکیدزه، رییس انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان دیدار و در خصوص توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه مطالعات ایران‌شناسی گفت‌وگو کرد.

ایجاد همکاری‌های علمی و فرهنگی مشترک

مصطفوی در سخنانی، با اشاره به توسعه مطالعات ایران‌‌شناسی و ارتباطات تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: ایران و گرجستان از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از دوران کهن تاکنون روابط و علایق عمیق و نزدیک داشته که نیازمند شناخت و معرفی آن به محققان و نسل جدید است.

رایزن فرهنگی کشورمان در تفلیس افزود: جمع‌آوری میراث مکتوب مشترک و تجزیه و تحلیل همه جانبه و عمیق این آثار از سوی محققان و انتشار نتایج تحقیقات و مجموعه مقالات تهیه شده یکی از راه‌های توسعه مطالعات کشورشناسی است.

وی اظهار کرد: کتب، عکس، اسناد و نسخ خطی زیادی در ارتباط با تاریخ، فرهنگ و هنر دو کشور در آرشیو موزه‌ها و کتابخانه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دو کشور وجود دارد که می‌تواند زمینه انجام پژوهش و اجرای همکاری‌های علمی و فرهنگی مشترک را فراهم کند.

مصطفوی آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان را برای فراهم کردن زمینه انجام تحقیقات مشترک، چاپ کتب، برقراری تعامل و ارتباط انستیتوی شرق‌شناسی با مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و انعقاد تفاهمنامه و توسعه همکاری‌ها و برگزاری نشست‌های تخصصی و همایش در زمینه روابط دوجانبه ایران و گرجستان با انستیتوی شرق‌شناسی گرجستان اعلام کرد.

ایران‌شناسی؛ از اصلی‌ترین حوزه‌های تحقیقاتی انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان

گیورگی سانیکیدزه، رییس انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان در ادامه این دیدار، اظهار کرد: این انسیتیو مهمترین مرکز تحقیقاتی گرجستان در گرایشات مختلف حوزه مطالعات خاورمیانه است که در حوزه‌های تحقیقاتی زبان‌شناسی، ادبیات، فرهنگ، تاریخ و سیاست کشورهای ناحیه قفقاز و خاورمیانه و نیز، بررسی تعاملات تاریخی، فرهنگی گرجستان با خاورمیانه و مناسبات مختلف روابط شرق و غرب فعالیت می‌کند.

وی ضمن ارایه گزارشی از بدو تأسیس انسیتیوی شرق‌شناسی گرجستان تاکنون، گفت: من از همان سال‌های اول تحصیل در دانشگاه به تاریخ ایران علاقه‌مند شدم که دلیل مهم آن، غنای تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران است که در جهان اسلام و در کل دنیا بی‌نظیر است. به همین منظور ایران‌شناسی یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های تحقیقاتی در این انسیتیو است.

سانیکیدزه ضمن اعلام آمادگی این مرکز برای توسعه روابط فرهنگی با ایران، به پژوهش‌های انجام شده در ارتباط با ایران‌شناسی و گرجی‌شناسی براساس منابع فارسی و فرانسوی با حمایت بنیاد علمی و تحقیقاتی روستاولی اشاره کرد و گفت: اخیراً در قالب یک طرح تحقیقاتی، 6 جلد کتاب تحقیقی منتشر شده که شایسته معرفی این آثار به جشنواره جایزه جهانی کتاب سال و جشنواره فارابی در ایران است.

بنابر اعلام این خبر، در این دیدار که نیکولوز ناخوتسریشویلی، مسئول بخش ایران‌شناسی این انسیتو نیز حضور داشت، بازدید از اتاق ایران‌شناسی بنام مرحوم ماگالی تودآ در این انستیتو، پایان بخش این دیدار بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سفیر ایران در گرجستان     |     ایران و گرجستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi