کد خبر : ۵۰۲۵۱۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
ملت ها دیگر به آمریکا اعتمادی ندارند

مقیم/ سفیر کشورمان در مکزیک گفت: اکنون دیگر اطمینانی وجود ندارد که ملت‌ها به ایالات متحده آمریکا اعتماد کنند. زیرا با تغییر یک رئیس دولت، این کشور از تعهد جهانی خود شانه خالی می‌کند.

محمد تقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک در گفت‌وگو با روزنامه ال اکونومیستا مکزیک  درباره این‌که منظور رئیسجمهور روحانی از اعلام اشتباهی تاریخی برای خروج آمریکا از تفاهم‌نامه هسته‌ای چیست؟ گفت:‌ بدون شک تفاهم‌نامه هسته‌ای، حاصل سال‌ها مذاکره میان ایران و جامعه بین المللی بود و خروج ترامپ از این تفاهم‌نامه، آن هم به دلایل نامعلوم، نقض آشکار حقوق بین الملل و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وی تصریح کرد: اکنون دیگر اطمینانی وجود ندارد که ملت‌ها به ایالات متحده آمریکا اعتماد کنند. زیرا با تغییر یک رئیس دولت، این کشور از تعهد جهانی خود شانه خالی می‌کند.
سفیر کشورمان در مکزیک همچنین بیان کرد: تفاهم‌نامه هسته‌ای تا به نتیجه برسد دوازده سال طول کشیده  و اکنون با تصمیم ترامپ برای خروج وضعیت مبهمی پیدا کرده است. در حال حاضر وزیر امور خارجه ایران در حال رایزنی با اتحادیه اروپا، چین و روسیه به عنوان اعضای این توافق است. در اتحادیه اروپا با فدریکا موگرینی و همتایان خود از انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار کرده است و اکنون همه چیز به تعهد طرف‌های دیگر قرارداد وابسته است که تا چه حد به این تفاهم‌نامه بین المللی پایبند بمانند که منافع ایران تامین شود.
حسینی درباره این‌که بدون ایالات متحده آمریکا، مذاکرات تفاهم‌نامه در چه مسیری قرار می‌گیرند؟، اظهار کرد: ایالات متحده تفاهم‌نامه را در خطر جدی قرار داده است، اما این احتمال وجود دارد که با همکاری سایر اعضاء این تفاهم‌نامه را نجات دهیم، در غیر این صورت شرایط نامعلومی  به وجود آید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در بخشی از تفاهم‌نامه‌ای که باراک اوباما به همراه چین، روسیه و آمریکا با ایران مذاکره کرد، آیا مقدر شده بود که ایران ذخایر اورانیم خود را در ازای برداشتن تحریم‌های بینالمللی کاهش دهد؟ اظهار کرد: قطعا ایران تفاهم نامه را تحت شرایط مذاکراتی و سازگار با پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی پذیرفت. ما به مشورت با اتحادیه اروپا، روسیه و چین ادامه خواهیم داد.

سفیر ایران در مکزیک تاکید کرد:‌ حفظ منافع و امنیت ملی ایران در این زمینه تعیین کننده است. ایران همواره به تعهدات خود تمام و کمال پایبند بوده است.

حسینی درباره این‌که « چگونه به اتهامات نتانیاهو که اظهارکرد، تفاهم‌نامه هسته‌ای بر اساس مشتی دروغ بنا شده بود و ایران گزارش‌های کذب به آژانس بین المللی هسته‌ای ارائه می‌داد، پاسخ می‌دهید؟، گفت: بدون شک فشارهای نتانیاهو بر ترامپ برای خروج از برجام اثبات کرد کسانی که معتقدند سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا نه در واشنگتن بلکه در تل آویو تعیین می‌شود، درست می‌گفتند. با توجه به گزارش‌های ارائه شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران، اظهارات نتانیاهو ادعاهایی کذب و بی اساس هستند. وی با این ادعاهای کذب در صدد برهم زدن شرایط حساس خاور میانه است.

حسینی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره عواقب انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس هم گفت: انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، حرکتی تحریک کننده بود و پیامدهای ناگواری به همراه داشت. هزاران فلسطینی، نوجوان و جوان، زن و مرد از سوی نیروهای اسرائیل مورد هدف قرار گرفتند. آمریکا با این اقدام، اعتبار خود را به‌عنوان میانجی معتمد برای حل درگیری‌های منطقه از دست داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi