کد خبر : ۵۰۲۴۷۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
سخنرانی رایزنی فرهنگی ایران در مراسم روز جهانی فرهنگ در اوگاندا

مقیم/ مراسم روز جهانی فرهنگ با حضور وزیر جنسیت و فرهنگ اوگاندا و رایزن فرهنگی ایران در اين كشور، در مرکز ملی فرهنگ اوگاندا برگزار شد.

 به گزارش مقیم،برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و محصولات فرهنگی بومی، برپايي میزگرد تخصصی با حضور کارشناسان فرهنگی و اجرای گروه‌های نمایشی مختلف از جمله برنامه‌های روز جهانی فرهنگ در اوگاندا بود.

علي بختياري، رایزن فرهنگی کشورمان که به عنوان سخنران ویژه مراسم انتخاب شده بود، با حضور در جایگاه، به ارايه سخنرانی پرداخت. بختیاری پس از بیان یک تعریف از مفهوم فرهنگ بر اساس اعلامیه یونسکو به بخشی از این تعریف که بر عناصر فکری و عقیدتی فرهنگ، تمرکز دارد پرداخت و افزود: توسعه فرهنگی اساس و لازمه توسعه به طور کلی و همچنین توسعه اقتصادی به طور خاص توسعه فرهنگی امکانپذیر نیست و این یک تجربه جهانی است.

وی از پرداختن به مباحث فرهنگی در رسانه‌ها و افزایش برگزاری برنامه‌هایی برای ترویج فرهنگ بومی که استقبال فزاینده از مراسم سالانه روز فرهنگ نیز یکی از نمودهای آن است، ابراز خرسندی کرد و گفت: چند دهه پیش تصور این بود که فرهنگ آفریقایی مانعی بر سر راه توسعه است و هنوز برخی چنین تصوری دارند؛ ولی حقیقت این است که با کنار گذاشتن یا تبدیل یک فرهنگ، توسعه اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه آنچه مورد نیاز است توسعه فرهنگی است و این موضوعی است که اکنون به اثبات رسیده است.

رایزن فرهنگی کشورمان سپس با بیان تفاوت دو مفهوم فرهنگ و تمدن؛ تمدن را بخش مادی و ملموس و فرهنگ را بخش ناملموس و غیرمادی زندگی انسان معرفی کرد و افزود: فرهنگ بیشتر به باورها، رسوم، دیدگاه‌ها و نظام ارزشی یک جامعه مربوط می شود و توسعه ابزارهای مدرن در زندگی لزوماً نشانه توسعه فرهنگی نیست.

بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود به مفهوم تبادل و تهاجم فرهنگی اشاره کرد و طی آن تبادل فرهنگی را مثبت و بده ‌بستانی دوطرفه میان دو فرهنگ دانست که بر اساس جذب عناصر مثبت یکدیگر و با حفظ احترام متقابل بنا نهاده شده است و معمولاً به صورت خودکار انجام می‌شود.

وي گفت: تهاجم فرهنگی با برنامه‌ریزی، هدفمند به منظور استیلا بر فرهنگ هدف، نابودی و جایگزین شدن فرهنگ مهاجم است. این در واقع همان مفهوم امپریالیسم فرهنگی است که هدف نهایی آن استعمار فرانوین و بهره‌کشی از ملت‌هاست.

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در بخش پایانی سخنان خود به بیان تجربه خود از آفریقا و به ویژه اوگاندا پرداخت و با ذکر چند نمونه از ارزش‌های موجود در این فرهنگ‌ها به اهمیت حفظ نظام ارزشی اشاره کرد و گفت: بسیاری از عناصر فرهنگی مثبت که در برخی کشورهای آفریقا تضعیف شده، در بسیاری از کشورها به ویژه غرب از بین رفته‌اند؛ ارزش‌هایی همچون خانواده، روابط فامیلی، احترام ویژه برای بزرگسالان، ازدواج و قبح روابط دو جنس مخالف قبل از ازدواج و مواردی از این قبیل.

در ادامه پیس موتوزو، وزیر فرهنگ و جنسیت اوگاندا با بيان سخنانی به اهمیت فرهنگ و تأثیر خلاقیت در فرهنگ و همچنین تولید ملی اشاره کرد و برخی ارقام و آمارها را در مورد میزان تأثیر فعالیت‌های فرهنگی در اشتغالزایی ارايه داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت حفظ و ارتقای برخی فرهنگ‌ها مثل نهاد خانواده و همزیستی مسالمت‌آمیز تأکید کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi