کد خبر : ۵۰۲۹۸۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
سفیر ایران در پکن، اتهامات آمریکا علیه چین را رد کرد

مقیم/ سفیر ایران در پکن روز شنبه در گفت و گو با روزنامه گلوبال تایمز اتهاماتی را که آمریکا به چین مبنی بر نظامی سازی دریای چین جنوبی توسط پکن وارد کرده است را یک جنجال رسانه ای خواند و رد کرد.

به گزارش مقیم علی اصغر خلجی گفت: 'واشنگتن با طرح ادعاهای واهی و انجام هجمه تبلیغاتی علیه پکن هدفی ندارد جز اینکه از طریق اختلاف افکنی میان کشورهای حوزه دریای چین جنوبی، منطقه را بی ثبات کرده و از آب گل آلود ماهی بگیرد.
وی ضمن پرهیز دادن آمریکا از دخالت در امور کشورهای دیگر، تاکید کرد که مشکلات کشورهای دریای جنوبی چین، باید نه از طریق دخالت نیروهای فرامنطقه ای، بلکه از طریق گفت وگو و مذاکره میان چین و دیگر کشورهای منطقه حل و فصل شود.
خلجی در این خصوص افزود: رهبران کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا به اندازه کافی با تجربه و عاقل هستند که نخواهند برای حل مسائل فی مابین به دخالت کشورهای خارجی چون آمریکا تن دهند.
وی در این خصوص افزود: دولت آمریکا همواره سیاست هایی را در مناطقی از جهان اعمال می کند که نتیجه ای جز بی ثبات سازی آن مناطق خاص و بروز بحران و مشکلات بین کشورهای آن مناطق نداشته است.
سفیر ایران در پکن اظهار داشت: 'سیاست اخیر آمریکا در جنوب شرق آسیا نمونه ای از این سیاست های بی ثبات ساز است که از قضا این بار نیز با این جنجال تبلیغاتی همراه شده است تا مثل همیشه بکوشد قدرت فزآینده جهانی چین را تحدید و تهدید کند.
اگرچه آمریکا چین را متهم می کند که با ساختن تاسیسات نظامی در جزایر در دریای چین جنوبی قصد نظامی سازی این منطقه را دارد و از این طریق می کوشد کشورهای منطقه را علیه دولت پکن برآشوبد، اما دولت چین نیز حاکمیت بر دریای جنوبی چین را حق قانونی خود دانسته و لذا مجاز می داند در جزایر آب های سرزمینی خود هرگونه تاسیساتی را بسازد.
آخرین اقدام بی ثبات کننده منطقه توسط آمریکا، اظهارات ماه ژوئن جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور بود که مدعی شده بود اگر چین بخواهد با استقرار تسلیحات در این جزایر بیش از این به نظامی سازی منطقه بپردازد باید منتظر اقدامات بعدی از سوی واشنگتن نیز باشد.
وی پکن را به ایجاد رعب و وحشت برای همسایگانش متهم کرده بود.
البته این اظهارات تحریک آمیز ماتیس که در نشست امنیتی 'شانگری-لا'سنگاپور ایراد شده بود از طرف سرتیپ دوم 'هی لی' معاون دانشگاه علوم نظامی ارتش آزادیبخش خلق چین و رئیس هیات اعزامی چین به آن نشست رد شده بود.
وی اواخر وقت دیروز نیز در یک کنفرانس خبری با دفاع از تحولات و سیاست کشورش در دریای چین جنوبی، اظهارات غیرمسوولانه و مداخله‌جویانه وزیر دفاع آمریکا در امور داخلی پکن را هدف انتقاد قرار داد و گفته بود که آن کشوری به نظامی سازی منطقه می پردازد که این جنجال تبلیغاتی را در این منطقه راه انداخته است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی اصغر خلجی     |     چین جنوبی     |     سفیر ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi