کد خبر : ۵۰۴۲۲۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
دیدار سرپرست سفارت ایران در واتیکان با وزیر فرهنگ واتیکان

مقیم/ هیأت ایرانی شرکت‌کننده در سومین دور گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با کاردینال جانفرانکو راوازی، وزیر فرهنگ واتیکان دیدار کردند.

 به گزارش مقیم، هیأت ایرانی شرکت‌کننده در سومین دور گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا در جریان سفر به رُم (29 خردادماه) به همراه ماسیمو برای، رییس دایرةالمعارف ایتالیایی تره‌‎کانی و علی عبدالکریمی، سرپرست سفارت ایران در واتیکان با حضور در مقر مقدس با کاردینال جانفرانکو راوازی، وزیر فرهنگ واتیکان دیدار کردند.

کاردینال راوازی ضمن ارایه فهرستی از ملاقات‌های پیشین خود با هیأت‌های رسمی و غیر رسمی جمهوری اسلامی ایران، روابط مقر مقدس (واتیکان) با ایران را مثبت ارزیابی کرد.

وزیر فرهنگ واتیکان همچنین، در خصوص همکاری در امور علمی، گفتمان بینافرهنگی، فضای مجازی و ... اعلام آمادگی کرد.

قولی، رایزن فرهنگی کشورمان در رُم با ارایه گزارشی از سیر شکل‌گیری گفتمان‌های فرهنگی ایران و ایتالیا، آن را گفتمانی در امتداد 11 دوره گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت (ایران و واتیکان) ارزیابی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی فرمانيان، رییس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب قم ضمن معرفی این دانشگاه، با تأکید بر ماهیت صلح‌آمیز دین مبین اسلام، همکاری واتیکان در انجام اقدامات آموزشی و فرهنگی مشترک در مقابله با افراط‌گرایی و خشونت‌های دینی را خواستار شد.

در ادامه، کاردینال راوازی پیشنهاد داد: این همکاری‌ها در زمینه‌هایی نظیر راهکارهای مقابله با تبلیغات افراط‌گرایان در فضای مجازی یا راهبرد آموزشی در مقابله با خشونت و افراط‌گرایی در رده‌های سنی کودک و نوجوان تمرکز یابد.

کاردینال راوازی همچنین، تأکید کرد: نشست مقدماتی با هدف هم‌اندیشی در خصوص ساز و کار و محورهای مشارکت واتیکان در این گفتمان انجام یابد. مشارکت واتیکان می‌تواند به این گفتمان محدود نباشد و برنامه هایی را در برگیرد که دامنه آن به دیگر شهرهای ایتالیا نیز تسری یافته و موضوعاتی نظیر ادبیات معنوی، هنر و موسیقی ایرانی، تألیفات و انتشارات مشترک و ... را شامل شود.

ماسیمو برای، رییس دایرةالمعارف ایتالیایی تره‌‎کانی آمادگی این مرکز را در خصوص تحویل نسخه‌ای از گزارشات و مقالات سه دوره گذشته این گفتمان به وزارت فرهنگ واتیکان، مشارکت واتیکان در ادوار آتی این گفتمان را خواستار شد.

در ادامه، عبدالکریمی در سخنانی آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در واتیکان را جهت ادامه همکاری‌ها و تحکیم روابط و گفتمان بینادینی اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک اعلام کرد و مواضع پاپ فرانسیس در مقابله با خشونت و افراط‌گرایی و ضرورت صلح در زمان حاضر را، از ثمرات چنین گفتمانی دانست.

احمدرضا خضری، مدیر کل روابط عمومی دانشگاه تهران برای همکاری در زمینه‌های علمی، فرهنگی و گفتمان بینافرهنگی با واتیکان اعلام آمادگی کرد و پیشنهاد انعقاد قراردادی میان این دانشگاه و واتیکان را داد.

پس از آن، بلخاری قهی، استاد دانشگاه تهران نیز پیشنهاد برگزاری سلسله همایش‌های مشترک در زمینه‌هایی نظیر بررسی تطبیقی سفرنامه‎های معنوی جهان اسلام و مسیحیت در آثاری نظیر رساله الغفران ابوالعلا معری یا سیرالعباد الی المعاد سنایی با کمدی الهی دانته آلیگیری یا بررسی اشتراکات اسلام و مسیحیت در هنر و زیبایی شناسی را مطرح کرد.

در ادامه، حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی (ره) تهران با ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه علامه طباطبایی (ره) تهران، آمادگی این دانشگاه را برای همکاری‌های علمی و فرهنگی با نهادهای آموزشی و فرهنگی واتیکان اعلام کرد.

ربانی نیز در بخش دیگر این دیدار، با اعلام حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از گفتمان بینافرهنگی و بینادینی با واتیکان، گسترش همکاری‌‎های علمی و فرهنگی را خواستار شد.

بنابر اعلام این خبر، هیأت ایرانی شرکت‌کننده در سومین دور گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا متشکل از محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی و مسؤل دبیرخانه دایمی گفت‎وگوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اکبر قولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی (ره) تهران، سید احمدرضا خضری، مشاور رییس و مدیر کل روابط عمومی دانشگاه تهران، حسن بلخاری قهی، استاد دانشگاه تهران و مهدی فرمانیان آرانی، دانشیار و رییس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب قم بودند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : نخست ویزر واتیکان     |     واتیکان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi