کد خبر : ۵۰۲۴۷۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
نشست وحدت شيعه و سني در زيمبابوه

مقیم/ با حضور جمعي از رهبران گروه‌هاي مسلمان شيعه و سني و مسيحي نشست «وحدت شيعه و سني در محكوميت افراطي‌گري و كشتار مسلمانان در غزه» در هراره (پايتخت زيمبابوه) برگزار شد.

 به گزارش مقیم، اين نشست با سخنراني شيخ اسماعيل دعا، رييس شوراي عالي امور مسلمانان زيمبابوه آغاز شد. وي در اين سخنراني ضمن محكوم كردن عمل وحشيانه تروريستي در مسجد امام حسين (ع) در آفريقاي جنوبي كه به شهادت امام جماعت مسجد و زخمي شدن چند تن از مسلمانان انجاميد، به وجود همزيستي مسالمت‌آميز ديني در زيمبابوه اشاره كرد.

وي گفت: آنان كه به دنبال ترويج اسلام خشن و تفرقه‌افكن هستند بدانند كه در اينجا هيچ جايي براي چنين تفكري وجود ندارد و كساني هم كه گاهي در اين كشور اينجا و آنجا بر طبل اختلاف ميان مذاهب مي‌كوبند، شاهد باشند كه نتيجه چنين تفرقه‌افكني بروز اتفاقاتي از اين نوع خواهد بود.

مسلم جابولاني (چارلي)، دبير بنياد امام رضا (ع) زيمبابوه هم با اشاره به اين حمله و نيز بمبگذاري در مسجدي ديگر، ضمن ابراز تأسف از بروز چنين حوادثي در آفريقاي جنوبي با توجه به جامعه نسبتاً آرام آن كه اديان مختلف با همزيستي مسالمت‌آميز در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند، آن را امري تازه و ناميمون دانست و ابراز اميدواري كرد كه اين اولين و آخرين اتفاق از اين نوع در اين كشور باشد.

سخنران بعدي اين مراسم شيخ متاليكا، يكي از رهبران اهل تسنن بود كه با اشاره به تأكيد اسلام به حسن رفتار حتي با حيوانات و گياهان، از سر زدن چنين رفتار خشن و غيرانساني از برخي كه ادعاي مسلماني نيز دارند انتقاد كرد و خواستار برخورد سخت و بازگيرانه سيستم قضايي با عاملان اين جنايت هولناك شد.

شيخ قاسم آمادو، رييس انجمن امامان جماعت مساجد نيز با اشاره به وظيفه امامان جماعت در محكوميت اين حركت تروريستي اظهار كرد: وعاظ بايد بدانند كه چه مطالبي را بر زبان مي‌رانند چون تأثير سخن آنان ممكن است به بروز چنين حوادث دردناك و غيرقابل قبولي بينجامد.

پدر مالونگا، رييس شبكه مسيحي «تهيلار» نيز در سخنان خود ضمن اظهار همدردي با مسلمانان گفت: ما خواستار همزيستي مسالمت‌آميز ميان پيروان اديان مختلف هندو، بودايي، مسلمان، يهودي و مسيحي هستيم و بايد فارغ از نژاد و آيين و رنگ و زبان بتوانيم در كنار يكديگر با صلح و آرامش زندگي كنيم.

اين نشست با انتشار بيانيه‌اي در محكوميت رفتارهاي تفرقه‌افكنانه و تروريستي در آفريقاي جنوبي پايان يافت و مقرر شد؛ تظاهراتي در محكوميت جنايت رژيم صهيونيستي در غزه در سطح شهر هراره با حضور اقشار مختلف مردم انجام شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi