کد خبر : ۵۰۲۴۷۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
حضور ایران در نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» قزاقستان

مقیم/ با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» شهر آستانا قزاقستان شرکت کرد.

به گزارش مقیم، به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس آستانا، نمایشگاه کتب و نشریات نادر با عنوان «تاریخ پایتخت‌های جهان» با حضور نمایندگان 20 کتابخانه بزرگ جهان از جمله کتابخانه ملی ایران و کتابخانه‌های قزاقستان در کاخ استقلال شهر آستانا به طور رسمی افتتاح شد.

آریستان بیک محمدی اولی، وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان در سخنرانی خود در این مراسم، به ارتقای جایگاه سیاسی آستانا در بیست سال اخیر اشاره کرد و بر اهمیت این نمایشگاه در گسترش روابط با کشورهای دیگر و پرورش نسل آگاه و دارای جهان بینی وسیع تأکید کرد.

میرزاتای ژولداسبیکوف، نخستین سفیر قزاقستان در ایران، اظهار کرد: امروز آستانا به محبوب ترین شهر قزاقستانی‌ها تبدیل شده است. امیدواریم در آینده نسل ما پنجاهمین، صدمین و دویستمین سالگرد آستانا را جشن بگیرند.

آلکسی باروداوکین، سفیر روسیه در آستانا نیز با تبریک بیستمین سالگرد آستانا، پایتخت جدید را نماد قزاقستان جدید خواند و ابراز امیدواری کرد با رشد و توسعه بیش از پیش شهر آستانا که نه تنها مرکز اداری قزاقستان، بلکه یکی از صحنه‌های مذاکرات بین‌المللی محسوب می‌شود، روابط دو کشور نیز نزدیک‌تر خواهد شد.

پس از آن، سفیر آلمان در قزاقستان نیز در سخنان خود، گفت: همانطور که برلین، نماد آلمان جدید متحد است، آستانا نیز به نماد استقلال و افتخار کشور تبدیل شده است.

اُلُغ بیک یِسدولت، رییس اتحادیه نویسندگان قزاقستان گفت: نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» یکی از جلوه‌های جریان نوسازی معنوی است که با ابتکار رییس جمهور راه اندازی شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi