کد خبر : ۵۰۴۱۳۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
انتقاد از بی‌مسئولیتی سازمان‌های جهانی و اروپا درباره پناهندگان

مقیم/مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، از بی‌مسئولیتی سازمان‌های جهانی و اروپایی‌ها درباره حقوق پناهندگان انتقاد کرد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، احمد محمدی فر صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی پناهده اظهار داشت: این روز برای ما دارای مفهوم عمیق، قدیمی و گسترده ای است؛ متاسفانه هر سال شرایط آوارگی و مهاجرت های اجباری در حال افزایش است و شاخص های سازمان ملل بر این تاکید دارد.

وی با بیان این که ما با نامهربانی برخی از کشورهای به خصوص پیشرفته نسبت به پناهدگان مواجه هستیم، عنوان کرد: اخبار نگران کننده ای از جدا سازی خانواده ها و اجازه نیافتن برای حضوری حتی چندساعته در برخی از کشورها را می شنویم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور خاطرنشان کرد: بنابراین بسیار متاسفم هستیم که بگوییم نگاه کشورهای پیشرفته به پناهدگانی که از جنگ و ظلم تحمیل شده به آن ها ناچار به مهاجرت شده اند، نگاهی ظالمانه و سخت گیرانه است.

محمدی فر افزود: امیدواریم شرایطی پیش آید که دنیا در صلح، آرامش و امنیت مستقر شود تا جهان بهتری را داشته باشیم؛ جمهوری اسلامی ایران همواره با نگاه آزادانه و دین مدارانه خود تلاش داشته که هرچه بیشتر به آوارگان خدمت رسانی کند.

وی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص حق تحصیل فرزندان مهاجرین در ایران گفت: ما در رابطه با مهاجرینی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند، تمام تلاش خود را کردیم که پذیرای آن ها باشیم و امروز ۱۰۲ هزار نفر از فرزندان مهاجران غیرقانونی را هم در مدارس ثبت نام کرده ایم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به برخورداری ۴۵۰ هزار نفر از فرزندان مهاجرین در ایران از مزایای تحصیلی مانند یک دانش آموز ایرانی، گفت: خدمات بیمه ای که در بسیاری کشورها برای مهاجرین در نظر گرفته نمی شود، در ایران مانند سایر شهروندان مهاجرین از بیمه سلامت برخوردار هستند.

محمدی فر تاکید کرد: ما تلاش می کنیم جامعه ای سالم برای پناهدگان فراهم آوریم تا آن ها امیدشان را از دست ندهند و پس از برقراری آرامش در کشورشان بتوانند به آن جا بازگردند و در آبادانی کشورمان سهیم باشند.

وی با اشاره به آمار تحصیل مهاجرین در دانشگاهای کشور اظهار داشت: تا امروز ۱۷ هزار نفر دانشجو در دانشگاههای مخلتف مشغول تخصیل هستند و چیزی حدود ۲۵ هزار نفر فارغ التحصیل که از فرهیختگان علمی به حساب می آیند، از کشورهای افغانستان، عراق و سایر کشورها داریم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در پایان با انتقاد از سازمان های جهانی و کشورهای اروپایی به دلیل عدم مسئولیت پذیری در زمینه حقوق پناهندگان خاطرنشان کرد: ما بارها گفته ایم که موضوع پناهندگان همچون زنجیره ای است که تمام کشورها باید نسبت به آن متعهد باشند و به مسئولیت خود عمل کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : احمد محمدی فر     |     مهاجران     |     وزارت کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi